Intercyza przed ślubem – 3 głosy za i 1 przeciw

intercyza przed ślubem

Intercyza przed ślubem – jeszcze 10 lat temu ludzie znali ją głównie z filmów o sławnych i bogatych. Dziś coraz częściej sami ją zawierają. Ty też się nad tym zastanawiasz? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na ten krok.

expand_more

Obecnie intercyza przestała dotyczyć tylko ludzi z pierwszych stron gazet i ekranu telewizora. Wielokrotnie zmieniamy pracę, prowadzimy własne biznesy i coraz później zawieramy związki małżeńskie.

Bierzemy ślub, gdy mamy już zgromadzony majątek – i mamy co chronić. Chociaż to utarty schemat – intercyza, wbrew pozorom chroni nie tylko tę bogatszą osobę w związku.

W tym artykule opowiem Ci o tym:

 • czym jest intercyza?
 • jaki jej rodzaj wybrać?
 • o czym pamiętać przy jej zawieraniu?
 • jaki jest jej koszt przed ślubem?
 • czy można zawrzeć ją po ślubie?
 • jakie ma plusy i minusy?

Czym jest intercyza przed ślubem?

To małżeńska umowa majątkowa. Narzeczeni decydują o tym, jak będą wyglądać ich finanse po ślubie. Dzięki intercyzie mogą nie tylko wprowadzić rozdzielność małżeńską, lecz także ograniczyć lub rozszerzyć wspólność. Wszystko zależy od tego, jak będzie sformułowana.

Jaki rodzaj intercyzy przed ślubem wybrać?

Rozdzielność majątkowa

Wprowadzenie rozdzielności majątkowej przed ślubem oznacza, że wszystko, czego dorobią się narzeczeni, a później mąż i żona, będzie należało do każdego z osobna. Nigdy nie powstanie wspólność małżeńska, zarobione pieniądze będą trafiały do oddzielnych portfeli.

Rozdzielność majątkowa w potocznym rozumieniu jest synonimem intercyzy. Pewnie dlatego, że jest to najczęściej wybierany rodzaj tej małżeńskiej umowy majątkowej.

O tym, czym jest rozdzielność majątkowa, pisałam już wcześniej na blogu, zachęcam Cię do przeczytania tego artykułu.

Ograniczenie lub rozszerzenie wspólności małżeńskiej

To rzadko spotykane intercyzy. Istnieje dowolność w ograniczaniu lub rozszerzaniu wspólności, z jednym zastrzeżeniem.

Prawo nie pozwala na włączenie do majątku wspólnego takich przedmiotów majątkowych jak te, które:

 • przypadną małżonkowi z tytułu dziedziczenia,
 • darowizny,
 • albo wierzytelności z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Jak zawrzeć intercyzę przed ślubem?

Narzeczeni muszą udać się do notariusza, aby podpisać stworzony przez niego akt. Bez potwierdzenia notarialnego dokument nie ma racji bytu i nie wywoła żadnych skutków prawnych.

Koszty intercyzy przed ślubem

Zawierając małżeńską umowę majątkową, trzeba się liczyć z kosztami taksy notarialnej, czyli wynagrodzenia notariusza. Określa je rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Wskazuje ono kwotę maksymalną, jaką rejent może od nas pobrać za daną czynność. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taksę negocjować.

Wynagrodzenie notarialne nie może być wyższe niż 400 zł, powiększone o podatek VAT i podatek od czynności cywilnoprawnych. Maksymalnie powinno zamknąć się w kwocie ok. 520 zł (w 2021 roku).

Czy można zawrzeć intercyzę po ślubie?

Tak, mogą ją zawrzeć nie tylko narzeczeni, lecz także małżonkowie. Muszą jednak liczyć się z wyższą opłatą notarialną. Taksa dla intercyzy po ślubie została bowiem określona w powiązaniu z wartością majątku, który mąż i żona chcą podzielić.

Jeśli wartość majątku wynosi:

 1. do 3 000 zł – opłata 100 zł;
 2. ponad 3 000 zł do 10 000 zł – opłata 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3 tys. zł;
 3. powyżej 10 000 zł do 30 000 zł – opłata 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 tys. zł;
 4. ponad 30 000 zł do 60 tys. zł – opłata 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 tys. zł;
 5. powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł – opłata 1 010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 tys. zł;
 6. ponad 1 000 000 zł do 2 000 000 zł – opłata 4 770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 mln zł;
 7. powyżej 2 000 000 zł – opłata 6 770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 mln zł, nie więcej jednak niż 10 tys. zł.

Gdy małżonkowie dysponują majątkiem w wysokości 500 000 zł i podejmują decyzję o podpisaniu intercyzy, to sama taksa notarialna, bez podatków, wyniesie 2 770 zł. Jak widzisz, różnica między opłatą pobieraną za intercyzę przed ślubem a po nim, może być kolosalna. Dlatego myślę, że warto ją wziąć pod uwagę jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego.

Uwaga: jeśli mąż i żona nie zgromadzą żadnego majątku i nie będzie czego dzielić w ramach aktu, to taksa notarialna nadal będzie wynosiła tyle, co dla narzeczonych.

