Prawomocny czy nieprawomocny wyrok? – FILM

W reportażach z sal rozpraw dziennikarze na końcu swojej wypowiedzi często zaznaczają, czy wyrok jest już prawomocny. Co to właściwie znaczy?

expand_more

 Jakie zagadnienia poruszam w filmie?

  • kiedy wyrok jest prawomocny
  • jaka jest różnica między wyrokiem prawomocnym, a nieprawomocnym
  • co oznacza, że wyrok nieprawomocny

Zapraszam do oglądania!

Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.

Prawomocny czy nieprawomocny wyrok?

W reportażach z sal rozpraw dziennikarze na końcu swojej wypowiedzi często zaznaczają, czy wyrok jest już prawomocny. Co to właściwie znaczy?

Zgodnie z etymologią słowa prawomocny to taki, który ma moc prawną. Czyli wywołuje pewne skutki prawne i podlega wykonaniu.

W sprawach karnych oznaczać to będzie, że jeśli ktoś został skazany na karę np. pozbawienia wolności, to niebawem będzie musiał zgłosić się do zakładu karnego, żeby ją odbyć.

W sprawach cywilnych wyrok prawomocny oznacza, że jeżeli sprawa dotyczyła np. braku zapłaty, to osoba, która taką sprawę przegrała, musi drugiej stronie zapłacić określoną kwotę. W przeciwnym razie do jej drzwi może zapukać komornik.

Kiedy wyrok jest prawomocny?

W sprawach karnych wyrok prawomocny to taki, od którego nie można się już odwołać.

Aby odwołać się od wyroku karnego, trzeba w pierwszej kolejności złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku. Po otrzymaniu wyroku wraz z uzasadnieniem, w ciągu 14 dni napisać i dostarczyć do sądu odwołanie.

W sprawach cywilnych jest podobnie. Kodeks postępowania cywilnego przewiduje termin 2 tygodni na złożenie odwołania (a nie 14 dni jak w karnych). Proszę nie pytać mnie dlaczego. Przez te nieszczęsne wyrażenia ja jako prawnik, nie mogę napisać, że w sprawach cywilnych i karnych jest tak samo. Dlatego napisałam, że jest podobnie.

Wracając do tematu. Jeśli złożysz odwołanie od wyroku, to wyrok sądu pierwszej instancji (ten, od którego się odwołujesz) nie uprawomocni się. Trzeba poczekać na wyrok sądu drugiej instancji. Wyrok sądu odwoławczego będzie już prawomocny. Chyba że sprawa wróci do rozpoznania przez sąd pierwszej instancji, ale to już inna para kaloszy.

Warto zapamiętać zasadę:

Jeśli dziennikarz mówi: „Wyrok jest już prawomocny” – to wiesz, że ktoś wygrał i to koniec procesu. Jeżeli jednak przekaże, że wyrok jest nieprawomocny – to znaczy, że dopiero skończyła się pierwsza instancja sądowa i pewnie ten, kto przegrał, się odwoła. Nic nie jest ostateczne i nie można brać tego wyroku za pewnik.

Dodaj komentarz