5 pytań, które zada Ci sąd podczas rozwodu

pytania sądu podczas rozwodu

Rozprawy rozwodowe są specyficznym rodzajem spraw sądowych. Każda z nich jest trochę inna, tak jak różni są sędziowie, którzy je prowadzą. Można jednak wyróżnić pewne stałe elementy, które powinny być częścią takiego posiedzenia. Należą do nich pytania, które sąd zada Ci podczas Twojego rozwodu. Może nie będą one sformułowane identycznie, ale z pewnością będą zbliżone. Nazywam je żelazną piątką pytań.

expand_more

Jakie pytania zada sąd podczas rozwodu?

Poniższe pytania dotyczą sytuacji, gdy nie macie wspólnych dzieci. Jeśli posiadacie potomstwo, to zapraszam do przeczytania wpisu o 4 pytaniach, które sąd zadaje rodzicom.

Czy między stronami toczą się jakieś postępowania sądowe?

To pytanie zadane podczas rozwodu, ma na celu ustalenie, czy między mężem a żoną toczą się inne postępowania sądowe związane z małżeństwem. Chodzi o postępowania dotyczące alimentów. Jeśli sprawa o alimenty jest w toku, to musi zostać zawieszona. Jeśli żadne postępowanie o alimenty się nie toczy, wystarczy poinformować o tym fakcie sąd.

Kiedy zanikła więź uczuciowa?

Sąd zapyta Cię, od kiedy nie kochasz żony lub męża. Przedstaw po prostu przybliżoną datę. Uczucia nie wygasają w jednej minucie, nikt nie będzie od Ciebie oczekiwał podania konkretnego dnia.

Kiedy zanikła więź fizyczna?

Nie zdziw się tym pytaniem. Jego celem jest ustalenie, od kiedy nie utrzymujecie z żoną lub mężem kontaktów fizycznych. Sąd zadaje je każdej rozwodzącej się osobie. Mimo iż dotyczy ono sfery intymnej, nie krępuj się podać konkretną datę.

Kiedy zanikła więź ekonomiczna?

To pytanie zmierza do ustalenia, od kiedy nie prowadzicie z żoną lub mężem wspólnego gospodarstwa domowego. Sąd będzie chciał wiedzieć, czy w dalszym ciągu mieszkacie razem, czy razem robicie zakupy, czy dysponujecie wspólnym budżetem, środkami zgromadzonymi na wspólnym rachunku bankowym. Przemyśl dobrze te wszystkie aspekty – dzięki temu będzie można stwierdzić, czy w Twoim przypadku można mówić o ustaniu więzi gospodarczej.

Czy są szanse na pojednanie?

To ostatnie z listy przygotowanych przeze mnie pytań, które na pewno padną w sądzie. Odnosi się ono do możliwości ratowania małżeństwa.

Sąd musi mieć pewność, że nie widzisz szans na dalsze wspólne życie.

Szybki rozwód jest możliwy

Rozprawa rozwodowa może się ciągnąć w nieskończoność. Pamiętaj, że jej przebieg zależy również od Ciebie. Jeżeli zależy Ci na jak najszybszym jej zakończeniu, to polecam się do niej dobrze przygotować (przeczytaj wpis o rozwodzie w 11 minut!). W tym celu warto sobie najpierw przemyśleć, co chcesz powiedzieć sądowi. Nigdy nie idę na rozprawę, jeżeli wcześniej nie przygotuję do niej klienta.

Skontaktuj się

Dodaj komentarz