Myślisz nad rozwodem, ale nie masz jeszcze pewności co do tego rozwiązania? Czy może zastanawiasz się nad separacją? Rozwód czy separacja – które rozwiązanie wybrać? Jakie są między nimi różnice?
Różnice pomiędzy separacją a rozwodem
Separacja może zostać orzeczona przez sąd, jeżeli w ocenie sądu nastąpiło całkowite ustanie pożycia małżeńskiego. Rozwód natomiast może zostać orzeczony, jeżeli nastąpiło trwałe i zupełne ustanie pożycia małżeńskiego. Różnica jest taka, że przy separacji mamy co prawda do czynienia z całkowitym ustaniem pożycia, ale przy rozwodzie ma ono być dodatkowo trwałe i zupełne, czyli nieodwracalne, niedające pozytywnych prognoz na zmianę.
Kolejną różnicą między separacją a rozwodem jest możliwość zawarcia kolejnego małżeństwa. Po rozwodzie będziesz stanu wolnego, masz więc prawo zawrzeć kolejny związek małżeński. Po orzeczeniu separacji nadal pozostajesz w dotychczasowym małżeństwie, nie możesz zawrzeć kolejnego. Bigamia jest w Polsce przestępstwem.
Ostatnią różnicą pomiędzy rozwodem a separacją jest możliwość powrotu do nazwiska sprzed ślubu – tak się dzieje w przypadku rozwodu. Jeżeli zdecydujesz się na separację, musisz pozostać przy nazwisku, które zostało wybrane podczas ślubu.
Co daje separacja?
Wiele osób o tym nie wie, ale separacja, tak jak rozwód, skutkuje rozdzielnością majątkową. Dzięki orzeczonej separacji ustaje wspólność małżeńska, od tego momentu każde z Was będzie gromadzić osobny majątek. Pamiętaj jednak, że separacja nie spowoduje automatycznie podziału majątku, który wspólnie w trakcie trwania małżeństwa zgromadziliście.
Jeżeli macie wspólne dzieci, to tak jak przy rozwodzie sąd orzeknie o tym, kto ma sprawować nad nimi władzę rodzicielską i jak będą wyglądały kontakty dziecka z rodzicami.
Zarówno przy rozwodzie, jak i podczas separacji na wniosek stron może być przeprowadzone orzekanie o winie w rozkładzie pożycia małżeńskiego.
Przy okazji polecam Ci artykuł o tym, co powinien zawierać pozew o rozwód.
Kiedy wybrać separację?
Jak widzisz, różnica między separacją a rozwodem jest po części zero-jedynkowa. Po rozwodzie nie jesteś już w małżeństwie, a po separacji nadal pozostaniesz w związku małżeńskim. Mimo to pozostałe różnice są niewielkie.
Z doświadczenia mogę tylko dodać, że separacje są w Polsce rzadkością. Podejrzewam, że dzieje się tak z jednego powodu: separacje nie są błyskawicznym postępowaniem sądowym, więc jeżeli ktoś już się decyduje na sprawę sądową, to zazwyczaj od razu składa wniosek o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód.
Zastanów się nad separacją, jeśli nie masz pewności co do tego, czy chcesz definitywnie zakończyć związek. Separację można w każdej chwili przerwać i powrócić do pożycia małżeńskiego – wystarczy zgodny wniosek do sądu przedłożony przez obie strony. Rozwód jest nieodwracalny.