Czy wiesz, że brak Twojego podpisu na pozwie może wydłużyć czas trwania sprawy rozwodowej? Chcesz uniknąć dodatkowych wizyt w sądzie w celu uzupełnienia formalności? Zobacz, z jakich elementów powinien się składać prawidłowo sporządzony pozew o rozwód.
Jakie zagadnienia poruszam w filmie?
- jakie elementy powinien zawierać pozew o rozwód
- przykładowy opis żądania w pozwie
- o czym nie można zapomnieć składając pozew
- jakie załączniki dołączyć do pozwu
Zapraszam do oglądania!
Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.
Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.
Co powinien zawierać pozew o rozwód?
Czy wiesz, że brak Twojego podpisu na pozwie może wydłużyć czas trwania sprawy rozwodowej? Chcesz uniknąć dodatkowych wizyt w sądzie w celu uzupełnienia formalności? Zobacz, z jakich elementów powinien się składać prawidłowo sporządzony pozew rozwodowy.
Wiele od niego zależy, dlatego pisząc, warto się przyłożyć. To z niego sąd pozna historię Twojego małżeństwa i dowie się, o co go prosisz.
Gdzie i kiedy został napisany
W pozwie o rozwód, jak w każdym piśmie procesowym, na początku trzeba określić miejscowość i datę, czyli informacje gdzie i kiedy został sporządzony. Dalej powinieneś umieścić wskazanie sądu, do którego kierujesz pozew. Zawsze będzie to sąd okręgowy. Więcej na ten temat znajdziesz w filmie/artykule pt. …
Kto składa pozew, czyli wskazanie strony
Napisz, kim jesteś, czyli Twoje imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania. Tutaj polecam także wskazać swój PESEL. A jeśli chcesz iść z duchem czasu – także e-mail. Rozprawy już od jakiegoś czasu odbywają się online (teraz gdy to piszę, czyli w lipcu 2021 – tylko online). Dlatego zachęcam, żeby w pozwie, już przy określeniu stron wskazać adres e-mail, którego faktycznie używasz.
Druga strona procesu
Trzeba podać również dane współmałżonka. Analogicznie – imię, nazwisko, adres, PESEL. Możesz podać także e-mail, choć sąd raczej nie weźmie tego pod uwagę. Jeżeli nie masz pewności, że z tego adresu korzysta mąż czy żona, lepiej sobie darować tę informację.
O co prosisz sąd?
Kolejny etap pozwu to wskazanie żądania. Co to takiego? To jest właśnie to, o co prosisz sąd – żeby rozwiązał małżeństwo. Teraz jest moment, żeby napisać, w jaki sposób to rozwiązanie ma nastąpić: czy z winy którejkolwiek ze stron, czy bez orzekania o winie.
Przykładowe żądanie z pozwu bez orzekania o winie może brzmieć tak:
Wnoszę o rozwiązanie związku małżeńskiego Jana Nowaka urodzonego w dniu … w … i Anny Nowak urodzonej w dniu … w …, zawartego w dniu … w …, zarejestrowanego w Urzędzie Stanu Cywilnego w … pod numerem …, przez rozwód bez orzekania o winie.
Jeżeli chcesz, żeby było orzeczenie o winie, to tutaj zmieniasz treść końcówki, czyli:
Wnoszę o rozwiązanie związku małżeńskiego Jana Nowaka urodzonego w dniu … w … i Anny Nowak urodzonej w dniu … w …, zawartego w dniu … w …, zarejestrowanego w Urzędzie Stanu Cywilnego w … pod numerem …, przez rozwód z winy wyłącznej pozwanego.
Kolejnym żądaniem, które może się pojawić (szczególnie, jeżeli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci) jest wniosek o alimenty.
Oto jak może wyglądać:
Wnoszę o zasądzenie od pozwanej na rzecz małoletniej córki stron Manueli Nowak urodzonej dnia … w … alimentów w wysokości 750 złotych płatnych do 10 dnia każdego miesiąca do rąk ojca.
Jakie masz na to dowody?
Następny punkt pozwu to złożenie wniosków dowodowych. Wymieniasz, jakie dowody świadczą o tym, że małżeństwo jest już na finiszu i że nie da się go uratować. Jako pierwsze wskażesz akty stanu cywilnego, czyli akt małżeństwa i akt urodzenia dzieci. Mogą to być także dowody z nagrań lub z dokumentów. A także dowody z zeznań świadków, których chcesz powołać do swojej sprawy rozwodowej.
Mediacje
Zachęcam, żeby zawrzeć w pozwie akapit, dotyczący tego, czy między stronami toczy lub toczyło się postępowanie mediacyjne. Jeżeli się toczy, warto o tym napisać. Jeśli go nie było, to też polecam wskazać powód.
Dlaczego chcesz się rozwieść, czyli uzasadnienie
To najważniejszy element pozwu rozwodowego. Jak najlepiej je napisać? W sposób logiczny i skrupulatny, ale nie rozległy. To tutaj jest miejsce na wszystko, co chcesz sądowi powiedzieć o Twoim małżeństwie: jak zostało zawarte, jak przebiegało i dlaczego się zakończyło.
Jeżeli chcesz powołać dowody, to w tym miejscu warto uzasadnić, dlaczego są to właśnie te dowody, które wyżej wymieniłeś. O czym mają świadczyć? To namaluje taki rys historyczny i uzasadni Twoje stanowisko.
Podpisz się!
Podpis – to kolejna część pozwu o rozwód. Mogę śmiało powiedzieć, że jest to najczęściej zapominany element, zwłaszcza przez osoby, które składają bezpośrednio (bez pełnomocnika) swoje dokumenty sądowe.
Odnoszę wrażenie, że dotyczy to nie tylko dokumentów sądowych, ale w ogóle wszystkich dokumentów urzędowych. Podpis to element, który jest najczęściej pomijany. Dlatego zachęcam, by podpisać pozew od razu po wydrukowaniu.
Jeśli zapomnisz o podpisie, sąd będzie Cię wzywał do uzupełnienia braków formalnych, czyli do złożenia tego podpisu. Wstrzymywanie machiny sądowej, która już ruszyła, jest niekorzystne, bo przecież zależy Ci na czasie. A bez podpisu sprawa sądowa już na wstępie będzie toczyć się dłużej niż ta, do której dokumenty zostały poprawnie złożone w sądzie.
Sprawy porządkowe, czyli załączniki
Ostatni element, poniżej podpisu, to wymienienie załączników, czyli wszystkich dokumentów, które faktycznie fizycznie włączasz do pozwu rozwodowego. Wymieniasz odpisy aktów stanu cywilnego: małżeństwa, urodzenia dzieci oraz innych dokumentów, które będą spięte razem z tym pozwem i do tego pozwu dołączone.
I to wszystko. 9 sekcji do wypełnienia. Wygląda na niewiele, bo niektóre z nich zajmują jeden wers dokumentu. Z doświadczenia wiem, że niektóre pozwy rozwodowe potrafią być grubsze niż niejedna lektura szkolna. Nie oznacza to wcale, że są lepsze niż te krótkie. Wszystko zależy od długości trwania małżeństwa i wydarzeń, które przyczyniły się do jego rozpadu. Najważniejsze, by swoją historię opowiedzieć logicznie, skrupulatnie i zwięźle. I pamiętać o wszystkich 9 elementach.