Jak szybko i tanio podzielić majątek w trakcie małżeństwa?

podział majątku w trakcie małżeństwa

Pisałam już o tym, jak przebiega podział majątku w trakcie rozwodu oraz o tym, w jaki sposób przeprowadzić go po rozwodzie. Może się jednak tak zdarzyć, że chociaż w ogóle nie myślisz o rozwodzie, to z różnych przyczyn chcesz podzielić wspólny majątek. W tym artykule przedstawię sposoby na podział majątku w trakcie małżeństwa.

expand_more

Podział majątku w trakcie małżeństwa – etap pierwszy: wybór ścieżki

Przede wszystkim – odpowiedz sobie na pytanie, czego chcesz. Interesuje Cię rozwiązanie tańsze czy szybsze? I czy jesteś w stanie porozumieć się z drugim małżonkiem co do warunków podziału majątku w trakcie małżeństwa? Z tą sprawą jest trochę jak z usługą w jednym ze znanych kawałów – może być albo szybko, albo tanio. I szybko, i tanio – nie da się.

Jeżeli wraz ze swoim współmałżonkiem jesteście w stanie porozumieć się w sprawie podziału i interesuje Cię, żeby było jak najtaniej – wybierz sąd. Gdy interesuje Cię, żeby było jak najszybciej – wybierz notariusza. Kiedy nie możecie się dogadać – pozostaje tylko sąd.

Podział majątku w trakcie małżeństwa – etap drugi: ustanowienie rozdzielności majątkowej

Drugim krokiem do dokonania podziału majątku w trakcie małżeństwa jest ustanowienie rozdzielności majątkowej między małżonkami – w sądzie lub u notariusza.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej w sądzie następuje na podstawie pozwu i kosztuje 200 zł. Ta droga jest dość skomplikowana – w pozwie należy koniecznie wskazać ważne powody, dla których sąd powinien rozwiązać wspólność.

Uwaga! Do ustania wspólności nie wystarczy sama chęć jednego ze współmałżonków – nieodzowne będzie podanie konkretnych przyczyn. Uzasadnieniem pozwu mogłoby być na przykład trwonienie majątku, nieprzyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny czy branie niepotrzebnych kredytów przez drugiego z małżonków.

Ustanowienie rozdzielności u notariusza kosztuje 400 zł, powiększone o podatek VAT. To rozwiązanie jest o tyle dobre, że nie trzeba uzasadniać przeprowadzenia rozdzielności. Nie muszą więc zachodzić ważne powody – wystarczy Wasze zgodne oświadczenie woli (warunek konieczny).

Podział majątku w trakcie małżeństwa – etap trzeci: właściwy podział majątku

Gdy już wykonałeś dwa poprzednie kroki, pozostał Ci krok ostatni – właściwy podział majątku. Podział majątku w trakcie małżeństwa jest możliwy na dwa różne sposoby – w sądzie lub u notariusza.

Podział majątku w sądzie

Z całą pewnością tańszym sposobem podziału majątku dorobkowego małżonków jest przeprowadzenie go przed sądem. Opłata sądowa wyniesie 300 zł lub 1000 zł. Jej wysokość zależy od tego, czy wraz ze współmałżonkiem będziesz żądać podziału majątku na zgodny wniosek stron (300 zł), czy też – jeśli nie będziecie mogli się porozumieć w kwestii podziału – poprosicie sąd o rozstrzygnięcie (1000 zł). Sądem właściwym do przeprowadzenia sprawy o podział majątku będzie sąd rejonowy (bez względu na wartość majątku).

Podział majątku u notariusza

Szybszym sposobem podziału majątku jest wizyta u notariusza– wystarczy jedno spotkanie. Koszt sporządzenia umowy podziału majątku u notariusza zależy od wartości dzielonego majątku. Zobaczmy to na przykładzie – podział majątku o wartości od 60 000 zł do 1 000 000 zł będzie kosztował u notariusza 1100 zł plus 0,4% od nadwyżki powyżej kwoty 60 000 zł. Oczywiście – tę kwotę trzeba będzie jeszcze powiększyć o 23% podatku VAT. Gdy dzielony majątek będzie miał wartość od 1 000 000 do 2 000 000 zł, taksa notarialna wyniesie 4770 zł plus 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł (także powiększone o podatek VAT).

Skontaktuj się

2 komentarze

Dodaj komentarz