Coś poszło nie tak w Twoim związku i pozostał po nim tylko pierścionek zaręczynowy? Zastanawiasz się, czy po rozstaniu możesz go sobie zatrzymać? Albo czy możesz żądać jego zwrotu? Odpowiedź brzmi: to zależy.
Przede wszystkim od tego, czy doszło do ślubu, czy nie.
Pierścionek zaręczynowy możesz potraktować jako darowiznę lub umowę przedwstępną. Darowizna jest wtedy, gdy ktoś obdarował Cię, uszczuplając swój majątek. Natomiast umowa przedwstępna to taka, którą zawiera się np. przy zakupie mieszkania.
Jeśli oburzyło Cię porównanie zaręczyn do umowy sprzedaży, wybacz. Nie mam na celu odbierać romantyzmu przedślubnym uniesieniom. Za to chcę w prosty sposób wyjaśnić definicję umowy przedwstępnej, którą spotykamy najczęściej właśnie przed zawarciem umowy sprzedaży.
Zwrot pierścionka przed ślubem
Według mnie pierścionek zaręczynowy należy oddać, jeżeli zaręczyny zostały zerwane z winy kobiety. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by go zatrzymać, jeśli do ich zerwania przyczynił się mężczyzna.
To tak jak ze wspomnianym już zakupem mieszkania. Kiedy chcemy je kupić na kredyt, podpisujemy ze sprzedającym umowę przedwstępną i płacimy zadatek. Potem kierujemy się do banku z pytaniem, czy udzieli nam kredytu. Jeśli bank odmawia, do umowy sprzedaży nie dojdzie. A zadatek pozostanie przy sprzedającym.
Pierścionek jest zadatkiem.
Jeśli nie dochodzi do małżeństwa z winy tego, kto go podarował – nie powinien on liczyć na zwrot pierścionka zaręczynowego. Zostaje on przy obdarowanej osobie, bo to nie z jej winy do małżeństwa nie doszło.
Zwrot pierścionka po ślubie
Uważam, że nie ma obowiązku zwracania pierścionka zaręczynowego po rozstaniu małżonków. Dlaczego? Ponieważ został podarowany przed ślubem, a małżeństwo zostało zawarte. Nie ma więc podstawy prawnej i faktycznej do żądania zwrotu.
Są wyjątki:
Jeśli rozwód odbył się z wyłącznej winy żony, a okoliczności rozstania były bardzo specyficzne, można żądać zwrotu pierścionka.
Na przykład w przypadku zdrady małżeńskiej podczas ślubu. Wtedy można pokusić się o skierowanie do sądu swojego roszczenia. Od sędziego będzie zależało, czy się do niego przychyli.
Jak widzisz, zwrot pierścionka zaręczynowego to nie taka oczywista sprawa. Twój narzeczony najpierw zniszczył to, co Was łączyło, a teraz jeszcze chce Ci odebrać pierścionek? Nie musisz mu go oddawać. Jeśli natomiast to Ty ofiarowałeś ten symbol miłości, a narzeczona doprowadziła do rozpadu związku, możesz domagać się zwrotu.
Po ślubie raczej nie ma co walczyć o pierścionek.