4 pytania, które zada Ci sąd podczas rozwodu jeśli masz dzieci

o co pyta sąd podczas rozwodu, gdy masz dzieci

Ten wpis chciałam po raz kolejny poświęcić tematyce pytań zadawanych na sali rozpraw. Tym razem skupię się na przesłuchaniu małżonków, którzy mają wspólne dzieci. Jeżeli jesteś ciekaw o co pyta sąd podczas rozwodu, zapraszam do czytania.

expand_more

O co pyta sąd podczas rozwodu małżonków mających wspólne dzieci?

Podczas rozprawy rozwodowej sąd będzie chciał Cię przesłuchać i zadać Ci konkretne pytania. Sąd zapyta nie tylko o utratę więzi między małżonkami, ale także o kwestie związane z dziećmi. Warto wcześniej znać pytania i przemyśleć odpowiedzi na nie, tak aby na sali sądowej – kiedy stres będzie spory – móc zeznawać ze spokojem.

O tym, jakie pytania zadaje sąd podczas rozwodu, pisałam już wcześniej. Koniecznie zapoznaj się, z tym wpisem, bo chociaż dotyczy on małżeństw nieposiadających wspólnych dzieci, to przedstawione w nim zagadnienia będą analizowane w Twoim postępowaniu rozwodowym, a te, które opiszę poniżej, będą pytaniami dodatkowymi.

Czy między stronami toczą się jakieś postępowania sądowe?

To pytanie ma na celu ustalenie, czy między mężem a żoną toczą się inne postępowania sądowe związane z małżeństwem. Chodzi o postępowania dotyczące kontaktów z dziećmi, władzy rodzicielskiej czy alimentów na dzieci.

  • Jeśli wyżej wymienione postępowania się toczą, to muszą zostać zawieszone.
  • Jeśli się nie toczą, wystarczy poinformować o tym fakcie sąd.

Jakie są koszty utrzymania dziecka?

Sąd zapyta Cię o to, ile kosztuje miesięczne utrzymanie Waszego dziecka. Przygotuj odpowiedź uwzględniającą koszty wyżywienia, mieszkania, nauki czy zajęć dodatkowych. Pamiętaj, żeby zeznać na temat wydatków związanych z wakacjami, świętami czy opieką lekarską. Zazwyczaj pamiętamy o stałych, miesięcznych opłatach, a pomijamy te ponoszone kilka razy w roku. To ważne, żeby je także ująć.

Ile zarabiasz i jakie masz wydatki?

Sąd będzie chciał wiedzieć, jakie są Twoje możliwości zarobkowe. To pytanie zostanie Ci zadane bez względu na to, czy będziesz zobowiązany do zapłaty alimentów na dziecko, czy będziesz alimenty otrzymywać. Analogicznie jak przy kosztach utrzymania dziecka, pamiętaj, żeby przedstawić wszystkie swoje wydatki miesięczne i te ponoszone incydentalnie.

Jak ma wyglądać władza rodzicielska po rozwodzie?

Rozstrzygnięcie dotyczące władzy rodzicielskiej jest obowiązkowym elementem wyroku rozwodowego. Oczywiście wtedy, gdy dzieci są niepełnoletnie. Sąd będzie musiał zdecydować, komu przyznać władzę rodzicielską.

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest przyznanie władzy jednemu rodzicowi, a drugiemu – ograniczenie jej do możliwości decydowania o najważniejszych sprawach dziecka. Przygotuj się zatem, że sąd zechce poznać Twoje zdanie przed podjęciem tej decyzji.

Przygotuj się do sprawy. Przemyśl odpowiedzi. Gwarantuję, że warto, bo to zaprocentuje szybszym załatwieniem sprawy.

Skontaktuj się

Dodaj komentarz