Zmiana nazwiska po rozwodzie – FILM

Zjawiają się w drzwiach mojej kancelarii panowie, którzy chcą, żeby żona zmieniła nazwisko po rozwodzie. Przychodzą też do mnie kobiety, które chcą wrócić do swojego panieńskiego nazwiska i zastanawiają się jak to zrobić. Co im odpowiadam?

expand_more

 Jakie zagadnienia poruszam w filmie?

  • jak wrócić do panieńskiego nazwiska
  • czy mąż może żądać od żony zmiany nazwiska
  • co zrobić w przypadku, gdy przegapimy termin na zmianę nazwiska po rozwodzie
  • czy można po prostu zmienić nazwisko bez powodu

Zapraszam do oglądania!

Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Zjawiają się w drzwiach mojej kancelarii panowie, którzy chcą, żeby żona zmieniła nazwisko po rozwodzie. Przychodzą też do mnie kobiety, które chcą wrócić do swojego panieńskiego nazwiska i zastanawiają się jak to zrobić. Co im odpowiadam?

Czy mąż może żądać od żony zmiany nazwiska?

Na podstawie polskich przepisów mąż nie może zmusić żony, by oddała mu jego nazwisko. Nie może żądać, by wróciła do nazwiska panieńskiego. Nie ma do tego narzędzi prawnych. Chociaż muszę przyznać, że tak często klienci pytają mnie o to zagadnienie, że czekam na wyrok Sądu Najwyższego, który będzie przyczyną do zmiany przepisów.

Jak wrócić do nazwiska panieńskiego?

W Polsce zazwyczaj to kobieta zmienia nazwisko po ślubie. Zdarza się jednak coraz częściej, że to mąż przyjmuje nazwisko kobiety.

Jeśli chcesz wrócić do nazwiska, które nosiłaś/nosiłeś przed ślubem, masz na to określony czas: 3 miesiące od momentu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Trzeba udać się wtedy do urzędu stanu cywilnego (obojętnie którego, nie ma już rejonizacji) i tam złożyć oświadczenie o powrocie do nazwiska.

A co jeśli przegapisz termin?

Jeśli nie zdążysz, możesz zrobić to później, ale procedura będzie inaczej przebiegała. Zamiast oświadczenia, trzeba będzie w urzędzie stanu cywilnego złożyć wniosek o zmianę nazwiska. Czym się różni wniosek od oświadczenia? Wniosek musisz uzasadnić. Wytłumaczysz w nim kierownikowi urzędu stanu cywilnego, dlaczego chcesz zmienić nazwisko.

Powody zmiany nazwiska

Oprócz względów osobistych, w Polsce można zmienić nazwisko np. wtedy, gdy jest ośmieszające lub na co dzień używa się innego. Wniosek o zmianę nazwiska kosztuje 37 zł.

W uzasadnieniu wniosku możesz tłumaczyć, że nie wiedziałeś o tym, że masz na to tylko 3 miesiące. Albo podać inny przyziemny powód. Decyzja będzie jednak należała do kierownika konkretnego urzędu stanu cywilnego.

Jeśli nie chcesz czekać, aż ktoś inny zdecyduje o tym, jakie nazwisko masz nosić, musisz liczyć się z czasem. Pamiętaj o 3 miesiącach od uprawomocnienia się wyroku, złóż oświadczenie i wyjdź z urzędu z nazwiskiem, które chcesz nosić.

Dodaj komentarz