Rozmowa z prawnikiem może być stresująca. Zwłaszcza gdy dotyczy sprawy rozwodowej. Dlatego warto się do niej przygotować.
Zanim zadasz pytania prawnikowi, zadaj je sobie.
Jakie zagadnienia poruszam w filmie?
- co warto przygotować przed spotkaniem z prawnikiem rozwodowym
- jakie pytania zada prawnik podczas pierwszego spotkania
- dlaczego warto przygotować się na spotkanie z prawnikiem
Zapraszam do oglądania!
Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.
Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.
Dlaczego chcesz się rozwieść?
Wiem, brzmi to dziwnie, ale to podstawa, żeby znać powód rozwodu. Czy małżonek Cię zdradził? A może oboje chcecie się rozstać? Kiedy zakończyło się uczucie?
Jakiego rozwodu chcesz?
Gdy znasz już powód, możesz odpowiedzieć na pytanie, jaki rodzaj rozwodu Cię interesuje. Z orzeczeniem o winie czy na tzw. zgodny wniosek stron?
To, że druga strona zawiniła, nie oznacza, że musisz żądać rozwodu z winy. Jeśli chcesz szybkiego i bezproblemowego zakończenia sprawy, zdecydujesz się na nieorzekanie o winie. Nawet jeśli małżeństwo nie rozpadło się przez Ciebie.
Jakie masz dowody?
Uważasz, że druga strona jest winna rozpadowi małżeństwa? Czy możesz to udowodnić? Przed pierwszą wizytą u prawnika wypisz wszystko, co może wskazywać na winę współmałżonka. Na razie nie myśl, czy te dowody są dobre, czy złe.
Masz nagrania wideo awantur, które wszczynał Twój współmałżonek? A może dysponujesz dowodami zdrady? A jeśli to nałóg Twojego współmałżonka jest powodem rozwodu, to jak możesz to udowodnić?
Kiedy to wszystko się skończyło?
Wypisz daty. Kiedy skończyło się uczucie? Kiedy ustała więź fizyczna, a kiedy ekonomiczna? Postaraj się przypomnieć sobie daty. Nie musi to być dokładny dzień, rozpad małżeństwa jest przecież procesem. Może to było na wiosnę dwa lata temu? Albo po wakacjach? Zanotuj orientacyjne daty.
Na czym Ci zależy?
Najważniejszy krok to ustalenie, na czym Ci najbardziej zależy. Czy chcesz szybkiego rozwodu? Czy zależy Ci na osiągnięciu jak najwyższych alimentów na dziecko? A może uważasz, że najistotniejsze jest to, aby sąd orzekł winę Twojego współmałżonka? Wypisz swoje spostrzeżenia.
Czy wiesz, co masz?
Ostatni etap przemyśleń to ten związany z podziałem majątku. Czy wiesz, co wchodzi w jego skład? Które rzeczy to majątek wspólny, a które osobisty? Jesteś właścicielem nieruchomości? Czy znasz numer jej księgi wieczystej? Wiesz, jaka jest wartość Twojego mieszkania?
Wypisz wszystko, co posiadacie razem ze współmałżonkiem. Obok każdej rzeczy wpisz, ile Twoim zdaniem ona jest warta.
Rozwód i podział majątku to dwie odrębne sprawy, ale czasami sprawy majątkowe i rozwodowe warto połączyć podczas negocjacji. Niekiedy można zrezygnować z jednych żądań, aby zyskać inne, równie dobre.
Twoja kartka z przemyśleniami to skarb
Konsultacja z prawnikiem, do której się przygotujesz, będzie dużo bardziej owocna niż taka, na której dopiero zaczynasz myśleć o tych podstawowych pytaniach.
Dobry adwokat czy radca prawny na pierwszy rzut oka wie, czy Twoje życzenia są do spełnienia, czy nie. Czy warto walczyć o orzeczenie winy, czy lepiej sobie odpuścić?
Wie też, jakich mniej więcej alimentów na dziecko możesz oczekiwać. Jeżeli przedstawisz mu dowody na swoje twierdzenia, powie Ci, czy są one odpowiednie. Podpowie Ci też, jakie inne dowody możesz mieć na wyciągniecie ręki.
Dlatego warto przed rozmową z prawnikiem, pogadać szczerze ze sobą. Dzięki temu już na pierwszym spotkaniu dowiesz się, jak może przebiegać Twój rozwód.