Intercyza przed ślubem – plusy

Już wiesz, czym jest intercyza, jakie są jej rodzaje i ile kosztuje. Zobacz, jakie korzyści może przynieść?

Bezpieczeństwo drugiego małżonka

Gdy żona lub mąż prowadzi działalność gospodarczą, odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania z niej wynikające. Również tym prywatnym, niezwiązanym z prowadzeniem firmy.

Podobnie w przypadku, gdy jeden z małżonków jest wspólnikiem w spółce lub zasiada w jej organach. Jeśli nie zgłosi wniosku o upadłość w odpowiednim czasie, może odpowiadać za zobowiązania spółki, całym swoim majątkiem.

Podejmowanie błędnych decyzji biznesowych może słono kosztować całą rodzinę. Długi zostaną pokryte nie tylko z majątku osobistego małżonka-przedsiębiorcy, ale też ze wspólnej kieszeni męża i żony.

Aby temu zapobiec, można zawrzeć intercyzę. Odpowiedzialność za działania biznesowe ograniczy się wtedy do wysokości majątku osobistego małżonka, który prowadzi daną działalność. Dzięki temu chronisz finanse swojej drugiej połówki.

Jeśli chcesz złożyć wniosek o upadłość jako przedsiębiorca lub upadłość konsumencką, i zawarłeś intercyzę przed ślubem, to do masy upadłości wejdzie tylko Twój majątek osobisty, ponieważ tego wspólnego nie ma.

Pamiętaj, że zarówno gdy prowadzisz działalność, jak i wtedy, gdy jesteś wspólnikiem w spółce, by chronić majątek wspólny, oprócz zawarcia intercyzy musisz zrobić coś jeszcze. Ujawnić ją w odpowiednich rejestrach sądowych lub gospodarczych i każdorazowo okazywać osobom, z którymi zawierasz umowy jako przedsiębiorca.

Niezależność

Każdy sobie rzepkę skrobie (przynajmniej tę finansową). Dzięki zawarciu intercyzy przed ślubem, oboje małżonkowie zyskują niezależność w dysponowaniu swoim majątkiem. Nie mają nic we wspólnocie majątkowej, więc wszystkimi składnikami majątkowymi mogą dowolnie i swobodnie obracać.

Masz samochód, chcesz go sprzedać? Nie ma sprawy, nie musisz prosić o zgodę drugiego małżonka, ponieważ samochód jest tylko Twój.

Prowadzisz biznes, który polega na flipowaniu nieruchomościami? Musisz szybko działać, zanim ktoś inny kupi interesujący Cię dom? Po zawarciu intercyzy wiele formalności odpadnie. Nie będziesz musiał każdorazowo ciągnąć do notariusza małżonka albo przychodzić z pełnomocnictwem od niego. A jeśli kupujesz te nieruchomości na kredyt, bank będzie badał tylko Twoją zdolność kredytową.

Rozwód bez podziału majątku

Jako prawnik zajmuję się rozwodami, nie mogę więc nie wspomnieć o najważniejszej z mojego punktu widzenia korzyści. Mówię tu o braku konieczności przeprowadzania podziału majątku po rozwodzie.

Wiem, że artykuł traktuje o intercyzie przed ślubem, a wtedy nikt nie myśli o rozstaniach. Życie układa się jednak różnie. Dwoma punktami zapalnymi podczas rozwodu są dzieci i pieniądze. W tych kwestiach najtrudniej jest się dogadać rozwodzącym osobom.

Jeśli małżonkowie mają uporządkowane sprawy finansowe tzn. zawartą intercyzę, to rozwód przebiega w dużo lepszej atmosferze.

Intercyza przed ślubem – minus

Ewidentną wadą tego rozwiązania jest brak możliwości wspólnego rozliczenia podatku dochodowego.

Szczególnie w przypadku tych małżeństw, w których dochody męża i żony znacznie się różnią. Jeżeli jeden z małżonków zarabia więcej niż drugi, to opłaca się wspólne rozliczenie. Podatek będzie wtedy mniejszy.

Nie zawsze jednak można skorzystać ze wspólnego rozliczenia. Osoby prowadzące działalność gospodarczą i dobrze zarabiające, najczęściej wybierają formę opodatkowania podatkiem liniowym. A ona nie pozwala na wspólne rozliczenie się małżonków.

Intercyza przed ślubem – co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Zawarcie intercyzy przed ślubem w żaden sposób nie wpływa na dziedziczenie między małżonkami. Będą oni dziedziczyć po sobie, tak jakby jej nie było.

Do lamusa odchodzą historie o tym, że intercyzę zawierają tylko bardzo bogaci ludzie, najczęściej pod naciskiem rodziców. Coraz więcej moich klientów jest zainteresowanych małżeńską umową majątkową przed ślubem.

Z moich obserwacji wynika, że intercyzę zawierają te osoby, które wykonują ryzykowną działalność gospodarczą, zakładają startupy, często z branży technologicznej. I myślę, że w tych przypadkach warto rozważyć podpisanie intercyzy przed ślubem.

Skontaktuj się

Dodaj komentarz