Kara za nierealizowanie kontaktów z dzieckiem

Kara za nierealizowanie kontaktów z dzieckiem

Zawarliście z byłym małżonkiem ugodę rodzicielską. Albo to sąd orzekł, jak mają wyglądać Wasze kontakty z dzieckiem. Masz czarno na białym, kiedy będzie spędzało czas z Tobą, a kiedy z drugim rodzicem. Co robić, gdy ojciec lub matka nie przestrzega ustaleń?

expand_more

Czy zdarzyła Ci się sytuacja, że przyszedłeś po swoje dziecko, zgodnie z planem, a zastałeś zamknięte drzwi? A do tego rodzic, pod którego opieką była Wasza pociecha, nie odbierał telefonu? Nie tak się przecież umawialiście.

A może było inaczej? Drugi rodzic miał zabrać dziecko na spacer i po raz kolejny się nie zjawił? A ono czekało na niego z nosem przyklejonym do szyby. Kiedy przypominasz sobie to rozczarowanie w jego oczach, pęka Ci serce.

Czy możesz zrobić coś z tym, by takie sytuacje się nie powtarzały? Tak. Możesz zagrozić drugiemu rodzicowi karą pieniężną. Istnieje bowiem kara za nierealizowanie kontaktów z dzieckiem. Nakłada się ją na niewywiązującego się z ugody bądź postanowienia sądu rodzica. W jaki sposób o nią zawalczyć?

Wniosek do sądu

Aby zdyscyplinować ojca lub matkę do przestrzegania ustaleń ugody rodzicielskiej, trzeba wystąpić do sądu z wnioskiem o zagrożenie karą. Ta kara to nakaz zapłaty określonej sumy pieniędzy za niewykonanie orzeczenia sądu w przedmiocie kontaktów z dzieckiem. Skomplikowanie, prawda? O co w tym chodzi?

Pokażę Ci to na 2 przykładach.

Rodzic, pod którego opieką przebywa dziecko, nie chce go wydać drugiemu rodzicowi. A według ustaleń – powinien. Nie wykonuje więc obowiązków wynikających z orzeczenia sądu. W związku z tym sąd może zagrozić mu zapłatą określonej kwoty na rzecz drugiego opiekuna.

Drugi przypadek – rodzic, który miał odebrać dziecko, nie zjawia się.  Jemu także sąd może pogrozić taką karą pieniężną.

Nie ma tutaj znaczenia czy kontakty zostały ustalone orzeczeniem sądu, czy ugodą przed mediatorem. Istotne jest to, że nie odbyły się z winy rodzica.

Procedura przebiega w dwóch etapach. Najpierw sąd grozi karą pieniężną, a jeśli sytuacja się nie poprawi, nakazuje ją zapłacić.

Kara za nierealizowanie kontaktów z dzieckiem – zagrożenie zapłatą

Najpierw należy złożyć wniosek oraz przedstawić dokument, w którym zostały uregulowane kontakty (orzeczenie lub ugodę mediacyjną). Potem trzeba wykazać, w jaki sposób rodzic nie wypełnia swoich zadań – nie chce wydać dziecka na spotkanie z drugim rodzicem albo nie stawia się na ustalone wcześniej wizyty.

Kolejnym elementem wniosku będzie określenie wysokości kary dla drugiego rodzica.

Gdy uzyskamy zgodę sądu i wydane zostanie orzeczenie określające wysokość kary, mamy za sobą pierwszy etap. Możemy go potocznie nazwać groźbą. Sąd wydaje postanowienie, w którym określa wysokość kary. I mówi, że jeśli sytuacja się powtórzy, to niesubordynowany rodzic będzie musiał ją zapłacić.

Kara za nierealizowanie kontaktów z dzieckiem – nakaz zapłaty

W pierwszym etapie sąd określa, jaka będzie kara, gdy rodzic nie zastosuje się do wcześniejszych ustaleń, w drugim – każe ją zapłacić. Kiedy groźba nie zadziałała, rodzic nie zmienił swojego postępowania, warto przemyśleć, czy nie posunąć się o krok dalej, do nakazania zapłaty.

Wystarczy, że raz przeprowadzisz pierwszy etap, a z każdym kolejnym naruszeniem kontaktów będziesz mógł wnioskować o nałożenie kary z drugiego etapu. Każdy następny nakaz zapłaty odbywać się może na podstawie postanowienia sądu, wydanego jednorazowo w pierwszym etapie.

Uwaga: jeśli przez pewien czas kontakty będą się odbywać prawidłowo, postępowanie może zostać umorzone.

Mam nadzieję, że nie spotkają Cię opisane w artykule sytuacje. Jeśli tak się zdarzy, wiesz już, co możesz zrobić.

