Kontakty z dzieckiem w trakcie rozwodu rodziców

kontakty z dzieckiem w trakcie rozwodu

Sprawa o rozwód w toku. Jeden ze współmałżonków wyprowadził się ze wspólnego domu. Dziecko zostało z drugim rodzicem. Masz obawy o to, jak będą wyglądały kontakty z dzieckiem w trakcie rozwodu. Zobacz, jak można je uregulować.

expand_more

Czy współmałżonek nie wciągnie do walki rozwodowej dziecka? Nie będzie nastawiał go przeciwko drugiemu rodzicowi? Czy nie będzie stawał na drodze wspólnym spotkaniom? To tylko niektóre z pytań, jakie krążą po głowie rozwodzących się ludzi.

Dziś opowiem Ci, co zrobić, aby w trakcie rozwodu kontakty z dzieckiem przebiegały bez zbędnych perturbacji.

Kontakty z dzieckiem w trakcie rozwodu – czy trzeba je uregulować?

Wyrok rozwodowy nie musi w ogóle układać kontaktów z dzieckiem. Jeśli oboje rodzice nie chcą, żeby tą sprawą zajmował się sąd, mogą na zgodny wniosek z tego zrezygnować. Nie ma więc obowiązku regulowania kontaktów na czas samego procesu rozwodowego. Tyle teorii. 

A co zrobić, jeśli nie można się porozumieć z drugim rodzicem i jednak potrzebna będzie pomoc sądu? Jakich środków użyć, żeby już w trakcie procesu mieć jasną sytuację, gdzie i kiedy możemy spędzać czas z dzieckiem?

Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem

Rozwód może trwać latami, a czas do wydania wyroku dłużyć się w nieskończoność. Nie tylko z powodu ilości rzeczy, w których ze swoim współmałżonkiem się nie zgadzacie. Również ze względu na obłożenie sądów dużą ilością spraw. Pomocą w ustaleniu kto, kiedy i gdzie będzie się spotykał z dzieckiem podczas rozwodu, będzie zabezpieczenie kontaktów.

Wniosek o zabezpieczenie kontaktów – jak go złożyć?

Składa się go w pozwie, w odpowiedzi na pozew lub w osobnym piśmie. Ten zawarty w pozwie nie wymaga opłaty sądowej. Kiedy złożysz go w odpowiedzi na pozew (gdy jesteś stroną pozwaną) lub w późniejszym terminie, zapłacisz 100 zł.

Co powinien zawierać wniosek o zabezpieczenie kontaktów:

  • poprawny adres – do sądu, który rozpatruje Twoją sprawę; 
  • sygnaturę, jeśli już została nadana w sprawie, oznaczenia stron procesu i wszystkie elementy pisma procesowego; 
  • uzasadnienie, które w klarowny sposób pokaże sądowi, dlaczego chcesz ustalać kontakty już na czas procesu.

Napisz w uzasadnieniu, czemu uważasz, że spotkania z dzieckiem w trakcie sprawy rozwodowej są według Ciebie zagrożone i nie mogą odbywać się polubownie. 

Jeżeli żona lub mąż utrudnia Ci je, nie pozwala Ci się widywać z dzieckiem, robi problemy przy każdej próbie kontaktu, opisz to. Jeśli za każdym razem, gdy chcesz zabrać dziecko na spacer, współmałżonek nie odbiera telefonu, wspomnij o tym w uzasadnieniu. A może przed rozwodem zawarliście porozumienie rodzicielskie, które jest nagminnie zrywane przez Twojego współmałżonka? To także warto zaznaczyć we wniosku.

Wniosek o zabezpieczenie kontaktów

Przykładowy wniosek o uregulowanie kontaktów na czas trwania rozwodu może wyglądać w następujący sposób:

Wnoszę o udzielenie zabezpieczenia w zakresie kontaktów z małoletnią córką stron Joanną Nowak na czas trwania procesu. W ten sposób, że pozwany będzie miał prawo do spotkań z małoletnią córką w każdy ……… (wpisz dzień) w godzinach od …… do …… oraz w każdy ……… (wpisz dzień) w godzinach od …… do ……

Uwaga! Pamiętaj, że nie znam Twojej indywidualnej sytuacji i artykuł na blogu nie może zastąpić porady prawnej.

Jeżeli Twoje kontakty z dzieckiem w trakcie rozwodu nie przebiegają tak, jakbyś tego chciał, zastanów się nad ich zabezpieczeniem na czas procesu. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu już wiesz, jak to zrobić.

Skontaktuj się

Dodaj komentarz