Czy każdy może publikować zdjęcie dziecka w Internecie? – FILM

Czy potrzebna jest zgoda obojga rodziców do publikowania zdjęć dziecka w Internecie? Jakie są wyjątki od tej reguły? I co się dzieje, gdy rodzice nie są jednomyślni w tej kwestii?

keyboard_arrow_down

Jakie zagadnienia poruszam w filmie?

  • kto może publikować zdjęcia dziecka w Internecie
  • kiedy potrzebna zgoda rodzica, aby opublikować wizerunek dziecka
  • kto i w jakich okolicznościach może publikować zdjęcia dziecka bez zgody rodzica
  • co zrobić, gdy rodzice nie są jednomyślni co do zgody na publikację

Zapraszam do oglądania!

Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.

Czy każdy może publikować zdjęcie dziecka w Internecie?

Właściciel przedszkola chce pochwalić się na Facebooku tym, że zapewnia ciekawe zajęcia dzieciom w swojej placówce. Czy może opublikować na fanpage’u przedszkola zdjęcia z zabaw i zajęć edukacyjnych, w których brało udział Twoje dziecko? Może, jeśli wcześniej uzyskał zgodę obojga rodziców. Najlepiej na piśmie.

Aby opublikować zdjęcie dziecka w Internecie, musi być zgoda obojga rodziców.

Są 3 wyjątki od tej zasady.

Zdjęcia płatne

Jeśli dziecko bierze udział w reklamie, rodzice zgadzają się na udostępnianie wizerunku. Dziecko otrzymuje wynagrodzenie za pozowanie do zdjęć. Zgoda na udział w reklamie równa się zgodzie na udostępnianie wizerunku.

Gdy wizerunek jest elementem większej całości

To drugi przypadek, kiedy niepotrzebna jest zgoda rodziców na publikację wizerunku.

Jeżeli podczas balu przebierańców, ktoś zrobi zdjęcie dzieci przebranych za Batmana, bałwanka i księżniczkę, to trudno te dzieci rozpoznać. Można więc uznać, że wizerunek konkretnego dziecka jest tylko elementem większej całości. I trudno je będzie zidentyfikować.

Nie ma norm konkretnie opisujących tę sytuację. Przepisy nie regulują, od którego momentu zgoda jest wymagana, czy ma być 3, czy 4 dzieci. To twórca zdjęcia lub reklamy musi zastanowić się, czy publikując fotografię albo film, narusza anonimowość dziecka.

Jeśli dziecko jest widoczne na pierwszym planie, nawet na tle innych dzieci, to moim zdaniem jest to publikacja wizerunku. Osoby mu bliskie łatwo je rozpoznają. Jest to wobec tego naruszenie prawa do ochrony wizerunku. I zgodę na publikację takiego zdjęcia twórca powinien dostać od rodziców.

Zdjęcie dziecka w Internecie – dziecko jako osoba publiczna

Jeśli dziecko jest osobą powszechnie znaną, nie potrzeba zgody opiekuna prawnego na publikowanie jego wizerunku. Aby ten wyjątek zaistniał, trzeba mieć pewność, czy dziecko rzeczywiście jest publicznie znane. Nie wystarczy to, że rodzice dziecka są osobami publicznymi.

Kiedy dziecko nie jest osobą publiczną?

Posłużę się moim ulubionym przykładem. Anna Lewandowska, bizneswoman, żona sławnego piłkarza, prowadzi konto na Instagramie, które obserwują miliony osób. Ona oraz jej mąż to osoby publiczne, natomiast ich dzieci – nie.

Anna Lewandowska publikuje zdjęcia, na których nie widać twarzy dzieci. Jako matka, ma prawo publikować wizerunek swoich pociech. Nie robi tego, ponieważ nie chce, aby dzieci stały się osobami publicznymi. Dziennikarze oraz paparazzi dostaliby wtedy możliwość publikowania wizerunków dzieci państwa Lewandowskich.

Teraz dziennikarz, który opublikuje zdjęcia ich dzieci, naraża się na pozew. Dzięki swoim zachowawczym działaniom, pani Ania ma dużą szansę na wygraną.

