Co ma wpływ na wysokość alimentów na dziecko?

Co ma wpływ na wysokość alimentów na dziecko

Utrzymanie dziecka to nie tylko wydatki na jedzenie i szkołę. Jeśli zamierzasz walczyć o alimenty, musisz wiedzieć, co ma wpływ na wysokość alimentów na dziecko.

expand_more

Jeżeli chcesz wyliczyć koszty utrzymania dziecka, to zapraszam Cię do zakupu kalkulatora alimentów, który dla Ciebie stworzyłam. Z tego artykułu dowiesz się, które elementy są istotne przy obliczaniu wysokości alimentów.

Co ma wpływ na wysokość alimentów?

Ich wysokość zależy od dwóch czynników:

  • usprawiedliwionych potrzeb dziecka –  szerzej pisałam już o nich w tym artykule.
  • oraz możliwości majątkowych rodzica, który te alimenty ma płacić.

Możliwości majątkowe, a zarobki rodzica

Możliwości majątkowe to pojęcie szersze niż zarobki. Wyjaśnię to na przykładzie:

Pan Stefan będąc w związku z matką swojego dziecka, zarabiał 5 000 zł na rękę. Po rozstaniu zmienił pracę na gorszą i jego zarobki spadły o 2 000 zł. Zrobił to, bo stwierdził, że woli zarabiać mniej, żeby nie płacić wyższych alimentów. Czy sprytny Pan Stefan dopnie swego? Nie. Sąd będzie badał nie to, ile Pan Stefan zarabia w danym momencie, a to, ile jest w stanie zarobić. Jeśli specjalnie zmienił pracę na gorszą, to sąd może nie wziąć tych niższych zarobków pod uwagę.

Sytuacja nie musi być tak klarowna, jak w przytoczonym przeze mnie przykładzie. Pan Stefan mógł stracić pracę lub dodatkowe źródło dochodów np. przez pandemię. Powinien ten argument przedstawić w sądzie. Jeśli może zarabiać więcej, ale w danym momencie jest to obiektywnie niemożliwe, to sąd może przyjąć do wyliczenia alimentów aktualne (obniżone), zarobki rodzica.

Co ma wpływ na wysokość alimentów – możliwości majątkowe

To zarobki i dochody, które rodzic uzyskuje lub mógłby uzyskiwać. Sąd badając możliwości zarobkowe rodzica, który ma płacić alimenty, będzie brał pod uwagę szereg czynników:

  • wiek, 
  • wykształcenie, 
  • doświadczenie zawodowe, 
  • sytuację gospodarczą osoby zobowiązanej do płacenia alimentów.

Sąd bada nie tylko dochody z umowy o pracę, ale ze wszystkich możliwych źródeł. Np. z wynajmu mieszkań, jeśli rodzic ma prawo do lokalów mieszkalnych lub użytkowych. Sąd może wziąć pod uwagę również dochody ze sprzedaży składników majątkowych należących do rodzica.

Ogólnie mówiąc, sąd zbada wszystko to, co rodzic zarabia i to, co mógłby zarobić, gdyby chciał. Rodzic ma 2 auta albo kolekcję dzieł sztuki? Strategia zasłaniania się przez niego brakiem dochodów może w tej sytuacji okazać się nieskuteczna. Jeśli chce uczestniczyć w kosztach utrzymania dziecka, to może przecież sprzedać jeden samochód albo dzieła sztuki. Te przedmioty nie są mu niezbędne do życia.

Dziecko ma prawo do takiego samego statusu majątkowego jak rodzic

W prawie rodzinnym istnieje zasada równej stopy życiowej dziecka i rodzica. 

Jeśli rodzic żyje na dobrym poziomie, to dziecko ma także do tego prawo. Jeśli rodzic wyjeżdża na urlop 2 razy do roku, dziecko także może 2 razy jechać na wakacje. Rodzic korzysta ze spa, wizyt u kosmetyczki? Być może w to miejsce dziecko powinno uczestniczyć w drogich zajęciach edukacyjnych.

Co nie wpływa na wysokość alimentów na dziecko?

Na wysokość alimentów nie wpływają świadczenia wychowawcze – tzw. 500+ oraz inne świadczenia socjalne. Rodzic nie zapłaci niższych alimentów z uwagi na to, że na dziecko pobierane jest świadczenie.

Wiesz już, co ma wpływ na wysokość alimentów na dziecko. Jeśli jesteś na etapie ustalania, jakich kwot masz się domagać lub jakie alimenty będziesz chciał płacić, jeszcze raz zachęcam Cię do zakupu kalkulatora alimentów. Obliczając swoje dochody i wydatki, będziesz miał pełny obraz sytuacji, z jakimi kwotami w Twojej sytuacji rodzinnej należy się liczyć.

Skontaktuj się

Dodaj komentarz