Jak podzielić firmę po rozwodzie?

Rozwód dzieli wszystko na części – nie tylko wspólne życie, ale także dom i cały majątek. A co się dzieje z jednoosobową działalnością gospodarczą po rozstaniu małżonków? Jak podzielić firmę po rozwodzie?

jak podzielić firmę po rozwodzie
expand_more

Prowadzenie biznesu w małżeństwie może wyglądać różnie. Mąż i żona zarządzają nim razem lub tylko sobie doraźnie pomagają. Czasem jedno z nich w ogóle nie miesza się do firmowych spraw. Aby dowiedzieć się, jak podzielić firmę po rozwodzie, trzeba odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie:

Kiedy ją założono? 

Ta data określi dalszy sposób postępowania.

Firma założona przed ślubem

Jeżeli prowadziłeś swój biznes przed zawarciem małżeństwa, to majątek firmy jest Twoim majątkiem osobistym. Nie wejdzie bez Twojej wyraźnej woli do majątku wspólnego. Tak brzmi odpowiedź akademicka. Za chwilę ją rozwinę.

Dofinansowanie z majątku wspólnego

Jeżeli któryś składnik firmy założonej przed ślubem został zakupiony z majątku wspólnego, to podlega on rozliczeniu. Są to tzw. nakłady na majątek osobisty. Oznacza to, że połowa wydatków, które zostały poczynione, należy się z powrotem małżonkowi, który nie jest właścicielem firmy.

Jak podzielić firmę po rozwodzie, gdy była założona w małżeństwie?

Majątek firmy stworzonej po ślubie stanowi współwłasność małżeńską. Taka jest zasada. Nie ma znaczenia, kto prowadzi działalność – czy robicie wspólnie, czy tylko jedno z Was się jej poświęca, a drugie nawet nie zajrzy do siedziby.

Biznes rozwija się z pieniędzy firmowych, czyli wspólnych. To trochę jak z wynagrodzeniem z umowy o pracę. Dopóki jest tylko na papierze, dopóty należy do tego małżonka, który je wypracuje. W momencie wypłaty trafia ono do jednego worka i staje się wspólne. 

Z firmą jest tak samo. Zyski z interesu służą dalszemu rozwojowi firmy. Samochód firmowy, który kupiłeś za pieniądze z działalności, staje się autem wspólnym – Twoim i Twojego współmałżonka.

Intercyza może wszystko zmienić

Jeśli została podpisana przed zawarciem małżeństwa lub w jego trakcie, może rozdzielić zyski firmowe od majątku wspólnego. O intercyzie szerzej już pisałam i zachęcam Cię do lektury tego artykułu.

Jak podzielić firmę po rozwodzie?

Jak każdy składnik majątku wspólnego małżonków, firmę można podzielić na dwa sposoby:  sądowy lub u notariusza. Zazwyczaj nikt nie dzieli biznesu nożem. Jeden z małżonków dostaje firmę, a drugi spłatę. Przyjęło się, że interes otrzymuje ten, kto go prowadził. A drugi małżonek rości sobie zapłatę w wysokości połowy wartości firmy.

Ile jest warta Twoja firma?

Najtrudniejszym etapem podziału firmy jest określenie wartości firmy i co za tym idzie – wysokości spłaty. 

Jeżeli firma została założona po ślubie – wartość całej firmy dzielisz na pół. Jeżeli przed zawarciem związku małżeńskiego – musisz sprawdzić, kiedy poszczególne składniki majątkowe firmy zostały zakupione. I z jakich pieniędzy opłacone.  

Tu każdy element ma znaczenie. Może fotel do firmy kupiłeś już po ślubie, ale z zysków wyrobionych przed zawarciem małżeństwa? Albo sprzęt komputerowy nabyłeś na raty płatne w trakcie trwania małżeństwa z pieniędzy na bieżąco w firmie wypracowywanych? To trzeba określić.

Jeśli nie masz pojęcia, jak podzielić firmę po rozwodzie, odpowiedz sobie najpierw na pytanie, kiedy firma powstała. 

Jeśli założyłeś ją przed ślubem, należy do Ciebie. Ewentualnie będziesz musiał spłacić połowę nakładów na majątek osobisty.

Jeśli firmę stworzyliście po ślubie, masz 2 wyjścia. Możesz zostać jej jedynym właścicielem i spłacić połowę jej wartości współmałżonkowi. Albo zrezygnować z niej i zadowolić się spłatą od eksmałżonka.

Skontaktuj się

Dodaj komentarz