To wydarzyło się naprawdę! Poznaj rozprawy sądowe jak z filmu – FILM

Alarmy bombowe, strzelaniny, ucieczki przestępców i pościgi policyjne. To nie scenariusz filmu. To sytuacje, które zdarzyły się na sali rozpraw!

expand_more

 Jakie zagadnienia poruszam w filmie?

  • czy można przeklinać na sali sądowej
  • jakie są kary za niestosowne zachowanie w sądzie
  • historia strzelaniny w polskim sądzie

Zapraszam do oglądania!

Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.

Czy za „rzucanie mięsem” można iść do więzienia?

Niezadowolone strony procesu odreagowują czasem wyzwiskami i używaniem słów uznawanych powszechnie za obelżywe. Te zachowania mogą skutkować odpowiedzialnością karną.

Sędziowie mają narzędzia, które mogą wykorzystać, pacyfikując krewkie strony postępowania.

Kiedy ktoś obraża sąd lub innych uczestników sprawy, zachowuje się niegodnie, musi liczyć się z tym, że sąd zastosuje karę porządkową – grzywny lub pozbawienia wolności do 14 dni.

Byłam świadkiem zastosowania kary grzywny za niestosowne zachowanie na sali rozpraw, natomiast nie widziałam, aby sąd zastosował karę pozbawienia wolności.

Historia polskiego sądownictwa zna jednak takie przypadki.

Więzienie za niestosowne zachowanie

Na 14 dni więzienia został skazany Adam Słomka – opozycjonista z czasów PRL. To była kara za niestosowne zachowanie. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego sąd ją zastosował, zachęcam do obejrzenia filmu, w którym opisuję ten przypadek.

Strzały w sądzie

W 1925 r. doszło do strzelaniny podczas rozprawy, a strzelcem, który użył rewolweru, wcale nie był przestępca. Strzały oddał warszawski adwokat, mecenas Zygmunt Hofmokl-Ostrowski, który strzelił do swojego oponenta 6 razy. Czy trafił? Tego również dowiesz się z filmu.

Strzały w sądzie padały nie tylko w zamierzchłej historii.

W 2000 r. w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze podczas procesu grupy zorganizowanej miała miejsce regularna strzelanina przestępców z oddziałem antyterrorystów. W jej wyniku śmierć poniosły 2 osoby.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów i ciekawi Cię temat niecodziennych wydarzeń na salach sądowych, zapraszam na film.

Dodaj komentarz