Pierwsza wizyta w sądzie – jak się przygotować

pierwsza wizyta w sądzie

Czeka Cię pierwsza wizyta w sądzie, a salę rozpraw znasz tylko z Prawa Agaty albo Chyłki? Jeśli nie jesteś stałym bywalcem korytarzy sądowych, mam coś dla Ciebie. To 10 wskazówek, które pomogą Ci przetrwać to stresujące wydarzenie. Zobacz, jak przygotować się do pierwszej wizyty w sądzie.

expand_more

Kilka dni przed rozprawą

Skontaktuj się ze swoim adwokatem i zapytaj, co się będzie działo podczas sprawy. Czy na rozprawę zostali wezwani świadkowie? Jeśli tak, to której strony?  Twoi czy Twojego współmałżonka? Czy będziesz przesłuchiwany przez sąd? Co powinieneś wiedzieć przed ewentualnymi zeznaniami?

Pierwsza wizyta w sądzie – jak przygotować się dzień przed rozprawą

Zapytaj swojego adwokata, czy nic się nie zmieniło i czy rozprawa nazajutrz się odbędzie. Upewnij się, czy godzina i numer sali pozostał ten sam? 

Sprawdź, przy której ulicy znajduje się sąd. To ważne, bo np. w stolicy Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa, jest w dwóch lokalizacjach – przy ul. Płockiej i przy ul. Ogrodowej. Nie polecam sprintu przed rozprawą pomiędzy tymi budynkami. Przerabiałam to, chwilę po rozdzieleniu tego sądu, gdy jeszcze było zamieszanie organizacyjne. To był dopiero stres!

Dzień przed rozprawą przygotuj sobie ubranie, w którym wystąpisz w sądzie oraz dowód osobisty, długopis i notatnik

Wygląd jest ważny. W dużej części to od niego zależy, jak odbierze Cię sąd. Warto ubrać się schludnie, elegancko, ale też bez przesady. Wszelkie kolie i diamenty rodowe zostaw na inną okazję. 

Długopis i notatnik przyda się do szybkich zapisków. Na sali rozpraw nie skorzystasz z telefonu. Jeśli sąd poda termin następnej rozprawy, lepiej mieć coś do pisania.

Dzień przed rozprawą do poduszki przeczytaj najważniejsze pismo procesowe (pozew czy odpowiedź na pozew), żeby przypomnieć sobie wszystkie argumenty w nim zawarte.

Sądny dzień

W dzień rozprawy przyjedź do budynku sądu mniej więcej 20 minut przed czasem rozprawy. Spokojnie przejdziesz przez kontrolę bezpieczeństwa, która wygląda podobnie jak na lotnisku (tylko bez zdejmowania butów), znajdziesz szatnię i ruszysz pod swoją salę rozpraw.

Pod salą rozpraw

Sprawdź, czy Twoje nazwisko jest na wokandzie. To ta biała kartka przyczepiona na drzwiach sali sądowej, na której widnieje spis wszystkich spraw rozpatrywanych danego dnia. Zobacz, czy wszystko się zgadza i czy nie zmieniono sali. Jeśli przeniesiono rozprawę gdzie indziej, to dobrze, że przyszedłeś wcześniej. Masz chwilę, by udać się we właściwe miejsce.

Na sali rozpraw

Za stołem sędziowskim zobaczysz trzech sędziów (jeśli to sprawa rozwodowa) lub jednego (jeśli to inna sprawa rodzinna). Gdy jesteś powodem, siadasz w ławie po prawej stronie sędziego. A kiedy pozwanym to po jego lewej stronie. Ławy znajdują się w pewnej odległości od sędziego – po bokach sali rozpraw.

Po wejściu na salę sąd zapyta, kto się stawił. To jest czas na podanie swojego imienia i nazwiska. Gdy sąd się do Ciebie zwraca lub Ty zwracasz się do sądu, wstań. Gdy Ty zwracasz się do sądu mów „Wysoki sądzie” lub „Proszę sądu”. Nie używaj zwrotów „proszę Pani”, „proszę Pana”.

Po przywitaniu się i sprawdzeniu obecności zaczyna się właściwa rozprawa, ale to już opowieść na inny artykuł.

Wiesz już, jak przygotować się do pierwszej wizyty w sądzie. Teraz możesz spokojnie przekraczać próg sali rozpraw. A żebyś o niczym nie zapomniał, mam dla Ciebie ściągawkę.

Pierwsza wizyta w sądzie – checklista

  • Zadzwonić do adwokata i potwierdzić datę oraz godzinę rozprawy, numer sali i budynek sądu.
  • Spakować do torby lub kieszeni dowód osobisty, długopis i notatnik.
  • Sprawdzić dojazd do sądu.
  • Przygotować ubranie na rozprawę.
  • Przeczytać najważniejsze pismo procesowe, które było sporządzone w sprawie.
.
Skontaktuj się

Dodaj komentarz