3 sytuacje, w których sąd nie da Ci rozwodu

Kiedy sąd nie da Ci rozwodu?

Chcesz się rozwieść, ale Twój małżonek się temu sprzeciwia? Widzi szanse na wspólne, szczęśliwe życie albo chce Ci zrobić na przekór? Zastanawiasz się, czy pokrzyżuje Twoje rozwodowe plany? Kiedy sąd nie da Ci rozwodu? Zaraz Ci na to odpowiem.

expand_more

Sąd nie da Ci rozwodu, jeśli:

  • jesteś winny rozpadu małżeństwa i wnosisz o rozwód, a Twój współmałżonek się na to nie zgadza;
  • ucierpi na tym dobro dziecka;
  • rozwód jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Wina i brak zgody

Rozwód jest niedopuszczalny, jeśli żąda go małżonek wyłącznie winny rozpadu małżeństwa. Nie jest to jedyny warunek, by sąd oddalił pozew. Gdyby tak było liczba rozwodników znacznie by zmalała.

Aby sędzia oddalił sprawę, obok winy potrzebny jest jeszcze jeden element – brak zgody drugiego z małżonków (tego niewinnego) na rozwód.

PRZYKŁAD

Twój współmałżonek nie dość, że Cię zdradza, to jeszcze wnosi pozew o rozwód. Możesz się na to nie zgodzić. Najpierw w odpowiedzi napiszesz, że pomimo zdrady, widzisz szanse na zgodne pożycie małżeńskie.

To nie koniec. Teraz sąd zbada czy brak Twojej zgody nie jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Co to konkretnie znaczy? Nie wiadomo. Ten ciekawy zwrot nie został wyjaśniony w przepisach prawa. Odwołuje się do ogólnych wartości moralnych, którymi powinniśmy kierować się jako społeczeństwo.

Co to znaczy dla Ciebie? Jeśli nie wyrażasz zgody na rozwód tylko po to, by zrobić na złość swojemu (winnemu) małżonkowi, sąd nie przychyli się do Twojej prośby i pozwoli Wam się rozstać.

Dobro wspólnych małoletnich dzieci

Jeżeli na skutek rozwodu ucierpią Wasze wspólne dzieci – sąd również może oddalić pozew. Sędzia zawsze podchodzi do sprawy indywidualnie. Sprawdza wiek dziecka, stopień jego rozwoju, stan zdrowia i ocenia, jak do tej pory wyglądały jego relacje z rodzicami.

PRZYKŁAD

Sąd może odmówić Ci rozwodu, jeśli Twoje dziecko i drugi współmałżonek wymagają opieki z powodu niepełnosprawności lub ciężkiej choroby.

Są jednak sytuacje, gdy sędzia pozwoli Wam się rozstać, mimo nieuleczalnej choroby dziecka, jeśli drugi rodzic jest zdrowy. Znam taki wyrok. W uzasadnieniu sąd wyjaśnił, że dziecko wymaga dużej pomocy i uwagi obojga rodziców, ale nie można ich zmusić do wspólnego życia.

Dawniej zablokowanie rozwodu z uwagi na dobro dziecka było łatwiejsze. Dziś sądy biorą pod uwagę liczne opinie psychologiczne. A one wykazują, że dla dobra dziecka lepszy jest spokojny rozwód rodziców, niż mieszkanie z nimi, często skłóconymi, pod jednym dachem.

Rozwód sprzeczny z zasadami współżycia społecznego

Znasz już ten termin? Tak, wspominałam o nim na początku artykułu. Tam sąd badał, czy brak zgody na rozwód nie jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Tutaj będzie sprawdzał, czy sam rozwód nie kłóci się z normami moralnymi obowiązującymi w naszym społeczeństwie. Bez względu na to czy drugi małżonek zgadza się na rozstanie, czy nie.

Sprawdź także: 3 rzeczy, które musisz udowodnić, by dostać rozwód

PRZYKŁAD

Sąd oddali pozew wtedy, gdy jeden z małżonków jest ciężko chory i potrzebuje pomocy.

Nie orzeknie też rozwodu, jeśli wiek małżonków jest zaawansowany, a ich staż małżeński bardzo długi. Sędzia nie uwierzy w rozkład pożycia małżeńskiego. Będzie podejrzewał za to, że w sprawie nie chodzi o rozwód, a o spadek – by współmałżonek nie został spadkobiercą.

W praktyce opisane sytuacje zdarzają się dość rzadko. Orzecznictwo sądowe, dotyczące odmowy rozwodu wnioskującej osobie, jest bardzo stare i oderwane od realiów współczesnego życia. Dziś łatwiej jest wykrzyczeć: „Zobaczysz, nie dam Ci rozwodu!” niż rzeczywiście to zrobić. Choć nie jest to niemożliwe.

Skontaktuj się

Dodaj komentarz