Od początku pandemii koronawirusa zgłosiło się do mnie już kilkoro klientów z prośbą o konsultację w sprawie alimentów. Najczęściej pytali, co mają zrobić w sytuacji, gdy z powodu pandemii stracili pracę albo premię. Nie wiedzieli co robić, ponieważ za chwilę mieli termin płatności alimentów na dziecko i nie mieli skąd wziąć pieniędzy. To bardzo trudna sytuacja, dlatego pomyślałam, że możliwe rozwiązanie opiszę na blogu. Pamiętaj jednak, że ten wpis nie zastąpi konsultacji prawnej i przeanalizowania Twojej indywidualnej sytuacji, czy w Twoim przypadku możliwe jest obniżenie alimentów z powodu koronawirusa.
Obniżenie alimentów z powodu koronawirusa
Przechodząc do sedna, sposób postępowania w sprawie obniżenia alimentów powinien być uzależniony od tego, w jaki sposób alimenty powstały. Jeżeli się umówiłeś z drugim rodzicem na określoną miesięcznie kwotę, to sprawa jest jasna – negocjuj obniżenie alimentów. Jeżeli alimenty masz ustalone na podstawie orzeczenia sądu, to na takiej samej podstawie powinieneś je zmienić. Będziesz potrzebował wyroku sądu obniżającego alimenty. Negocjacje z komornikiem, rozkładanie świadczenia na raty czy opóźnianie płatności raczej nie spowodują, że dług alimentacyjny zniknie. Dług pozostanie i – co gorsza – komornik będzie mógł go egzekwować.
Sytuacja materialna i możliwości zarobkowe
Jeżeli założyłeś sprawę w sądzie i żądasz obniżenia alimentów, przygotuj się. Będziesz musiał wykazać, że Twoja sytuacja materialna i możliwości zarobkowe uległy pogorszeniu. Będziesz do tego potrzebował swojej dokumentacji pracowniczej. Na przykład świadectwa pracy (w przypadku utraty pracy), oświadczenia pracodawcy lub zaświadczenia o dochodach (w przypadku obniżenia wynagrodzenia).
Polecam Ci także artykuł o wysokości alimentów.
Potrzeby uprawnionego
Kolejnym aspektem, który warto przemyśleć, wnosząc sprawę o obniżenie alimentów z powodu koronawirusa, jest to, czy uzasadnione potrzeby dziecka uprawnionego do świadczenia się zmniejszyły. Niektóre przedszkola i szkoły nadal pozostają zamknięte. Niejednokrotnie prywatne placówki, w porozumieniu z rodzicami, obniżyły wysokość czesnego. Sprawdź, jak jest w przypadku placówki edukacyjnej Twojego dziecka.
Przeanalizuj także, czy zajęcia dodatkowe, na które uczęszczało dziecko, zostały odwołane. Dowiedz się, czy placówka edukacyjna Twojego dziecka odwołała wyjazd na zieloną szkołę. Kina i teatry nadal pozostają zamknięte. Wszystkie te aktywności wiązały się z kosztami, które jednak nie zostaną poniesione.
Nie wystarczy jednak, że w pozwie tylko wskażesz wyżej wymienione elementy. Zmianę potrzeb dziecka należy przed sądem udowodnić. Konieczna będzie dokumentacja albo zeznania stron procesu.
Zabezpieczenie roszczenia na czas trwania procesu
Sądy od niedawna znowu zaczęły wyznaczać rozprawy, ale z uwagi na to, że przez długi czas nie działały w pełnym wymiarze, jest dużo zaległości. Może się okazać, że na swoją sprawę będziesz zmuszony poczekać dłużej niż do tej pory. Proponuję, żebyś już teraz pomyślał o złożeniu (w pozwie o obniżenie alimentów) wniosku o zabezpieczenie. Dzięki temu, jeżeli uprawdopodobnisz swoje roszczenie, sąd może obniżyć alimenty już na czas trwania procesu, a nawet od daty wcześniejszej.