Kto dostanie mieszkanie po rozwodzie? – FILM

Jeśli małżonkowie mają wspólne mieszkanie, to po rozwodzie będą chcieli sprawę nieruchomości uporządkować i dokonać podziału majątku.

Mogą to zrobić na trzy sposoby.

expand_more

 Jakie zagadnienia poruszam w filmie?

  • w jaki sposób można dokonać podziału mieszkania po rozwodzie
  • kto decyduje o podziale mieszkania
  • co w przypadku, gdy obie strony chcą zachować mieszkanie

Zapraszam do oglądania!

Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.

Podział mieszkania

Jeżeli sprawą zajmuje się sąd, to jest on zobowiązany, żeby dokonać fizycznego podzielenia mieszkania. O ile jest taka możliwość. Sędzia decyduje, które pomieszczenia zajmie mąż, a które żona.

Może się okazać, że taki podział jest niemożliwy. Wtedy sąd spróbuje podzielić mieszkanie w inny sposób.

Podział fizyczny nieruchomości jest najczęściej spotykany, gdy w grę wchodzi dom. Łatwo jest wtedy wyznaczyć jedno piętro dla żony, a drugie – dla męża.

Mieszkanie dla jednego, spłata dla drugiego

Kiedy nie da się podzielić fizycznie mieszkania lub domu albo gdy małżonkowie na taki podział nie wyrażają zgody, sąd może przyznać nieruchomość jednemu z nich, a drugiemu – spłatę.

Aby do tego doszło, ważna jest wola małżonków. Jedno musi chcieć zatrzymać mieszkanie i mieć finansową możliwość spłaty, a drugie – zrezygnować z mieszkania.

Sprzedaż mieszkania

Może być też tak, że partnerzy nie są w stanie się dogadać. Każde z nich chce zatrzymać mieszkanie dla siebie. Albo oboje go nie chcą lub nie mają pieniędzy na spłatę drugiego współmałżonka.

Dobrym wyjściem z tej sytuacji będzie sprzedaż mieszkania i podział uzyskanej sumy.

A co, jeśli mieszkanie było na kredyt? Wtedy najpierw trzeba go spłacić, dopiero potem podzielić się pozostałą ze sprzedaży kwotą.

Podsumowanie

Kto dostanie mieszkanie po rozwodzie? Wszystko zależy od tego, jak dogadają się byli małżonkowie. Wyjścia mają 3: albo oboje zostaną w mieszkaniu, a sąd podzieli między nimi pomieszczenia, albo jedno z nich dostanie mieszkanie, a drugie pieniądze za swoją część, albo sprzedadzą mieszkanie i podzielą się kwotą ze sprzedaży.

Dodaj komentarz