Apelacja od wyroku rozwodowego

apelacja od wyroku rozwodowego

Sprawa rozwodowa zakończyła się zupełnie nie po Twojej myśli? Nie zgadzasz się z orzeczeniem sądu? Zobacz, jak złożyć apelację od wyroku rozwodowego.

expand_more

Walczyłeś o rozwód z orzeczeniem winy Twojego współmałżonka. Załączyłeś dowody, powołałeś świadków. Odbyła się jedna rozprawa, potem kolejna, wreszcie upragniony wyrok. I tu… zaskoczenie! Sąd nie uznał Twojego małżonka za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego. A na dodatek stwierdził, że to Ty ponosisz winę za rozpad związku.

Nie zgadzasz się z tym. I co teraz?

Wniosek o uzasadnienie wyroku

Na rozprawie sąd ogłosił wyrok i krótko go umotywował. Jeśli się z nim nie zgadzasz, złóż wniosek o uzasadnienie wyroku. Z niego dowiesz się, jakimi argumentami kierował się sąd. Co go przekonało? Którym świadkom dał wiarę? Jakie dokumenty miały wpływ na jego decyzję?

Śpiesz się, ponieważ na złożenie wniosku o uzasadnienie masz tylko 7 dni od momentu ogłoszenia wyroku. Złożysz go w tym sądzie, który wydał wyrok. Będzie Cię to kosztowało 100 zł.

Apelacja od wyroku rozwodowego – znajdź prawnika

Jeśli masz adwokata, złoży wniosek za Ciebie. Nie wyobrażam sobie inaczej. Warto z nim jednak porozmawiać i ustalić, czy na pewno zajmie się tą sprawą.

Jeśli nie masz prawnika, to może być dobry moment, aby go znaleźć. 

Uzasadnienie wyroku otrzymasz w ciągu następnych tygodni, może miesięcy. Wszystko zależy od sędziego. Nie ma tutaj sztywnych reguł.

Uzasadnienie wyroku – i co dalej?

Otrzymałeś pismo pocztą. Nadal nie zgadzasz się z orzeczeniem sądu? Jeśli tak, to przysługuje Ci apelacja, czyli odwołanie od wyroku sądu pierwszej instancji. 

Apelacja w sprawie rozwodowej – ile masz czasu?

Należy ją złożyć w terminie 2 tygodni od otrzymania uzasadnienia wyroku. Apelację składasz do sądu pierwszej instancji – tego, w którym odbywała się sprawa rozwodowa.

Apelacja od wyroku rozwodowego – co w niej napisać?

To pismo procesowe, musi być zatem fachowo sporządzone. 

Co powinna zawierać apelacja od wyroku rozwodowego:

  • oznaczenie wyroku, od którego chcesz się odwołać (m.in. datę wyroku, nazwę sądu, który go wydał, sygnaturę sprawy);
  • wskazanie, czy odwołujesz się od całego wyroku, czy tylko od jego części; 
  • przedstawienie zarzutów, czyli wyjaśnienie, dlaczego się nie zgadzasz z wyrokiem. 

Napisz konkretnie, które argumenty sądu z uzasadnienia są dla Ciebie nie do przyjęcia i dlaczego.

„To nie prawda, że zdradziłem żonę” – nie wystarczy. Zamiast tego możesz pokazać, dlaczego sąd się pomylił, uznając zdjęcia Twoje i Twojej kochanki za wiarygodne. Może zostały spreparowane? Celowo przejaskrawiłam ten zarzut.

Inny przykład. Ciocia męża, która zeznawała na Waszej sprawie rozwodowej, od zawsze Cię nie lubiła. Twoim zdaniem kłamała w sądzie, opowiadając niestworzone historie o tym, jaką złą byłaś żoną. Sąd dał wiarę jej opowieściom. Jeśli chcesz ten dowód podważyć, to napisz, dlaczego sąd nie powinien się na nim opierać. Może to, co ciocia opowiadała, było niespójne lub nielogiczne? 

W apelacji stawia się zarzuty, czyli wytyka opisane wyżej błędy.

Nowe dowody w apelacji od wyroku rozwodowego

W razie potrzeby możesz powołać nowe fakty lub dowody, które nie zostały wykorzystane w sądzie pierwszej instancji. 

Uwaga! Jest jedno zastrzeżenie. Musisz dowieść, że nie mogłeś ich powołać wcześniej (podczas pierwszej sprawy sądowej) albo że potrzeba powołania tych dowodów wynikła później. Co to oznacza? Sąd może uznać dowody powołane w apelacji za spóźnione. Chyba że przedstawisz argumenty na to, że takie nie są.

Kiedy sąd pozwoli powołać nowe dowody?

Możesz je przedstawić, jeśli uprawdopodobnisz, że np. dopiero teraz się o nich dowiedziałeś. Może zdobyłeś jakieś nagranie dźwiękowe? Biling rozmów telefonicznych? Albo dowiedziałeś się, dlaczego świadek, który Tobie zaszkodził podczas sprawy w pierwszej instancji, jest niewiarygodny i masz na to dowód?

Wyrok w sprawie rozwodowej to nie koniec. Jeśli się z nim nie zgadzasz, możesz się od niego odwołać. Mam nadzieję, że po przeczytaniu artykułu wiesz, jak to zrobić. Najpierw wniosek o uzasadnienie wyroku, potem apelacja od wyroku rozwodowego. 

Nie przegap obowiązujących terminów. Pamiętaj, że na złożenie wniosku o uzasadnienie masz tylko 7 dni od wyroku. A apelacja przepadnie Ci po 14 dniach od otrzymania uzasadnienia.

Skontaktuj się

Dodaj komentarz