3 rzeczy, które musisz udowodnić, by dostać rozwód

co trzeba udowodnić by dostać rozwód?

Myślisz o rozwodzie, ale nie jesteś pewien czy sąd uwzględni Twoje żądanie? Czy uzna, że Wasze małżeństwo już się skończyło? A może dostrzeże dla Was jakieś szanse? Sprawdź, co musisz udowodnić, by dostać rozwód.

expand_more

Sędzia może orzec rozwód tylko i wyłącznie wtedy, gdy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Na pewno już się spotkałeś z tym określeniem, ale co ono w ogóle znaczy?

Czym jest pożycie małżeńskie?

Małżeństwo to wspólnota oparta na więziach:

  • emocjonalnej – czyli to, co czujesz do partnera,
  • fizycznej – tak, tu chodzi o seks,
  • i gospodarczej – czyli czy wspólnie prowadzicie dom.

Aby dostać rozwód, trzeba udowodnić zanik tych 3 więzi.

Już się nie kochamy – zanik więzi emocjonalnej

Wcześniej miłość, przyjaźń i tęsknota, gdy byliście osobno dłużej niż 5 minut. A teraz zero uczuć, brak szacunku, a nawet nienawiść? Więź emocjonalna (uczuciowa lub duchowa) to wszystko to, co czujesz do współmałżonka. Jeśli udowodnisz przed sądem, że Waszej dobrej relacji już nie ma, zrobisz pierwszy krok na drodze do rozwodu.

Będąc w środku trudnej sytuacji niełatwo obiektywnie na nią spojrzeć. Pomoże Ci odpowiedź na pytanie:

Czy nadal zależy Ci na współmałżonku i na Waszym związku?

Jeśli nie, zapytaj się jeszcze:

  • od kiedy to czujesz?
  • czy spędzacie ze sobą wolny czas?
  • macie wspólne hobby i zainteresowania?
  • prowadzicie wspólne życie towarzyskie?
  • jeździcie razem na urlopy?
  • spędzacie wspólnie święta i inne uroczystości rodzinne?

Jeżeli na większość z tych pytań odpowiadasz przecząco masz dobrą podstawę, by udowodnić, że więź emocjonalna przestała istnieć.

Śpimy w osobnych łóżkach – zanik więzi fizycznej

Zastanów się, kiedy ostatni raz uprawialiście seks lub raczej, od kiedy go nie uprawiacie. Utrzymywanie pożycia małżeńskiego to kolejny ważny punkt każdej rozprawy rozwodowej. Jeśli nadal utrzymujecie ze współmałżonkiem kontakty fizyczne, sąd może nie orzec rozwodu.

Nie istnieje przepis prawny, który określa, od kiedy pożycia ma nie być, aby sąd dał stronom rozwód. To kwestia uznaniowa. Jasne – jeżeli zeznacie podczas sprawy, że dzień wcześniej uprawialiście seks, to sąd uzna, że rozkład pożycia małżeńskiego nie nastąpił i pozew oddali.

Przeczytaj także: Pozew o rozwód – co powinien zawierać?

Wspólny dom, osobne portfele – zanik więzi gospodarczej

Sąd będzie chciał wiedzieć czy w dalszym ciągu mieszkacie razem, czy wspólnie robicie zakupy, czy dysponujecie wspólnym budżetem. Czy razem ze współmałżonkiem decydujecie o sprawach finansowych?

Samo mieszkanie pod jednym dachem nie powoduje, że nadal istnieje więź ekonomiczna. Można mieszkać razem, a utrzymywać się osobno. Dotyczy to także sytuacji, gdy posiadacie wspólne małoletnie dzieci. To, że oboje uczestniczycie w kosztach ich utrzymania, nie powoduje, że łączy Was więź gospodarcza.

Trwały i zupełny rozkład pożycia

Sąd da Ci rozwód, jeśli udowodnisz, że wszystkie wyżej wymienione więzi małżeńskie ustały w sposób trwały i zupełny. Co to właściwie oznacza?

  • Trwały, bo powrót do małżeństwa nie jest już możliwy. Rozpadło się nieodwracalnie. Im dłuższy staż małżeński, tym dłuższy powinien być stan zaniku więzi. A im ten staż krótszy, tym krótsze rozłączenie może być uznane za wystarczające.
  • Zupełny – nie kochacie się, nie śpicie ze sobą i nie utrzymujecie wspólnie domu. Wszystkie 3 opisane powyżej więzi, zostały zerwane i nie da się ich już ze sobą połączyć.
Skontaktuj się

Dodaj komentarz