Opinia psychologiczna dziecka – jakie pytania padną? – FILM

– Z którym rodzicem chcesz zostać? – czy takie pytanie zada psycholog podczas przeprowadzania opinii psychologicznej dziecka?

expand_more

 Jakie zagadnienia poruszam w filmie?

  • czym jest opinia psychologiczna dziecka
  • jakie pytania padną podczas spotkania z dzieckiem
  • jak przebiega spotkanie z psychologiem
  • czy rodzice dziecka też podlegają badaniu

Zapraszam do oglądania!

Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.

Opinia psychologiczna dziecka – jakie pytania padną?

Opinie psychologiczne dzieci sporządza się na wniosek sądu. Przeprowadza je Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów (czyli OZSS) lub psycholog.

Pytania, które mogą paść podczas rozmowy zarówno w prywatnym gabinecie psychologa, jak i w OZSS-ie, są bardzo podobne, więc nie będę tych sposobów przeprowadzania opinii rozróżniała w dalszej części wpisu.

Ośrodków OZSS jest wiele. Są rozsiane po całym kraju. Każdy z nich może wdrażać swoją procedurę przeprowadzania opinii. Liczy się rezultat – wydanie opinii psychologicznej dotyczącej dziecka.

O tym, jak przebiega procedura przeprowadzania opinii przez OZSS, już pisałam na blogu. Zachęcam do lektury tego wpisu.

Jak przebiega spotkanie z psychologiem?

Wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko. Inaczej wygląda rozmowa z dzieckiem 4-letnim, a inaczej z 15-letnim.

Maluch zazwyczaj zostanie namówiony przez psychologa do wspólnej zabawy. Może np. narysować członków rodziny, a potem opowiedzieć, co jest na obrazku. Uwagę kilkulatka trudno utrzymać, dlatego spędzi z psychologiem zaledwie chwilę. W spotkaniu może uczestniczyć rodzic.

Starsze dziecko może spodziewać się prawdziwej rozmowy.

Jakie pytania padną podczas przeprowadzania opinii psychologicznej dziecka?

Psycholog zapyta dziecko, jak układają się jego relacje z rodzicami, jak się z nimi dogaduje, z którym z nich ma wspólny język. Może spytać wprost, z którym rodzicem chciałoby ono mieszkać po ich rozwodzie.

Specjalista będzie chciał się dowiedzieć, jak dziecko widzi swoją przyszłość przy tym rodzicu? Czy wybrany rodzic będzie pomagał mu w nauce? Można się również spodziewać pytań o to, jakie warunki mieszkaniowe są u rodziców. Czy dziecko będzie miało swój pokój, miejsce do nauki i zabawy?

Psycholog zapyta także o to, czy rodzice stawiają dziecku wymagania, czy raczej są pobłażliwi? Czy wspierają dziecko w realizacji jego planów?

Na pytania odpowiadają także rodzice

Rozmowa dziecka z psychologiem to ostatni etap spotkania. Najpierw ze specjalistą porozmawiają rodzice. Każdy z nich będzie proszony na oddzielną rozmowę.

Odbędzie się to w 2 etapach: krótka pogawędka wprowadzająca i test do rozwiązania. Rozmowa wprowadzająca to moment, kiedy rodzic może powiedzieć, co go martwi. Jeśli nie zgadza się z działaniami drugiego rodzica, to powinien właśnie teraz o tym wspomnieć.

Jeżeli np. rodzic umawia się z dzieckiem na spotkanie, po czym je odwołuje w ostatniej chwili albo po prostu na nie nie przychodzi, to warto o takich powtarzających się epizodach poinformować specjalistę.

Testy psychologiczne

Po rozmowie rozpoczyna się wypełnianie testów psychologicznych. Składają się one z 2 części. Pierwsza to 30 pytań o charakterze ogólnym związanym z dziećmi. Druga część to 100 pytań związanych z osobowością danej osoby pod kątem jej zdolności rodzicielskich.

Na każde z pytań można wybrać jedną z 5 odpowiedzi: kategorycznie się nie zgadzam, nie zgadzam się, nie wiem, zgadzam się i jak najbardziej się zgadzam.

Jakie pytania mogą się pojawić w teście?

Czy rodzic powinien dużo wymagać od dziecka? Czy należy wspierać dziecko w jego wyborach drogi życiowej? Czy ważne jest, aby dziecko miało zainteresowania pozaszkolne? Czy dziecko powinno mieć obowiązki domowe?

Warto dodać, że pytań jest 100, ale duża część z nich się powtarza w trakcie jednego testu. Pytania są przeredagowywane i sformułowane w inny sposób, aby zapobiec manipulowaniu testem przez wypełniającego.

Opinia psychologiczna jest coraz częściej przeprowadzanym narzędziem podczas spraw sądowych związanych z dziećmi. Nie bez powodu czas oczekiwania na przeprowadzenie opinii przez OZSS wydłuża się z roku na rok. Warto dobrze się do takiej rozmowy przygotować.

Dodaj komentarz