Chcesz wnieść pozew o rozwód, ale Twój małżonek nie zgadza się na rozwód? Nie wiesz co sąd będzie brał pod uwagę podczas rozprawy rozwodowej? Zapraszam do oglądania.
Jakie zagadnienia poruszam w filmie?
- czy brak zgody współmałżonka przekreśla szanse na rozwód
- co sąd będzie brał pod uwagę podczas sprawy rozwodowej
- co wpływa na wyrok sądu
Zapraszam do oglądania!
Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.
Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.
Co zrobić, gdy małżonek nie zgadza się na rozwód?
To pytanie jest mi często zadawane przez moich klientów. To wcale nie jest tak, że jeżeli jedna ze stron nie zgadza się na rozwód, to koniec, sąd nie da rozwodu. Sąd prowadząc sprawę o rozwód, sprawdza oczywiście czy osoba pozwana zgadza się na rozwód czy też nie, ale oprócz tego bada jeszcze cztery aspekty sprawy:
- czy nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego;
- czy w wyniku rozwodu ucierpi dobro małoletnich wspólnych dzieci;
- czy rozwód nie naruszałby zasad współżycia społecznego;
- czy rozwodu żąda wyłącznie małżonek winny rozkładu pożycia małżeńskiego.
Czy w wyniku rozwodu ucierpi dobro małoletnich wspólnych dzieci?
Jeżeli nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego to przechodzimy dalej. Sąd bada czy w wyniku rozwodu ucierpi dobro wspólnych małoletnich dzieci. Co to oznacza? To oznacza, że sąd będzie rozważał czy rozwód miałby spowodować jakieś problemy natury psychologicznej lub materialnej u dzieci.
Może być tak, że rozwód rodziców będzie dla dzieci nie do przejścia. Wtedy sąd nie zgodzi się na rozwód. Taka sytuacja była spotykana dawniej i jest opisywana w starszych wyrokach sądowych, a szczególnie w sprawach dotyczących rodzin wielodzietnych.
Teraz, moim zdaniem, już coraz rzadziej się z tym spotykamy, żeby sądy z uwagi na dobro dziecka zakazywały rozwodu. Dlaczego? Dlatego, że wszelkie opinie psychologiczne mówią nam o tym, że jeżeli dziecko ma żyć w stresie z rodzicami, którzy się nie kochają i nie szanują siebie nawzajem, a małżeństwo istnieje jedynie na papierze, to wtedy ta sytuacja już sama w sobie jest dla dziecka trudna, rozwód jej nie pogorszy. Czasami, dla dziecka lepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby rodzice zamieszkali osobno. Takie są często opinie psychologów, także sądowych specjalistów z OZSS.
Czy rozwód nie naruszyłby zasad współżycia społecznego?
Kolejną przesłanką, kiedy sąd może orzec, że nie udzieli rozwodu jest to, że rozwód byłby sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Czym są zasady współżycia społecznego? Są to normy moralne. Przede wszystkim są to wszelkie te sytuacje, kiedy jeden z małżonków ciężko zachoruje a drugi nie chce się nim opiekować. Chociaż nawet taka sytuacja będzie rozpatrywana przez sąd indywidualnie, tak samo jak w przypadku dobra dzieci.
Czy rozwodu żąda wyłącznie małżonek winny rozpadu małżeństwa?
Ostatnim aspektem badania przez sąd braku zgody na rozwód jest to, czy rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego. Co to znaczy? Na przykład, jeśli z pozwem występuje ta osoba, która zdradziła i uważa to za powód rozkładu pożycia małżeńskiego, a druga strona nie zgadza się na rozwód.
Nawet, gdy osoba niewinna nie zgadza się na rozwód, sąd będzie chciał się dowiedzieć dlaczego tak jest. Sąd zbada jakie przesłanki nią kierują. Czy może niechęć do rozwodu nie wynika ze złości, chęci odegrania się. Więc ostatecznie i tak mimo braku zgody osoby niewinnej, sąd może orzec rozwód.