Sprawdź także: Miejsce zamieszkania dziecka po rozwodzie rodziców

Skontaktuj się

18 komentarzy

 • co jeśli przez pewien czas kontakty odbywały sie prawidłowo, postępowanie zostało umorzone, a tatus znów pezestał realizowac kontakty?

 • Co w przypadku zapisu o przyczynie obiektywnej niemożności wykonania kontaktów?

 • Dobry wieczór,
  Od czterech lat mam opiekę naprzemienna. Mój były mąż nie stosuje się do wyroku Sądu. Przez rok nie mialam córki a syn chodził w kratkę. Po roku jak ich odzyskalam sytuacja ponownie się powtarza.
  Dodam że w dalszym ciągu od 2 lat toczy się sprawa o przyznanie opieki jednemu rodzicowi.
  Składałam już wielokrotnie wnioski ale sad roznie reagował raz odrzucał wniosek innym razem nie widział w tym problemu.
  Recw opadają.
  Proszę o podpowiedź.

  • Dzień dobry, myślę, że potrzebuje Pani prawnika, który przejrzy dokumenty w Pani sprawie i pozna ją szczegółowo. Proszę się udać do prawnika. Są miejsca przy urzędach gmin oferujące bezpłatną pomoc prawną, jeśli nie dysonuje Pani funduszami na konkretnego prawnika. Pozdrawiam, Katarzyna Łukasiewicz

 • Dzień dobry, co w sytuacji gdy rodzic który powinien realizować kontakty nie realizuje ich. Przez długi czas byłam wyrozumiała jednak ciągłe rozczarowania dziecka są nie do zaakceptowania. Ponieważ te sytuacje zdarzają się co jakiś czas w mniejszej lub większej intensywności czy mogę złożyć wniosek od razu z zaznaczeniem ukarania rodzica i przytoczeniem konkretnych okresów kiedy rodzic się nie stawiał, lub kłamał że się stawi a tego nie robił? Posiadam dowody w postaci smsów. Próbowałam, sprawę załatwić polubownie ale nie da się. Będę wdzięczna za odpowiedź. Ż.

  • Odpowiedź na Pani pytanie wymaga już rozmowy i sprawdzenia wszystkich okoliczności. Przykro mi, ale nie pomogę w komentarzu, konieczna jest konsultacja. Pozdrawiam, Katarzyna Łukasiewicz.

 • Wszystko jasno opisane ale chciałabym dopytać o kontakty telefoniczne/wideorozmowe. Z racji, że ojciec dziecka na stałe mieszka za granicą i w Polsce bywa raz do roku to czy taka sama procedura obejmuje zasądzone kontakty przez komunikatory? Dzwoni bardzo w kratkę co na dłuższą metę jest uciążliwe bo zamiast cieszyć się pogoda to siedzimy z córką w domu czekając czy raczy zadzwonić

  • tak, z kontaktami na odległość również można spróbować przeprowadzić postępowanie o zagrożenie karą finansową. Pozdrawiam, Katarzyna Łukasiewicz.

 • Co w przypadku jeśli dziecko odmawia kontaktu, chodzi o weekendy? Kontakt w tygodniu zaś trwa 15 minut zamiast 3 godzin?

 • Dzień dobry. Mam pytanie. Jeśli ojciec nie płaci alimentów nie dzwoni nie realizuje postanowienia sądu o kontaktach można złożyć o pozbawienie władzy bo przy rozwodzie sad mu ograniczył prawa do dwójki dzieci?

  • Dzień dobry Pani, zawsze jak ktoś mnie pyta o to czym coś można, to mam ochotę odpisać: wszystko można, papier wszystko zniesie. I taka by była też moja pierwsza odpowiedź na Pani pytanie. Druga odpowiedź polegałaby na analizie Pani konkretnej sytuacji, żeby odpowiedzieć czy jest sens takie pismo składać. Pozbawienie praw rodzicielskich jest bardzo poważną instytucją prawną i trzeba mieć mocne argumenty żeby przekonać sąd do jej zastosowania. Polecam skontaktować się z adwokatem, który przeanalizuje Pani sytuację. Pozdrawiam Katarzyna Łukasiewicz.

 • dzień dobry, a jak mają się koszty postępowania w tej sprawie? różne strony www. podają koszt 40 zł zaś przy składaniu wniosku pierwszego etapu musiałam zapłacić 100 zł, drugi etap jest dodatkowo płatny?

  • Dzień dobry, opłata od złożenia wniosku wzrosła z 40 zł do 100 zł. Zapłaciła Pani poprawnie. Drugi etap kosztuje również 100 zł. Pozdrawiam Katarzyna Łukasiewicz

Dodaj komentarz