Myślisz o rozwodzie i nie wiesz od czego zacząć? W tym filmie opowiadam jak przygotować się do rozwodu. Na czym skupić się w pierwszej kolejności, jakie dokumenty przygotować. Zapraszam do oglądania.
Jakie zagadnienia poruszam w filmie?
- jak przygotować się do rozwodu
- co należy przemyśleć przed wystąpieniem z pozwem o rozwód
- jakie dokumenty przygotować przed wystąpieniem o rozwód
- jak zabezpieczyć swoją sytuację materialną przed rozwodem
- czyjej pomocy będziesz potrzebować
Zapraszam do oglądania!
Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.
Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.
Rozwód – od czego zacząć?
Krok 1: Określenie żądań rozwodowych
Decydując się na rozwód przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, czego chcemy. To znaczy, czy chcemy rozwodu z orzeczeniem o winie czy bez. Czy chcemy, żeby sąd uregulował opiekę nad naszymi dziećmi czy nie. Jeśli nie mamy ustalonej wysokości alimentów, również zgłosimy się do sądu o pomoc w tej sprawie. Warto też zastanowić się co z prawami rodzicielskimi wobec naszych dzieci. Jeżeli już wiemy czego chcemy, to możemy przejść do kroku numer dwa, czyli rozpoczęcia zbierania dokumentów.
Krok 2: Zebranie dokumentów
Dokumenty, które musimy załączyć do pozwu rozwodowego to odpis aktu stanu cywilnego i odpisy aktów urodzenia dzieci. Możemy zdobyć je w każdym urzędzie stanu cywilnego.
Krok 3: Kompletowanie dowodów
Żądając rozwodu z orzeczeniem o winie drugiego małżonka, musimy przemyśleć jakie chcemy załączyć dowody do pozwu. Mogą być to zrzuty ekranu z Messengera, z wpisów na Facebooku, z postów na Instagramie, a także najzwyklejsze zdjęcia. Po prostu wszystko, co może poprzeć nasze stanowisko.
Krok 4: Zabezpieczenie finansowe
Kolejnym krokiem będzie zabezpieczenie swojej sytuacji materialnej. Pamiętajmy, że rozwód sam w sobie wiąże się z pewnymi kosztami. Do tych kosztów wliczają się nie tylko opłaty od pozwu. Przy okazji zachęcam do obejrzenia filmu “Ile kosztuje rozwód” na moim YouTube.
Koszty prawnika, koszty pozyskania dowodów – na to również musimy zabezpieczyć środki finansowe. Rozwód może się ciągnąć nawet dwa, trzy czy cztery lata! Nawet rozwody bez orzekania o winie potrafią trwać rok.
Często osoby prowadzą wspólnie ze swoim współmałżonkiem firmę. W pierwszym kroku sprawdź, do kogo ona formalnie należy. Jeśli do Ciebie, a Twój współmałżonek ma pełnomocnictwo do działania w Twoim imieniu, przemyśl czy chcesz żeby nadal tak było. Mimo rozwodu, firma musi działać, a konflikt między małżonkami może negatywnie odbić się na jej funkcjonowaniu.
Krok 5: Rozwód z prawnikiem czy bez
Ostatnim etapem jest przemyślenie czy rozwód prowadzimy samodzielnie czy przy pomocy prawnika. Jeżeli wiemy, że sami nie damy sobie rady, ponieważ rozwód jest skomplikowany, emocjonalny i już nas wykańcza, chociaż jeszcze się na dobre nie zaczął, wtedy warto pomyśleć o współpracy z prawnikiem. Nakłaniam do wyboru prawnika, który specjalizuje się w sprawach rozwodowych, ma doświadczenie zawodowe i jest godny zaufania.
Rozwód – od czego zacząć – uwagi na koniec
Jeżeli czujemy, że sytuacja związana z rozwodem będzie wyczerpywać nas emocjonalnie, to warto również zadbać o zdrowie psychiczne i znaleźć dla siebie dobrego psychologa.
Jak widzisz, rozwód nie zaczyna się od napisania pozwu, tylko od planowania i przygotowania się strategicznie, finansowo, a także emocjonalnie.