Co ze wspólnego majątku przypadnie Ci po rozwodzie? Czy będziesz musiał razem z partnerem przecinać samochód na pół, a mieszkanie podzielić na dwa lokale? Oczywiście, że nie. Aby podział był sprawiedliwy możliwa jest spłata majątku na raty przez jedno z Was.
Podział majątku – kiedy powstaje obowiązek spłat?
Najczęściej dzieje się to, gdy posiadacie wspólny dom lub mieszkanie. Sąd przyzna własność jednemu z Was. Ta osoba będzie musiała spłacić połowę wartości nieruchomości temu, który mieszkania nie dostał.
Stanie się tak również wtedy, gdy posiadacie kilka nieruchomości, których nie można podzielić między Was po równo. Wówczas ta osoba, która dostała bardziej wartościowe składniki majątku, spłaca drugą.
Wartość nieruchomości i wysokość spłaty – kto to określa?
Wartość nieruchomości jako pierwsza podaje osoba, która rozpoczyna postępowanie sądowe o podział majątku wspólnego. Jeśli druga strona nie ma zastrzeżeń, można dzielić majątek na pół. I właśnie tę połowę spłaca osoba, która zatrzymuje nieruchomość.
Natomiast jeśli współmałżonek nie zgadza się wartością wskazaną na początku postępowania, powinien wyraźnie to zaznaczyć w odpowiedzi na wniosek. Na poparcie swojego zdania musi przytoczyć dowody.
Szczególnie polecam wspomóc się opinią biegłego rzeczoznawcy majątkowego, który wyceni wartość nieruchomości. Druga strona może ją zakwestionować, poprosić o uzupełnienie lub przeprowadzenie kolejnej opinii.
Koszt sporządzenia opinii biegłego z zakresu nieruchomości wynosi co najmniej 2000 zł (a zwykle więcej).
Domyślasz się już, skąd biorą się walki o wartość nieruchomości i niekończące się opinie biegłych? Ten, kto ma spłacać, chce płacić jak najmniej. Stara się udowodnić, że nieruchomość nie jest warta tyle, ile twierdzi druga strona.
Podział majątku i spłata na raty – kiedy jest możliwa?
A co się dzieje, gdy strona nie jest w stanie spłacić od razu współmałżonka? Składa wtedy wniosek o rozłożenie spłaty na raty.
Sąd może, ale nie musi się do niego przychylić. To decyzja uznaniowa. Sędzia pozwoli na rozłożenie spłaty na raty, jeśli udowodnisz, że jesteś w trudnej sytuacji materialnej. Szczególnie gdy opiekujesz się wspólnymi małoletnimi dziećmi i nie możesz wyprowadzić się do innego mieszkania.
Ile będzie rat?
Sąd rozkłada zazwyczaj kwotę na dwie części, płatne w półrocznych albo rocznych odstępach. Może też (i zdarza się to częściej) odroczyć spłatę o pół roku albo nawet o rok, aby strona zobowiązana zdążyła zgromadzić środki albo zaciągnąć kredyt.
Podział wspólnego majątku to nie jest miła rzecz. Kiedyś korzystałeś ze wszystkiego, teraz dostaniesz tylko połowę. Nie przejmuj się jednak za bardzo, jeśli nie możesz w tym momencie spłacić współmałżonka. Zawsze możesz poprosić o ustalenie spłaty majątku na raty.
Mam nadzieję, że artykuł odpowiedział na nurtujące Cię pytania. Jeśli Ci się podobał – zostaw komentarz, będzie mi bardzo miło. Albo napisz, co jeszcze ciekawi Cię w tej kwestii. Chętnie odpowiem.
Bardzo dobry artykuł
Bardzo dziękuję 🙂 Pozdrawiam Katarzyna Łukasiewicz