Rozwód czy separacja? Jakie są między nimi różnice?

rozwód czy separacja

Myślisz nad rozwodem, ale nie masz jeszcze pewności co do tego rozwiązania? Czy może zastanawiasz się nad separacją? Rozwód czy separacja – które rozwiązanie wybrać? Jakie są między nimi różnice?

expand_more

Różnice pomiędzy separacją a rozwodem

Separacja może zostać orzeczona przez sąd, jeżeli w ocenie sądu nastąpiło całkowite ustanie pożycia małżeńskiego. Rozwód natomiast może zostać orzeczony, jeżeli nastąpiło trwałe i zupełne ustanie pożycia małżeńskiego. Różnica jest taka, że przy separacji mamy co prawda do czynienia z całkowitym ustaniem pożycia, ale przy rozwodzie ma ono być dodatkowo trwałe i zupełne, czyli nieodwracalne, niedające pozytywnych prognoz na zmianę.

Kolejną różnicą między separacją a rozwodem jest możliwość zawarcia kolejnego małżeństwa. Po rozwodzie będziesz stanu wolnego, masz więc prawo zawrzeć kolejny związek małżeński. Po orzeczeniu separacji nadal pozostajesz w dotychczasowym małżeństwie, nie możesz zawrzeć kolejnego. Bigamia jest w Polsce przestępstwem.

Ostatnią różnicą pomiędzy rozwodem a separacją jest możliwość powrotu do nazwiska sprzed ślubu – tak się dzieje w przypadku rozwodu. Jeżeli zdecydujesz się na separację, musisz pozostać przy nazwisku, które zostało wybrane podczas ślubu.

Co daje separacja?

Wiele osób o tym nie wie, ale separacja, tak jak rozwód, skutkuje rozdzielnością majątkową. Dzięki orzeczonej separacji ustaje wspólność małżeńska, od tego momentu każde z Was będzie gromadzić osobny majątek. Pamiętaj jednak, że separacja nie spowoduje automatycznie podziału majątku, który wspólnie w trakcie trwania małżeństwa zgromadziliście.

Jeżeli macie wspólne dzieci, to tak jak przy rozwodzie sąd orzeknie o tym, kto ma sprawować nad nimi władzę rodzicielską i jak będą wyglądały kontakty dziecka z rodzicami.

Zarówno przy rozwodzie, jak i podczas separacji na wniosek stron może być przeprowadzone orzekanie o winie w rozkładzie pożycia małżeńskiego.

Przy okazji polecam Ci artykuł o tym, co powinien zawierać pozew o rozwód.

Kiedy wybrać separację?

Jak widzisz, różnica między separacją a rozwodem jest po części zero-jedynkowa. Po rozwodzie nie jesteś już w małżeństwie, a po separacji nadal pozostaniesz w związku małżeńskim. Mimo to pozostałe różnice są niewielkie.

Z doświadczenia mogę tylko dodać, że separacje są w Polsce rzadkością. Podejrzewam, że dzieje się tak z jednego powodu: separacje nie są błyskawicznym postępowaniem sądowym, więc jeżeli ktoś już się decyduje na sprawę sądową, to zazwyczaj od razu składa wniosek o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód.

Zastanów się nad separacją, jeśli nie masz pewności co do tego, czy chcesz definitywnie zakończyć związek. Separację można w każdej chwili przerwać i powrócić do pożycia małżeńskiego – wystarczy zgodny wniosek do sądu przedłożony przez obie strony. Rozwód jest nieodwracalny.

Skontaktuj się

Dodaj komentarz