Rozwód zajmuje drugie miejsce na liście najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Według Tomasa Holmesa i Richarda Rahe’a i ich skali stresu gorsza jest już tylko śmierć współmałżonka. By przetrwać rozwód i wyjść z niego bez obrażeń, trzeba się dobrze przygotować. Pomoże Ci w tym adwokat. Dowiedz się, o co pytać prawnika podczas sprawy rozwodowej.
Zapraszam do lektury trzeciego z czterech artykułów z cyklu #prawnikniegryzie. Dzisiejszy wpis dotyczy tego, o co pytać prawnika, gdy już zaczęliście współpracę.
Moja rada: pytaj o wszystko, co tylko przychodzi Ci do głowy. Im więcej wiesz, tym lepiej. Jest kilka etapów współpracy z prawnikiem. Podpowiem Ci, co powinieneś wiedzieć na każdym z nich.
Opowiedz Waszą historię
Zawsze zaczynam pracę z klientem od wysłuchania opowieści o jego małżeństwie. Jak się to wszystko zaczęło? Jak przebiegał związek? Co się stało, że popsuły się relacje?
Opowiedz swojemu adwokatowi Waszą historię, żeby miał ogólny pogląd na Twoje małżeństwo. Dzięki temu lepiej przygotuje pozew (jeśli Ty go składasz) lub odpowiedź na pozew (jeśli złożył go Twój współmałżonek).
O co pytać prawnika na etapie przygotowania dowodów
Bez względu na to, kto wystąpił z pozwem o rozwód, nadchodzi czas, by opracować strategię dowodową. Trzeba skompletować wszystkie potrzebne do pisma procesowego załączniki: zebrać dokumenty, przesłuchać nagrania dźwiękowe, odtworzyć video, przejrzeć zdjęcia.
Powiedz prawnikowi, jakimi dowodami dysponujesz. I pytaj, co jeszcze może się przydać, żeby przekonać sąd do Twojego stanowiska.
Nie załączaj materiału dowodowego w nieskończoność. Warto wybrać to, co jest najbardziej interesujące i pomocne. Jednak przygotowując pismo procesowe lepiej mieć z czego wybierać, niż martwić się, że czegoś zabrakło. Pytaj więc o dowody.
Przygotowanie pozwu lub odpowiedzi na pozew
Gdy prawnik zapozna się z Waszą historią i skompletuje dowody, sporządzi pismo procesowe w Twoim imieniu. Tak jak już pisałam, będzie to pozew lub odpowiedź na niego, w zależności od układu procesowego.
Nie wahaj się poprosić o swój egzemplarz pisma przed wysłaniem go do sądu, żeby ewentualnie nanieść swoje uwagi. Przeczytaj pozew. Ty jesteś osobą, która najlepiej wie, jak przebiegało Twoje małżeństwo.
Przed wysłaniem do sądu zawsze przesyłam moim klientom pismo do sprawdzenia. Nie merytorycznego, bo prawnikiem jestem ja, ale do analizy stanu faktycznego. Pytaj o pisma, które zostały sporządzone przez prawnika w Twojej sprawie.
O co pytać prawnika podczas przygotowań do rozprawy
Za chwile rozprawa, a Ty nie wiesz, jak będzie przebiegała? Pora spytać o to swojego prawnika. Powinien rozwiać wszystkie Twoje obawy. Pamiętaj, że to on jest dla Ciebie, a nie Ty dla niego.
Pytaj, gdzie, kiedy i kto będzie obecny. Dowiedz się, jak wygląda sala i jak przebiega rozprawa. Kto wie, czy sąd nie będzie chciał przepytać i Ciebie? Niech Twój prawnik opowie Ci o wszystkim, co mogłoby Cię zaskoczyć podczas procesu.
Przygotowanie świadków do zeznań
Kolejna rozprawa przed Tobą. Teraz będą przesłuchani świadkowie Twoi i Twojego współmałżonka. Jesteś ciekawy, jak to się będzie odbywać? Kto będzie zeznawał pierwszy? Jakie pytania zada świadkom sąd? Czy Twój pełnomocnik będzie mógł przepytać świadków współmałżonka? To wszystko ma znaczenie.
Wyroki sądu w dużym stopniu opierają się na zeznaniach świadków. O co pytać prawnika? Np. o to, jak możesz mu jeszcze lepiej przedstawić sytuacje, o których będą mówić świadkowie drugiej strony. Im lepiej w nich będzie się orientował, tym lepsze pytania im zada.
Przygotowanie do zeznań w charakterze strony
Nadchodzi najbardziej emocjonujący moment procesu rozwodowego – zeznania stron, czyli Twoje i Twojego współmałżonka. W przygotowaniu do nich pomoże Ci prawnik.
Pytaj, kiedy możecie się spotkać lub porozmawiać przez telefon, żebyś był gotowy do rozprawy i zeznań. Każdy, kto nie bywa w sądzie, będzie się czuł niepewnie, zeznając. Za dużo czasu spędziłam na sali rozpraw, żeby mieć romantyczną wizję zeznań.
Stres zjada każdego. Przed Tobą będzie ława sędziowska, a za nią sędzia i dwóch ławników. Po bokach sali zasiądą Twój współmałżonek ze swoim adwokatem i z drugiej strony Twój prawnik. Wszyscy będą patrzeć na Ciebie. I analizować co mówisz i jak się przy tym zachowujesz.
Nie będzie już szansy na ratunek. Przed rozprawą pytaj prawnika o to, jak się przygotować. Przećwiczcie Twoje wystąpienie.
Zadbaj o siebie
Pomyśl, czy nie potrzebujesz wsparcia psychologicznego, żeby się wzmocnić w trakcie rozwodu. Jeśli czujesz, że przydałaby Ci się rozmowa ze specjalistą, spytaj prawnika, czy zna kogoś, kto mógłby Ci pomóc. Nie muszę Cię przekonywać, że rozwód jest jedną z najbardziej stresujących chwil w życiu.