Czy depresja powoduje automatyczne odebranie władzy rodzicielskiej? – FILM

Rozwód i podział opieki rodzicielskiej to wystarczające powody do stresu. A już na pewno, gdy do kompletu dojdzie depresja jednego z rodziców. Czy powinien się martwić, że przez zaburzenia nastroju straci możliwość opiekowania się własnym dzieckiem?

expand_more

 Jakie zagadnienia poruszam w filmie?

  • czy zaburzenia nastroju czy choroba psychiczna powoduje automatyczne odebranie władzy rodzicielskiej
  • co sąd bierze pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o prawach rodzicielskich
  • w jakim przypadku sąd może odebrać władzę rodzicielską

Zapraszam do oglądania!

Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.

Czy depresja powoduje automatyczne odebranie władzy rodzicielskiej?

Rozwód i podział opieki rodzicielskiej to wystarczające powody do stresu. A już na pewno, gdy do kompletu dojdzie depresja jednego z rodziców. Czy powinien się martwić, że przez zaburzenia nastroju straci możliwość opiekowania się własnym dzieckiem?

Ten wpis powstał po spotkaniu z jedną z moich klientek. Jej obawy i zdenerwowanie, przekonały mnie, że muszę działać. Uspokoić nie tylko ją, ale i innych rozwodzących się rodziców, którzy borykają się z podobnym problemem.

Moja klientka bała się, że jeśli wyjawi podczas rozwodu, że choruje na depresję, to sąd odbierze jej władzę rodzicielską i przyzna ją ojcu dziecka.

Uspakajam więc:

Zaburzenia nastroju czy choroba psychiczna nie powodują automatycznego odebrania władzy rodzicielskiej.

Dla sądu najważniejsze jest dobro dziecka. To sąd zdecyduje, co jest dla niego najlepsze i który rodzic może mu to zagwarantować.

Tego lepiej nie robić

Nie warto zatajać faktu, że rodzic jest chory na depresję. Nie wolno też dać się szantażować drugiej stronie i wierzyć jej, że gdy opowie o tym w sądzie, to spowoduje odebranie dziecka.

Co lepiej zrobić w tej sytuacji?

Warto nakreślić sądowi szerszą perspektywę i opowiedzieć, jak przebiega choroba i proces jej leczenia.

Sama choroba nie dyskwalifikuje rodzica. Ważne natomiast czy jest leczona, czy rodzic uczestniczy w terapii i czy bierze zalecone leki.

Odebranie władzy rodzicielskiej

Może nastąpić tylko w 3 przypadkach:

  • jeśli choroba powoduje trwałe wykluczenie rodzica z życia dziecka,
  • jeżeli rodzic nadużywa władzy rodzicielskiej,
  • gdy rodzic stosuje wobec dziecka jakąkolwiek formę przemocy.

Te kwestie zbada sąd podczas sprawy o opiekę nad dzieckiem. Stanie się tak nie tylko w przypadku choroby psychicznej czy zaburzeń nastroju, ale także gdy oboje rodzice są zdrowi. Nie ma więc przesłanek związanych z chorobą psychiczną do odebrania dziecka.

Są nawet sędziowie, którzy stoją na stanowisku, że nawet gdy rodzic musi poddać się długiemu leczeniu w placówce medycznej, to nie jest to przesłanką do ograniczenia czy odebrania władzy rodzicielskiej.

Więcej o ograniczeniu i odebraniu władzy rodzicielskiej pisałam w tym artykule.

Na koniec jeszcze raz uspokajam

Depresja nie równa się odebraniu praw rodzicielskich. Każdy ma prawo zachorować i nie jest to absolutnie przesłanką do stosowania takich automatycznych rozwiązań.

Sąd zawsze analizuje konkretny przypadek. Nie warto więc ulegać szantażom i bać się mówić o swoich problemach. Trzeba jednak nauczyć się na nie patrzeć z szerszej perspektywy, najlepiej także oczami sędziego. Co jest najlepsze dla dziecka?

Dodaj komentarz