Czy wiesz, czym różni się separacja od rozwodu? – FILM

Wystarczy sięgnąć do danych Głównego Urzędu Statystycznego, by się przekonać, że w Polsce królują rozwody, a separacja to taka instytucja, o której wszyscy słyszeli, ale mało kto widział ją naprawdę. Dlaczego tak się dzieje?

keyboard_arrow_down

Jakie zagadnienia poruszam w filmie?

  • czym różni się separacja od rozwodu
  • jak wygląda podział majątku w przypadku separacji
  • czy można wskazać winę w przypadku separacji

Zapraszam do oglądania!

Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.

Czy wiesz, czym różni się separacja od rozwodu?

Osoby, w których małżeństwie coś się popsuło, liczą się z tym, że oba postępowania – i rozwód, i separacja – kosztują i trwają. Mają świadomość, że szanse na pojednanie są nikłe i że prawdopodobnie i tak dojdzie do rozwodu, dlatego nie decydują się na separację. Nawet kiedy myślą, że istnieje nadzieja, żeby uratować małżeństwo, idą za ciosem i wybierają postępowanie rozwodowe.

Czym różni się separacja od rozwodu?

Podstawową różnicą jest to, że w momencie orzekania przez sąd rozwodu strony są stanu wolnego. Mogą wziąć ślub. Mogą wrócić do nazwiska panieńskiego (mają na to 3 miesiące). 

W przypadku separacji strony pozostają w małżeństwie i nie mogą zawrzeć kolejnego związku małżeńskiego. Nie mogą wrócić do panieńskiego nazwiska. Nie ma tu jasnej sytuacji i białej karty. Raczej status związku: to skomplikowane.

Rozdzielność majątkowa

Po ślubie wszystko, co małżonkowie nabędą, jest wspólne, czyli z sakramentalnym „Tak!” pojawia się wspólny koszyk, do którego wrzucane są praktycznie wszystkie składniki majątku.

Kiedy przychodzi rozwód lub separacja powstaje rozdzielność majątkowa, czyli wspólność znika. Po orzeczeniu rozwodu lub separacji, wszystko, co kupi mąż, będzie już tylko jego, wszystko, co zarobi żona, idzie już na jej własne konto. Rozdzielność majątkowa pojawia się i przy rozwodzie i przy separacji, podkreślam raz jeszcze, bo wiele osób myśli inaczej.

Tak samo w przypadku separacji sąd w wyroku może orzec o kontaktach z dziećmi, o władzy rodzicielskiej czy o alimentach. Określi, jak ma wyglądać sytuacja formalna i materialna dzieci. I przy rozwodzie rodziców i przy separacji.

Czyja wina?

W przypadku rozwodu, jak i separacji, sąd może wskazać tego, kto był winien rozkładu pożycia małżeńskiego. I tu, i tu sąd orzeka o winie. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że separacja może być orzeczona z winy drugiego małżonka.

Mimo wielu podobieństw separacja jest nadal w Polsce czymś wyjątkowym i myślę, że to się nie zmieni. Ta instytucja powoli odchodzi do lamusa. Niewielu ludzi decyduje się na to, by pozostawać w zawieszeniu i czekać na poprawę sytuacji w związku, skoro ten się rozpada. Ale to są już indywidualne decyzje każdego, kto boryka się z takimi problemami.

Skontaktuj się

Dodaj komentarz