Kiedy dziecko jest osobą publiczną?

Gdy np. jest aktorem i pozuje na ściance w związku z promocją filmu. Pokazuje wtedy, że jest osobą znaną. I można publikować jej zdjęcia bez osobnej zgody.

Zdjęcia osoby publicznej w sytuacjach codziennych

Czy można robić celebrytom zdjęcia w sytuacjach innych niż oficjalne, np. w drodze do warzywniaka? To zależy. Od czego? Od tego, czy znana osoba chwali się swoim codziennym życiem w Internecie, czy nie.

Podam 2 przykłady. Aktorka prowadzi konto w mediach społecznościowych, ale nie relacjonuje tam swoich wypraw do warzywniaka. Gdyby chciała wytoczyć proces o ochronę dóbr osobistych za opublikowanie jej zdjęcia w codziennej sytuacji, może skutecznie powołać się na swoje zasady.

Druga celebrytka ilustruje na Instagramie całą swoją życiową aktywność. Trudno jej będzie w przypadku ewentualnego procesu powoływać się na zachowanie prawa do prywatności.

Zdjęcie dziecka w Internecie, a odmienne zdanie rodziców

Co się dzieje, gdy rodzice nie zgadzają się między sobą, czy wizerunek dziecka publikować, czy nie?

Dziś, kiedy życie rozgrywa się w dużej części w mediach społecznościowych, takie sprawy są bardzo częste. Zwłaszcza gdy rodzice się rozstają. Jest już w Polsce kilka wyroków, które mówią o tym problemie.

Ciekawy wyrok sądu 1

1 Pod koniec zeszłego roku w listopadzie 2021 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok, obszernie uzasadniony, odnośnie publikowania wizerunku dziecka przez jego rodziców i inne osoby (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 18 listopada 2021 r. I ACa 591/21).

Małżonkowie byli po rozwodzie. Matka prowadziła portal parentingowy albo tego rodzaju konto na Instagramie. Publikowała tam zdjęcia z życia rodziny, czyli wizerunki swoich dzieci.

Ojciec dzieci związał się z inną kobietą. Nowa partnerka ojca publikowała zdjęcia jego dzieci w mediach społecznościowych. Nie spodobało się to matce dzieci. Pozwała byłą partnerkę o naruszenie dóbr osobistych.

Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo. Stwierdził, że ojciec dzieci, wyraził zgodę na publikację zdjęć dzieci przez jego nową partnerkę. I zdaniem sądu może ona publikować ich fotografie.

Matka odwołała się od wyroku. Sąd drugiej instancji (sąd apelacyjny) orzekł, że doszło do naruszenia dóbr osobistych. W związku z tym nakazał przeproszenie dzieci w mediach społecznościowych oraz usunięcie zdjęć, które już tam były.

Do tego i podobnych wyroków można zajrzeć. Są publikowane wraz z uzasadnieniami i anonimizowane. Wyrok, który przytoczyłam, nie dotyczy sprawy, którą ja prowadziłam.

Dlaczego to orzeczenie jest dla mnie ciekawe?

Jeśli rodzice nie zgadzają się ze sobą w kwestii publikacji zdjęć, to mogą zgłosić się do sądu rodzinnego, który podejmie za nich tę decyzję. Sąd powie, czy publikacja wizerunku będzie dla dziecka dobra, czy nie.

To przełomowe rozstrzygnięcie. Do tej pory sąd poruszał raczej sprawy, gdzie dziecko ma się uczyć albo czy dziecko może przejść dany zabieg medyczny. Teraz, czy można wrzucić jego zdjęcie na Facebooka czy Instagram.

Co zrobić, kiedy rodzice nie zgadzają się w kwestii publikacji wizerunku dziecka w Internecie? Można założyć sprawę sądową i próbować przekonać sąd do swoich racji. Warto jednak takie kwestie wypracowywać podczas mediacji. Albo, zanim rodzice staną przed takimi wyzwaniami uzgodnić przyszłe zasady w porozumieniu rodzicielskim w trakcie rozwodu lub nawet przed.

Skontaktuj się

Dodaj komentarz