Jak złożyć pozew o rozwód? – FILM

Postępowanie rozwodowe zaczyna się od pozwu. To, jak potoczy się Twoja sprawa, zależy od tego, co w nim napiszesz. Może już nawet wiesz, z czego się składa i co chcesz w nim umieścić. A czy zastanawiałeś się kiedyś, jak złożyć pozew o rozwód?

keyboard_arrow_down

Jakie zagadnienia poruszam w filmie?

  • w którym sądzie należy złożyć pozew o rozwód
  • w jaki sposób złożyć pozew o rozwód stacjonarnie
  • w jaki sposób złożyć pozew o rozwód listownie

Zapraszam do oglądania!

Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.

W którym sądzie?

Zasadą jest, że pozew o rozwód składa się do sądu okręgowego (nie do rejonowego). To proste. Ale do którego sądu okręgowego? Tego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, czyli gdzie razem mieszkali. Mieszkali, a nie byli zameldowani.

Jeśli mieszkali razem na warszawskim Mokotowie, pozew rozwodowy muszą złożyć w Sądzie Okręgowym w Warszawie przy alei Solidarności.

A jeśli któryś z małżonków się wyprowadził?

Tu mogą być różne warianty postępowania. Jeśli mąż, który składa pozew, wyprowadził się do Bydgoszczy, a żona mieszka nadal w ich wspólnym mieszkaniu w Warszawie, to pozew trzeba złożyć w Sądzie Okręgowym w Warszawie, bo nadal zamieszkuje tu któryś z małżonków.

Sprawa wygląda inaczej, gdy oboje małżonkowie się wyprowadzili ze wspólnego mieszkania, np. tego na warszawskim Mokotowie. Mąż, który składa pozew, mieszka teraz w Bydgoszczy. A żona, pozwana, w Zakopanem. Pozew powinien trafić do sądu właściwego miastu Zakopane. Pozew ląduje tam, gdzie mieszka pozwany.

Czyli jeszcze raz dla jasności, jeśli:

  • małżonkowie nadal mieszkają razem, to pozew składa się do sądu okręgowego właściwego dla adresu ich zamieszkania;
  • jeden z małżonków się wyprowadził, a drugi nadal mieszka we wspólnym mieszkaniu, to także do sądu okręgowego właściwego dla ich wspólnego mieszkania (sprzed wyprowadzki);
  • żaden z małżonków nie mieszka we wspólnym mieszkaniu, to pozew powinien trafić do sądu okręgowego właściwego dla miejsca zamieszkania strony pozwanej (czyli tej, która pozwu nie składała).

Dla przypomnienia: powód – to ten, kto składa pozew, pozwany – ten, przeciwko komu jest pozew.

W jaki sposób złożyć pozew?

Ustaliłeś już, do którego sądu się udać. Masz 2 sposoby na to, by złożyć pozew.

  • Możesz go wysłać listem poleconym na adres właściwego sądu okręgowego. Nie musi być to list za potwierdzeniem odbioru, ale ważne, by był to polecony. Po liście zwykłym ślad może zaginąć.

Moja rada: pamiętaj, by do koperty włożyć dwa egzemplarze pozwu – oryginał dla
sądu i kserokopię dla strony pozwanej.

  • Drugi sposób, aby dostarczyć pozew to złożenie go w biurze podawczym danego sądu.

Każdy sąd ma taką kancelarię, w której przyjmowane są wszystkie dokumenty, jakie składają uczestnicy spraw sądowych. Wchodzisz do sądu, pytasz obsługi, gdzie jest biuro podawcze i tam się kierujesz. W okienku ktoś przyjmie od Ciebie pozew.

Tutaj moja kolejna rada: miej ze sobą 3 egzemplarze pozwu. 2 będą dla sądu, trzeci dla Ciebie. To na tym egzemplarzu dostaniesz stempel z datą i podpisem potwierdzającymi przyjęcie pozwu przez sąd. Będziesz miał pokwitowanie, gdzie i kiedy złożyłeś pozew.

Składanie pozwu rozwodowego w biurze podawczym jest bezpieczniejszą formą. Wiesz od razu, że dokumenty trafiły we właściwe miejsce. Jest też formą szybszą. List może iść kilka dni, może też zaginąć w niewyjaśnionych okolicznościach. Masz oczywiście kopię pozwu, ale cała procedura się wydłuża. Jeśli więc zależy Ci na czasie, złóż pozew w biurze podawczym sądu okręgowego.

Każdy pozew musi zawierać niezbędne elementy oraz konieczne załączniki, ale o tym opowiem już w następnym artykule.

Skontaktuj się

Dodaj komentarz