Papiery rozwodowe – kto musi je podpisać?

„Czy ona/on podpisze mi papiery rozwodowe?” – to pytanie widzę często na forach i grupach na Facebooku dotyczących rozwodów. Słyszę je także od moich klientów na pierwszym spotkaniu. Co się stanie, jeśli druga strona nie podpisze dokumentów rozwodowych?

Uspokajam. Nie ma w Polsce czegoś takiego jak wspólne podpisywanie papierów rozwodowych. Myślę, że to przekonanie bierze się z amerykańskich filmów.

expand_more

Jakie zagadnienia poruszam w filmie?

  • czy stwierdzenie „podpisać papiery rozwodowe” ma sens w Polsce?
  • kto podpisuje papiery rozwodowe w naszym systemie prawnym
  • na jakich dokumentach małżonkowie mogą złożyć wspólny podpis podczas rozwodu

Zapraszam do oglądania!

Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.

Papiery rozwodowe podpisuje ten, kto składa

Pozew o rozwód pisze jedna strona, a nie obie strony na raz. Ten, kto składa pozew, jest powodem. Druga strona staje się wtedy pozwanym. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy oboje małżonkowie są zgodni co do rozwodu.

W ramach ciekawostki napiszę, że ja, jako adwokat, nie mogę reprezentować obojga małżonków w sprawie o rozwód. Nie przygotuję pozwu i dla męża, i dla żony. Zawsze reprezentuję tylko jedną stronę sprawy sądowej.

Papiery rozwodowe – wspólny podpis 

Jest jeden dokument, który strony rozwodu wspólnie podpisują. To plan rodzicielski, wychowawczy lub porozumienie rodzicielskie. To różne nazwy tego samego dokumentu. Rozwodzący się rodzice oświadczają w nim, w jaki sposób będzie przebiegała opieka nad ich wspólnymi, małoletnimi dziećmi po rozwodzie. 

Takie porozumienie może być załącznikiem do pozwu. Może zostać podpisane przez obie strony, mimo że sam pozew, podpisuje tylko osoba, która go składa.

Nie ma czego podpisywać, ale warto się dogadać

Mimo że pozwu nie podpisuje się wspólnie, to warto w nim zaznaczyć, że między małżonkami jest zgoda co do rozwodu. Oczywiście, jeśli faktycznie tak jest. 

Jeśli małżonkowie podzielili majątek przed wniesieniem pozwu rozwodowego, to też świadczy o tym, że się dogadali i warto o tym sądowi wspomnieć. Może to mieć wpływ na szybszy przebieg sprawy.

Dodaj komentarz