Rozglądasz się za prawnikiem, który poprowadzi Twoją sprawę rozwodową? Zobacz, co warto wiedzieć, zanim mu zapłacisz i ile kosztuje prawnik od rozwodu.
Zapraszam Cię na drugi artykuł z cyklu #prawnikniegryzie. W zeszłym tygodniu opublikowałam tekst o tym, jak mądrze wybrać prawnika, żeby się nie rozczarować. Dziś powiem Ci, ile kosztują jego usługi.
O tym, ile kosztuje rozwód, pisałam już na blogu.
Ile kosztuje prawnik od rozwodu? Nie powiem, bo nie mogę
Nie znajdziesz w tym artykule konkretnych stawek, bo zgodnie z Kodeksem Etyki Adwokackiej prawnik nie może podawać ich do wiadomości wszystkich, np. na swojej stronie internetowej. Oznacza to, że adwokat może mówić o wysokości swojego wynagrodzenia tylko i wyłącznie swojemu klientowi.
Zostań jeszcze ze mną. Nie mogę napisać o konkretnych cenach na blogu. Pokażę Ci za to, co wchodzi w skład stawek prawnika i o co go pytać, by nie mieć dodatkowych kosztów.
Od czego zależy wynagrodzenie prawnika?
W pierwszej kolejności od tego, czy rozwód przeprowadzany jest z orzeczeniem o winie, czy bez niego. Rozwód z winy jest znacznie droższy od tego za porozumieniem stron. Wynika to z faktu, że nakład pracy prawnika jest nieporównywalnie większy w tym pierwszym przypadku. Musi on bardzo dobrze przygotować strategię procesową, dowody w szczególności, a to wymaga czasu.
Drugim elementem wpływającym na to, ile kosztuje prawnik do rozwodu, jest fakt, czy w toku sprawy rozwodowej pojawiają się żądania o alimenty (te na małżonka, i te na wspólne dzieci). Wysokość alimentów należy skrupulatnie wyliczyć i precyzyjnie przedstawić. A jeżeli to Ty masz je płacić, prawnik sprawdzi, czy Twój współmałżonek nie popełnił błędu w wyliczeniach na Twoją niekorzyść.
Wynagrodzenie wynagrodzeniu nierówne
Decydując się na wybór prawnika, nie kieruj się jak najniższą ceną.
Płacisz przecież za jakość usługi, a ona często idzie w parze z ceną. Można trafić dobrze i tanio, jeśli znajdziesz np. młodego prawnika, który nie zna jeszcze swojej wartości i podaje stawki dużo niższe niż konkurencja. To są raczej wyjątki od reguły.
Ile kosztuje prawnik do rozwodu – o co jeszcze pytać?
Poznałeś już cenę, jesteś zdecydowany na rozpoczęcie współpracy. Zapytaj, co wchodzi w zakres usług, żeby nie było niejasności. Chociaż ja nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy klient ma o coś dopytywać. Moim zdaniem on to wszystko powinien mieć podane na tacy.
Co może wchodzić w zakres wynagrodzenia?
- sporządzenie pozwu,
- udział adwokata w rozprawach,
- sporządzanie pism procesowych w toku procesu,
- oraz ewentualnych zażaleń na postanowienia sądu wydane w trakcie sprawy.
Dowiedz się, czy wynagrodzenie, które masz uiścić to cała kwota. Może coś jeszcze będziesz musiał dopłacać podczas procesu. Cena, która na pierwszy rzut oka wydaje się niska, potrafi magicznie wzrosnąć.
Na koniec mój apel
W Polsce zgodnie z prawem obowiązuje zasada podawania osobom fizycznym wynagrodzenia za usługę lub cenę towarów w kwocie brutto. Wiem, że kwota netto jest mniejsza i lepsza do przełknięcia. Jednak podawanie jej klientowi, jest dla mnie mało subtelną formą nabijania ludzi w butelkę.
Nie złamię mojej zasady, którą kieruję się na moim blogu, i nie podam paragrafu, w którym jest to zapisane. Za to polecam sprytnym przedsiębiorcom do poduszki lekturę „Ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług”.
Osoba, która przychodzi do prawnika, powinna poznać cenę, którą ma zapłacić. A nie zaczynać zabawę z kalkulatorem, żeby sobie doliczyć do podanej kwoty podatek VAT w wysokości 23%. Mój fryzjer nie mówi: „Poproszę 300 zł netto, VAT proszę sobie doliczyć”. Ludzie kochani!
Wiem, że wybierając prawnika, istotną informacją jest to, ile zapłacisz za jego usługi.
Sprawdzając, ile kosztuje prawnik do rozwodu, zwróć uwagę na to, co wchodzi w skład wynagrodzenia. I nie kieruj się najniższą ceną. Rozwód to poważna sprawa, która, mam nadzieję, zdarza Ci się raz w życiu. Dlatego, jeśli chcesz, by poszedł po Twojej myśli, nie oszczędzaj i zatrudnij dobrego prawnika.