Masz już za sobą całą sprawę rozwodową. Był pozew, odpowiedź na niego, rozprawa (lub kilka), a później ogłoszenie wyroku. Zamknięcie drzwi sali sądowej to jeszcze nie koniec. Teraz poczekasz na uprawomocnienie się wyroku. Dopiero wtedy nastąpi definitywny koniec małżeństwa.
Uprawomocnienie wyroku rozwodowego – ile będziesz czekać?
Standardowo po 7 dniach od orzeczenia rozwodu, wyrok wchodzi w życie. Pod warunkiem, że żadna ze stron:
- nie poprosi o jego uzasadnienie,
- nie wniesie odwołania od wyroku
Jeżeli jeden ze współmałżonków złoży wniosek o uzasadnienie wyroku, to uprawomocni się on dopiero po 14 dniach od dnia, w którym takie uzasadnienie otrzyma.
Jeśli któreś z Was wniesie odwołanie od wyroku, czyli apelację, sprawa rozwodowa zacznie się od nowa.
Uprawomocnienie wyroku rozwodowego – co dalej?
Gdy wyrok się uprawomocni, już go nie zmienisz – nie cofniesz powództwa ani nie wniesiesz apelacji.
Możesz za to złożyć wniosek o wydanie odpisu wyroku ze stwierdzeniem prawomocności. Płacisz 20 zł opłaty kancelaryjnej i wreszcie masz czarno na białym potwierdzenie, że Twoje małżeństwo zakończyło się definitywnie. Są sytuacje, że można nawet uzyskać zwolnienie z tej opłaty.
Sąd informuje urząd stanu cywilnego
Sąd ma 7 dni na to, by przesłać do urzędu stanu cywilnego, w którym zawieraliście małżeństwo, odpis prawomocnego wyroku.
Gdy to zrobi, wkraczasz na nową drogę życia w stanie wolnym. A jeśli nie lubisz być singlem i chcesz od razu wstąpić w nowy związek małżeński, nic już nie stoi na przeszkodzie. Urząd stanu cywilnego potwierdzi Twój stan wolny na zaświadczeniu.
Łatwo zmienisz nazwisko
Chcesz zerwać ostatnie ogniwo, które łączy Cię z byłym mężem? Masz 3 miesiące na to, by złożyć oświadczenie chęci powrotu do panieńskiego nazwiska. Złożysz je przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.
Później zmiana też będzie możliwa, ale nie w trybie uproszczonym. Nie wystarczy już samo oświadczenie.
Za niedługo napiszę więcej o zmianie nazwiska, a tymczasem polecam artykuł o zmianie imienia dziecka.
Za Tobą trudny okres – rozpad małżeństwa, nerwy na sprawie rozwodowej, dłużący się czas pomiędzy rozprawami. Lada chwila wyrok sądu uprawomocni się i rozpoczniesz nowy rozdział swojego życia.
Jeśli znalazłeś w moim artykule to, czego szukałeś, podziel się komentarzem. Będzie mi miło wiedzieć, że doceniasz moją pracę.
Pytanie ,nie chce zmieniać nazwiska tylko dopisać poprzednie
Dzień dobry Pani Edyto, polecam Pani ten artykuł: https://lukasiewiczodrozwodow.pl/zmiana-nazwiska-po-rozwodzie/ Znajdzie Pani tam wszystko dokładnie wyjaśnione.
Odpowiadając jeszcze na Pani pytanie, to w Pani przypadku, to nie będzie zwykły powrót do nazwiska sprzed ślubu, tylko zmiana nazwiska. Powrót to by było, gdyby Pani wróciła do poprzedniego nazwiska, dołączenie nazwiska męża, do nazwiska poprzedniego – już jest zmianą, czyli trudniejsza sprawa pod kątem prawnym. Proszę wystąpić z wnioskiem do kierownika USC i podać WAŻNE powody, dla których chce Pani pozostawić nazwisko byłego męża przy swoim wcześniejszym. Pozdrawiam, Kasia.