Jak obliczyć wysokość alimentów na dziecko w 2021 roku?

jak obliczyć wysokość alimentów na dziecko w 2021

Wiesz jakiej kwoty alimentów na dziecko żądać od drugiego małżonka, ale z uargumentowaniem jej jest już trochę gorzej? Jak wykazać skąd się wzięła taka suma? A może nie wiesz, jak obliczyć wysokość alimentów, ile powinieneś płacić na dziecko albo jakiej kwoty domagać się od drugiego rodzica? W obu tych przypadkach pomoże Ci kalkulator.

expand_more

Prezent na urodziny

Za 5 dni świętuję 1 urodziny mojego bloga Łukasiewicz od rozwodów.  Chciałabym, żebyś Ty, mój Szanowny Czytelniku, celebrował razem ze mną. Najlepsze imprezy to te z podarunkami. Dlatego przygotowałam dla Ciebie prezent – kalkulator alimentów.

Możesz zakupić go w promocyjnej cenie z okazji urodzin bloga. Podpowie Ci, jak obliczyć wysokość alimentów na dziecko.

Alimenty – od czego zależy ich wysokość?

Najważniejsze czynniki przy ustalaniu alimentów to:

  • potrzeby dziecka 
  • oraz możliwości finansowe osoby, która ma alimenty płacić. 

W tym artykule skupię się na pierwszym punkcie – potrzebach dziecka. Jak wyliczyć ile kosztują? Jakich danych będziesz potrzebował i jakie dowody powinieneś zgromadzić?

Jak obliczyć wysokość alimentów – koszty utrzymania dziecka

Usprawiedliwione potrzeby dziecka to koszty jego utrzymania. To przede wszystkim koszty zamieszkania – czynsz, woda, prąd, gaz, Internet, tv itd. 

Niektóre sądy zaliczają do tej grupy wydatków koszty kredytu mieszkaniowego w części, w jakiej przypada on na dziecko. 

Skoro matka kupiła mieszkanie na kredyt i została w nim sama z dzieckiem, to należy jej się zwrot części kredytu od ojca. Przecież dziecko też korzysta z kredytowanego mieszkania. Nie każdy sąd popiera tę argumentację. I nie każdy uzna partycypowanie w kosztach kredytu hipotecznego za usprawiedliwioną potrzebę dziecka.

Koszty utrzymania to także koszty chemii domowej, kosmetyków i przyborów toaletowych.

Koszty wyżywienia

Mam wrażenie, że skończyły się już czasy, kiedy rodzice raportowali każdą zjedzoną przez dziecko bułkę i każdy wypity soczek. Teraz przyjmuje się zazwyczaj kwoty miesięcznego wyżywienia w ujęciu globalnym, bez załączania rachunków za każde zakupy w spożywczym. Koszt wyżywienia warto oszacować, biorąc pod uwagę wiek dziecka oraz to czy wymaga ono specjalnej diety.

Koszty edukacji

To opłaty za przedszkole, szkołę, zajęcia dodatkowe – korepetycje, naukę języka, tańca, karate itd. 

Jeżeli dziecko przed rozstaniem rodziców uczęszczało do placówek prywatnych i sytuacja materialna rodziców się nie zmieniła, to po ich rozstaniu, również ma prawo do edukacji w takich placówkach. W tym przypadku droga szkoła prywatna może być nadal usprawiedliwioną potrzebą dziecka.

Do tej grupy wydatków zalicza się również wszelkie pomoce szkolne, składki klasowe, obiady na stołówce. Także składki w przedszkolu na przybory do rysowania itd.

Koszty leczenia

Jeśli dziecko przed rozstaniem rodziców korzystało z prywatnej opieki medycznej, to po rozstaniu także ma do niej prawo. Abonament medyczny w prywatnej placówce może być zatem w niektórych przypadkach ważną potrzebą dziecka. Warto pamiętać o wydatkach na leki i niezbędne suplementy.

Nie zapomnij o wizytach u dentysty czy ortodonty. To są wydatki kosztochłonne, o których często rodzice nie pamiętają. Jeśli nie zostaną ujęte w wydatkach we wniosku o alimenty, sąd Ci o nich nie przypomni.

Koszty ubrań

Do usprawiedliwionych potrzeb dziecka zaliczyć należy koszty ubrań, obuwia, odzieży sportowej lub innej odzieży specjalistycznej. Warto ująć ubrania w podziale na zimowe, letnie i przejściowe, wiosenno-jesienne. 

Koszty rozrywki

Dobry rodzic dba o rozwój kulturalny swojej pociechy, dlatego zabiera ją do kina i teatru. Kupuje książki oraz gry. Może więc zaliczyć do usprawiedliwionych potrzeb dziecka wszelkie koszty związane z relaksem i przyjemnościami dnia codziennego.

Pamiętaj, że koszty rozrywki i koszty edukacji to nie tylko opłaty za bilety czy zajęcia. To także dojazdy do placówek edukacyjnych, na zajęcia dodatkowe czy do teatru. A dojazdy to koszty paliwa, o których też warto wspomnieć w wyliczeniach.

Koszty wakacji

Dziecko ma prawo do wakacji. To kolejny wydatek. Uwzględnij go, tworząc wykaz kosztów.

Jak obliczyć wysokość alimentów – wydatki roczne czy miesięczne?

Alimenty będą płacone co miesiąc, dlatego wydatki należy przedstawić sądowi w ujęciu miesięcznym. 

A co z tymi wydatkami, które poniesiesz 1-2 razy w roku? Zsumuj koszty i podziel przez dwanaście. Otrzymasz wydatek w danej kategorii w ujęciu miesięcznym.

Przykład:

Dziecko korzysta z leczenia ortodontycznego. W związku z tym raz na dwa miesiące musi odbyć wizytę u ortodonty. Takich wizyt jest sześć w skali roku. Każda wizyta kosztuje 200 zł. W celu ujęcia kosztów ortodonty w spisie wydatków na dziecko powinieneś pomnożyć 200 zł przez 6. Otrzymasz 1200 zł rocznie. Gdy podzielisz tę kwotę przez 12 (miesięcy), uzyskasz faktyczny koszt miesięczny.

200 zł * 6 = 1200 zł

1200 zł / 12 miesięcy = 100 zł.

Jak obliczyć wysokość alimentów na dziecko?

Trzeba wziąć sporo rzeczy pod uwagę. Spisz skrupulatnie wydatki na swoją pociechę i uzasadnij jej usprawiedliwione potrzeby. Dzięki temu dowiesz się, jakiej kwoty alimentów zażądać od drugiego rodzica. A jeśli to od Ciebie wymaga się płacenia alimentów – sprawdzisz, czy rodzic, który o nie wystąpił, nie zawyżył ich wysokości.

W obliczeniu alimentów na dziecko pomoże Ci kalkulator alimentów, o którym pisałam na początku artykułu.

Skontaktuj się

Dodaj komentarz