Jakie dokumenty przygotować do rozwodu?

Jakie dokumenty przygotować do pozwu o rozwód?

O tym, co powinien zawierać pozew o rozwód, pisałam już wcześniej – serdecznie zapraszam Cię do przeczytania powyższego artykułu. Dzisiaj omówię jakie dokumenty przygotować pozwu o rozwód, tak aby razem z samym pozwem mieć komplet informacji niezbędnych do rozpoczęcia procesu rozwodowego.

expand_more

Pozew o rozwód

Niewątpliwie najważniejszym dokumentem niezbędnym do wszczęcia sprawy rozwodowej jest sam pozew. Pamiętaj, żeby go własnoręcznie podpisać i złożyć w sądzie w dwóch egzemplarzach. Jeden z nich będzie dla sądu, a drugi zostanie przekazany Twojemu współmałżonkowi. Do obydwu egzemplarzy pozwów dołącz załączniki.

Załączniki – jakie dokumenty do pozwu o rozwód załączyć?

Bez załączenia pewnych dokumentów Twoja sprawa rozwodowa nie ruszy, a w najlepszym przypadku znacznie się opóźni. Te dokumenty to:

  • odpis skrócony aktu małżeństwa – otrzymasz go w każdym urzędzie stanu cywilnego. Nie mamy już rejonizacji, dzięki czemu możesz zgłosić się do tego urzędu, do którego jest Ci wygodniej. Za odpis zapłacisz 22 zł. Co ciekawe, możesz tę sprawę załatwić online. Uwaga! Do pozwu załącz oryginalny odpis, a nie jego kserokopię.
  • Odpisy skrócone aktów urodzenia dzieci – jeśli macie z małżonkiem wspólne niepełnoletnie dzieci. Te dokumenty także załącz w oryginale. Uzyskasz je na takiej samej zasadzie, jak odpis skrócony aktu małżeństwa.
  • Dowód wniesienia opłaty sądowej od pozwu – aktualnie opłata od pozwu wynosi 600 zł i należy ją uiścić na rachunek bankowy sądu, do którego wnosisz pozew lub bezpośrednio w kasie sądu.

Jakie jeszcze dokumenty mogą być potrzebne?

Jeśli domagasz się alimentów na siebie lub na dzieci, konieczne będzie zaświadczenie o Twoich zarobkach z ostatnich trzech miesięcy oraz kopia zeznania podatkowego za poprzedni rok. Te dokumenty są ważne, bo wykazują Twoje zarobki. Załącz także wszelkie dokumenty (faktury, rachunki), które dotyczą kosztów utrzymania Twojego lub dzieci. Od nich będzie zależeć wysokość alimentów, których się domagasz. Pamiętaj o rachunkach za prąd, przedszkole, wizyty u lekarzy czy zajęcia dodatkowe dzieci – dokumentują ważne wydatki.

Jeśli wnosisz o rozwód z orzekaniem o winie – koniecznie pamiętaj, że do pozwu o rozwód możesz załączyć dowody z dokumentów takich jak: raport z działań detektywistycznych, zdjęcia czy wydruki z e-maili. Koniecznie przeczytaj też artykuł, w którym poruszałam kwestię postępowania dowodowego podczas rozwodów z orzekaniem o winie.

Skontaktuj się

Dodaj komentarz