Ile kosztuje mediacja rozwodowa? – FILM

Mediacje rodzinne to coś, do czego gorąco zachęcam. Dzięki nim można wypracować rozwiązania, które będą satysfakcjonujące, albo przynajmniej akceptowalne, dla obu stron sprawy rozwodowej.

A co za tym idzie – wcielane w życie.

expand_more

 Jakie zagadnienia poruszam w filmie?

  • czym jest mediacja rozwodowa
  • dlaczego warto wziąć udział w mediacji rodzinnej
  • ile kosztuje mediacja bez skierowania sądu
  • ile kosztuje mediacja, gdy kieruje na nią sąd

Zapraszam do oglądania!

Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.

Ile kosztuje mediacja rozwodowa?

Aby poznać koszty, trzeba najpierw określić rodzaj mediacji. Zależy on od tego, czy małżonkowie (lub partnerzy) decydują się na nią samodzielnie, czy kieruje ich sąd.

Mediacja „prywatna”

Spotkanie z mediatorem organizowane samodzielnie przez małżonków może odbywać się w różnych miejscach, np. w gabinecie psychologa. Koszt nie jest określony prawem, bo to usługa jak każda inna.

Idąc na mediację prywatną, bez skierowania sądu, można więc oczekiwać ceny rynkowej. Prawo polskie nie interweniuje w wysokość tej ceny, ponieważ istnieje swoboda umów.

Jeżeli akceptujesz danego mediatora, to zgadzasz się również na jego stawki. Jak wysokie mogą być? 100, 150, 200, 300 zł… Nie ma tu żadnych widełek. Podaję przykładowe ceny takich usług.

Mediacja może kosztować nawet 450 zł. Wyższa cena jest zazwyczaj wtedy, gdy mediatorzy pracują w duetach. Małżonkowie spotykają się z mediatorem i mediatorką. Poznają kobiecy i męski punkt widzenia. Nie ma więc mowy o faworyzowaniu danej płci. To korzystne rozwiązanie, ale droższe.

Mediacja ze skierowania sądu

Sąd w toku procesu (rozwodowego, o kontakty czy o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej), kieruje małżonków (lub rodziców) na mediację, jeśli widzi szansę, że się dogadają. A rodzice (małżonkowie) wyrażają na nią zgodę.

Koszty takiego spotkania z mediatorem są określone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości. Od razu wiadomo, na jaki wydatek się przygotować.

Ile kosztuje mediacja ze skierowania sądu?

Przy wyliczeniach oprócz ceny samych spotkań trzeba wziąć pod uwagę także koszty dodatkowe:

  • Pierwsze spotkanie mediacyjne – 150 zł, tak wycenił je ustawodawca.
  • Drugie spotkanie i każde kolejne – 100 zł.
  • Wynajęcie biura – czyli miejsca, gdzie będzie odbywała się mediacja – nie więcej niż 70 zł za jedno spotkanie.
  • Koszty wysyłanej korespondencji – mediator może je doliczyć w kwocie nie wyższej niż 30 zł.
  • Koszty dojazdu prowadzącego spotkanie. Oblicza się je według kosztów podróży służbowych zgodnie z rozporządzeniem.

Uwaga! Do podanych kwot należy doliczyć VAT.

Wynika z tego, że pierwsze spotkanie z mediatorem to koszt ok. 250 zł + VAT, czyli 307,50 zł brutto.

Drugie spotkanie mediacyjne (i każde kolejne) będzie już tańsze o 50 zł. Mediator znowu może doliczyć sobie koszty wynajęcia biura, korespondencji oraz dojazdu. Będzie to ok. 200 zł netto (246 zł brutto).

Małżonkowie, partnerzy czy rodzice mają obowiązek zapłacić tę kwotę po połowie. Pieniądze trafiają po zakończeniu spotkania do mediatora. To on narzuca sposób zapłaty – przelew na konto, płatność kartą czy gotówką.

Koszt mediacji podejmowanej prywatnie może być zupełnie inny niż cena tej ze skierowania sądu. Kwotę każdego elementu tej drugiej określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Dzięki temu, gdy sąd kieruje na mediację, nie ma niespodzianek przy płatności za takie spotkanie.

Dodaj komentarz