Uprawomocnienie wyroku rozwodowego – kiedy następuje?

kiedy następuje uprawomocnienie wyroku rozwodowego?

Masz już za sobą całą sprawę rozwodową. Był pozew, odpowiedź na niego, rozprawa (lub kilka), a później ogłoszenie wyroku. Zamknięcie drzwi sali sądowej to jeszcze nie koniec. Teraz poczekasz na uprawomocnienie się wyroku. Dopiero wtedy nastąpi definitywny koniec małżeństwa.

expand_more

Uprawomocnienie wyroku rozwodowego – ile będziesz czekać?

Standardowo po 7 dniach od orzeczenia rozwodu, wyrok wchodzi w życie. Pod warunkiem, że żadna ze stron:

  • nie poprosi o jego uzasadnienie,
  • nie wniesie odwołania od wyroku

Jeżeli jeden ze współmałżonków złoży wniosek o uzasadnienie wyroku, to uprawomocni się on dopiero po 14 dniach od dnia, w którym takie uzasadnienie otrzyma.

Jeśli któreś z Was wniesie odwołanie od wyroku, czyli apelację, sprawa rozwodowa zacznie się od nowa.

Uprawomocnienie wyroku rozwodowego – co dalej?

Gdy wyrok się uprawomocni, już go nie zmienisz – nie cofniesz powództwa ani nie wniesiesz apelacji.

Możesz za to złożyć wniosek o wydanie odpisu wyroku ze stwierdzeniem prawomocności. Płacisz 20 zł opłaty kancelaryjnej i wreszcie masz czarno na białym potwierdzenie, że Twoje małżeństwo zakończyło się definitywnie. Są sytuacje, że można nawet uzyskać zwolnienie z tej opłaty.

Sąd informuje urząd stanu cywilnego

Sąd ma 7 dni na to, by przesłać do urzędu stanu cywilnego, w którym zawieraliście małżeństwo, odpis prawomocnego wyroku.

Gdy to zrobi, wkraczasz na nową drogę życia w stanie wolnym. A jeśli nie lubisz być singlem i chcesz od razu wstąpić w nowy związek małżeński, nic już nie stoi na przeszkodzie. Urząd stanu cywilnego potwierdzi Twój stan wolny na zaświadczeniu.

Łatwo zmienisz nazwisko

Chcesz zerwać ostatnie ogniwo, które łączy Cię z byłym mężem? Masz 3 miesiące na to, by złożyć oświadczenie chęci powrotu do panieńskiego nazwiska. Złożysz je przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

Później zmiana też będzie możliwa, ale nie w trybie uproszczonym. Nie wystarczy już samo oświadczenie.

Za niedługo napiszę więcej o zmianie nazwiska, a tymczasem polecam artykuł o zmianie imienia dziecka.

Za Tobą trudny okres – rozpad małżeństwa, nerwy na sprawie rozwodowej, dłużący się czas pomiędzy rozprawami. Lada chwila wyrok sądu uprawomocni się i rozpoczniesz nowy rozdział swojego życia.

Jeśli znalazłeś w moim artykule to, czego szukałeś, podziel się komentarzem. Będzie mi miło wiedzieć, że doceniasz moją pracę.

Skontaktuj się

2 komentarze

  • Pytanie ,nie chce zmieniać nazwiska tylko dopisać poprzednie

    • Dzień dobry Pani Edyto, polecam Pani ten artykuł: https://lukasiewiczodrozwodow.pl/zmiana-nazwiska-po-rozwodzie/ Znajdzie Pani tam wszystko dokładnie wyjaśnione.

      Odpowiadając jeszcze na Pani pytanie, to w Pani przypadku, to nie będzie zwykły powrót do nazwiska sprzed ślubu, tylko zmiana nazwiska. Powrót to by było, gdyby Pani wróciła do poprzedniego nazwiska, dołączenie nazwiska męża, do nazwiska poprzedniego – już jest zmianą, czyli trudniejsza sprawa pod kątem prawnym. Proszę wystąpić z wnioskiem do kierownika USC i podać WAŻNE powody, dla których chce Pani pozostawić nazwisko byłego męża przy swoim wcześniejszym. Pozdrawiam, Kasia.

Dodaj komentarz