Rozdzielność majątkowa – 3 rzeczy, które warto wiedzieć

rozdzielność majątkowa co warto wiedzieć

Zanim zapadnie wyrok w sprawie rozwodowej czasem przeprowadza się rozdzielność majątkową. Chcesz wiedzieć, w jakich przypadkach warto się na nią zdecydować? Ten artykuł Ci to wyjaśni.

expand_more

Przy podziale majątku, zwłaszcza gdy gra toczy się o potężne pieniądze, czasem dochodzi do impasu. Strony nie mogą się porozumieć. Ba, już nawet prawnicy pomstują na siebie nawzajem. Mimo to muszą dalej prowadzić dialog. W takich sytuacjach, gdy do porozumienia jeszcze długa droga, zapada decyzja o przeprowadzeniu rozdzielności majątkowej.

Rozdzielność majątkowa – co to jest?

Z chwilą zawarcia małżeństwa między mężem a żoną powstaje wspólność majątkowa. Od tego momentu prawie wszystko, czego małżonkowie się dorobią, będzie wspólne. To, co każde z nich posiadało przed zawarciem małżeństwa, nie wejdzie automatycznie do majątku wspólnego.

Wspólność małżeńska istnieje do momentu:

  • orzeczenia przez sąd rozdzielności majątkowej;
  • przeprowadzenia rozdzielności u notariusza;
  • rozwodu (lub separacji).

Po tych sytuacjach następuje rozdzielność majątkowa. Oznacza to, że od tej pory wszystko, czego dorobią się małżonkowie (lub byli małżonkowie) należy już do każdego z osobna.

Rozdzielność a majątek osobisty

Ciekawi Cię, dlaczego napisałam „prawie wszystko […] będzie wspólne”? Już tłumaczę. Istnieje coś takiego jak majątek osobisty. To zagadnienie tak szerokie, że zasługuje na osobny artykuł. Tu naświetlę krótko, o co chodzi.

Majątkiem osobistym są np. wszystkie rzeczy otrzymane przez dziedziczenie lub darowiznę. Jeśli wujek z Ameryki zostawi Ci spadek, to nie będziesz dzielić się nim z żoną lub mężem. To Twój majątek, niepodlegający podziałowi przy ewentualnym rozwodzie.

Rozdzielność majątkowa nie ma żadnego wpływu na majątek osobisty.

Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną

Chcesz uzyskać orzeczenie rozdzielności majątkowej z datą wsteczną? Musisz przed sądem przedstawić powody (np. hazard, alkoholizm czy trwonienie majątku przez drugiego małżonka) oraz dowody na poparcie wniosku (zeznania świadków, dokumenty, zdjęcia).

Jeśli Twój współmałżonek bierze pożyczki i wydaje pieniądze na swoje zachcianki, sąd może przychylić się do Twojego wniosku.

Uwaga! Rozdzielności majątkowej z datą wsteczną nie uzyskasz u notariusza.

Rozdzielność majątkowa w trakcie rozwodu

Dzięki niej możesz zaciągnąć kredyt lub kupić mieszkanie tylko dla siebie. I będziesz jego jedynym właścicielem, mimo że jeszcze jesteś w małżeństwie. Rozdzielność majątkowa pozwala częściowo uporządkować swoje sprawy finansowe. I w większym spokoju, przede wszystkim prawnym, doczekać końca negocjacji.

Jeśli znasz kogoś, komu przyda się ten artykuł, będzie mi miło, gdy się nim podzielisz.

Skontaktuj się

Dodaj komentarz