Twój małżonek grozi, że nie da Ci rozwodu? Straszy, że nie pojawi się na sprawie, przez co uniemożliwi sądowi wydanie wyroku? Bez obaw. Sąd może wydać wyrok zaoczny w sprawie o rozwód. Co to oznacza?
Wyrok zaoczny – kiedy sąd go wyda?
Uczestnikami sprawy rozwodowej jesteście Ty i Twój współmałżonek. To z Was, które złoży pozew, będzie powodem, a druga strona – pozwanym. Więcej o tym kto jest kim w sądzie, pisałam już wcześniej – przeczytaj.
Jeśli powód nie stawi się na sprawie, zostanie zawieszona. Natomiast jeżeli pozwany nie pojawi się na rozprawie, sąd może wydać wyrok zaoczny także w sprawie o rozwód. Ma on taką samą wagę jak zwykły wyrok, nie różni się od niego treścią.
Jedyne różnice to nazwa oraz warunki, w których sąd go wyda. A dokładniej:
- pozwany nie przyjdzie na rozprawę i nie zajmie w sprawie żadnego stanowiska (także na piśmie),
- przyjdzie na rozprawę, ale nie zabierze głosu.
Wyrok zaoczny w sprawie rozwodowej – odwołanie
Jako pozwany masz prawo wnieść sprzeciw do wyroku zaocznego w ciągu 2 tygodni od dnia jego doręczenia.
W treści sprzeciwu musisz zamieścić wszystkie swoje argumenty i dowody na ich poparcie. Jeżeli coś pominiesz, sąd nie weźmie tego pod uwagę. W momencie, gdy złożysz sprzeciw, sprawa będzie się toczyć w tradycyjny sposób.
Czy warto nie pojawić się na własnej sprawie rozwodowej?
Niestawienie się w sądzie i przyjęcie milczenia jako strategii prowadzenia sprawy nie jest dobrym wyjściem. Masz większą szansę na wyrok nie po Twojej myśli. Nie przedstawisz swojego punktu widzenia i nie zostaniesz wysłuchany przez sąd. A ten może przyznać rację Twojemu współmałżonkowi, który na sprawie się pojawił.
Gdy nie stawisz się na sprawie rozwodowej i nie masz na to usprawiedliwienia, możesz nawet dostać grzywnę.
Jeżeli nie zgadzasz się na rozwód, możesz wykorzystać skuteczniejsze środki niż robienie uników sądowych.