Kara za niepłacenie podatków, czyli jak nie zostać Alem Capone – FILM

Kiedy prowadzisz biznes, możesz stresować się nieznajomością przepisów podatkowych. W końcu prawo podatkowe w Polsce nie jest jasne dla przeciętnego człowieka. Martwisz się, że o czymś zapomnisz, coś pominiesz i… zamkną Cię za podatki. Najbardziej znany gangster na świecie – Al Capone – został skazany właśnie za przestępstwa podatkowe!

expand_more

 Jakie zagadnienia poruszam w filmie?

  • jaka jest kara za niepłacenie podatków
  • czym jest przestępstwo podatkowe
  • czym jest wykroczenie podatkowe

Zapraszam do oglądania!

Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.

Jaka jest kara za niepłacenie podatków?

W prawie podatkowym są dwa rodzaje czynów zabronionych, które skutkują odpowiedzialnością karnoskarbową – wykroczenia skarbowe i przestępstwa skarbowe.

To, jak zostanie zakwalifikowane oszustwo, zależy od wartości kwoty uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie z tytułu należności publicznoprawnej.

Jeśli kwota podatku, którego nie zapłaciłeś, nie przekroczyła pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia, które aktualnie wynosi 3 050 zł (3 050 zł x 5), czyli 15 050 zł, to dokonałeś wykroczenia skarbowego.

Powyżej tej kwoty można mówić o przestępstwie skarbowym.

Kara za niepłacenie podatków – więzienie czy grzywna?

Od klasyfikacji na przestępstwa i wykroczenia skarbowe zależy rodzaj kary, jaki będzie za dany czyn wymierzony.

Przy wykroczeniach skarbowych karą będzie zawsze grzywna.

Za przestępstwa skarbowe grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności.

Nadal stresujesz się tym, że prowadzenie biznesu może się dla Ciebie skończyć w zakładzie karnym? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość.

Jeśli nie zapłaciłeś podatku, a wysokość przelewu podatkowego powinna być poniżej 15 050 zł, to jedyna zła rzecz, jaka może Cię spotkać, to grzywna. Kara za niepłacenie podatków Cię nie ominie, podatek będziesz musiał zapłacić, ale przynajmniej zrobisz to na wolności.

Więcej o oszustwach podatkowych

Zachęcam Cię do obejrzenia filmu, który nagrałam o oszustwach podatkowych. Opowiadam w nim m.in. o jednej z najpopularniejszych spraw podatkowych w Polsce – o kazusie firmy informatycznej Optimus i jej szefa – Romana Kluski.

Jeśli ciekawi Cię, czym zdaniem polskiego fiskusa zawiniła spółka Optimus oraz jakiej kwoty później domagała się od Skarbu Państwa w ramach odszkodowania, to ten film jest dla Ciebie.

Dodaj komentarz