Uzasadnienie pozwu o rozwód – jak je dobrze napisać?

uzasadnienie pozwu o rozwód - jak je napisać?

Uzasadnienie pozwu o rozwód jest ważnym elementem pisma procesowego. Powinno być napisane starannie, jasno i precyzyjnie. Zawsze przykładam dużą wagę do tego, żeby uzasadnienie było czytelne i żeby sąd miał wszystko podane na tacy już na tym wczesnym etapie. Polecam Ci tę strategię.

expand_more

A gdyby Tobie przyszło być sędzią?

Wyobraź sobie, że jesteś sędzią i orzekasz w sądzie rozwodowym. Siedzisz na sali rozpraw już 6 godzinę – bez ustanku. Kolejne pary wchodzą i wychodzą. Nie chcesz robić przerw, bo masz już i tak opóźnioną sesję i wiesz, że uczestnicy kolejnej sprawy czekają pod salą. Czujesz głód, zmęczenie i jesteś w dużym stresie.

O czym marzysz jako sędzia? Zgadnij. Marzysz o tym, żeby na chwilę przed wywołaniem kolejnej sprawy zerknąć w akta sądowe i mieć od razu jasność sytuacji. Chcesz po krótkim przypomnieniu sobie akt wiedzieć, na czym polega konflikt w małżeństwie, które zaraz wejdzie na Twoją salę sądową. Wertowanie akt w poszukiwaniu argumentów rozwodowych, kiedy masz na to raptem 5 minut, jest ostatnią rzeczą, o której myślisz.

Dlatego namawiam Cię gorąco: napisz uzasadnienie pozwu o rozwód, pamiętając o tym, że pismo ma być przejrzyste, jasne i pedantyczne. Zrób to, żeby już na starcie mieć przewagę nad drugą stroną.

Przejrzyste uzasadnienie

Uzasadnienie pozwu o rozwód powinno zawierać historię Twojego małżeństwa. Możesz ją zaprezentować w sposób chronologiczny albo opierając się na przesłankach rozwodu. Uporządkowanie historii na osi czasu wymaga dużej wprawy. O ile nie jesteś prawnikiem zajmującym się rozwodami, istnieje zagrożenie, że w ten sposób konstruując pismo, zbytnio rozwleczesz uzasadnienie.

Dlatego mimo wszystko polecam Ci wykorzystanie drugiego sposobu: napisanie uzasadnienia pozwu zgodnie z warunkami rozwodu. Rozwód jest możliwy, jeżeli w sposób trwały i zupełny doszło do rozkładu pożycia. Pojęcie to oznacza, że nie ma już między Tobą a współmałżonkiem więzi fizycznej, psychicznej i gospodarczej. Opisuj zatem po kolei, dlaczego uważasz, że poszczególne więzi między Wami się rozpadły.

Sprawdź także: Pozew o rozwód – co powinien zawierać?

Pedantyczność – tak, drobiazgowość – nie

Uzasadnienie pozwu o rozwód nie zawierać wszystkich szczegółów z Waszego wspólnego życia. Wybierz dwie–trzy historie, które dobrze oddają obraz sytuacji. Sędzia nie jest w stanie zapamiętać wszystkiego. Jest to niemożliwe przy takiej liczbie spraw, uwierz mi.

Rozwiń redaktorskie skrzydła

Nie pisz wszystkiego, co w danej chwili przychodzi Ci do głowy. Rozplanuj uzasadnienie pozwu o rozwód tak, żeby się je przyjemnie czytało. Pamiętaj o stosowaniu akapitów i łączeniu wątków w logiczny ciąg.

Na koniec… podetnę Ci skrzydła

Zawsze kiedy już napiszę pozew dla klienta, daję mu go do sprawdzenia. Zależy mi na jego opinii i ocenie, czy w dobry sposób ujęłam wszystkie zdarzenia. Czasami dostaję od klienta uwagi z prośbą, żebyśmy dodali jeszcze taką a taką historię. I wiesz co? Te wątki często stawiają klienta w niekorzystnym świetle. Dlatego mimo wszystko zachęcam Cię do tego, żeby przy pisaniu pozwu skorzystać z usług specjalisty. W swojej sprawie trudno stanąć z boku i bez emocji ocenić, czy dane zdarzenie pomoże Ci, czy raczej zaszkodzi.

Skontaktuj się

Dodaj komentarz