Adwokat a radca prawny – czy te zawody się różnią? – FILM

Dawniej wykonywałam zawód radcy prawnego. Teraz jestem adwokatem. Często słyszę pytanie o to, czym różnią się te 2 profesje. Postanowiłam więc rozjaśnić tę sprawę.

expand_more

Zapraszam do oglądania

Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.

Ten artykuł mógłby być bardzo krótki, bo te zawody w zasadzie niczym się od siebie nie różnią. Poza jedną małą rzeczą.

Na początek odrobina historii

W Polsce zawód adwokata istnieje już od ponad 100 lat. Jest to szanowana profesja, która zapisała się pięknymi tradycjami w historii Polski. Stało się tak dzięki pasjonującym procesom politycznym ze wspaniałymi obrońcami i porywającym mowom na salach sądowych.

Radca prawny ma trochę krótszą historię. Będzie obchodził niedługo swoje 40-lecie. Zawód ten narodził się w przedsiębiorstwach państwowych. Radcowie prawni to prawnicy, którzy byli pracownikami tych przedsiębiorstw i zajmowali się ich obsługą. Nadal istnieją takie stanowiska jak radca prawny w urzędzie skarbowym, w Urzędzie Miasta itd.

Przedsiębiorstwa państwowe się skończyły, a prawnicy przetrwali. Radcowie prawni rozpoczęli działalność na otwartym rynku, nie tylko w urzędach. Z czasem zyskali uprawnienia ustawowe do reprezentowania w sprawach rodzinnych i karnych. Wachlarz ich usług stał się taki sam jak adwokatów. 

Wychodzi na to, że oba omawiane zawody zajmują się dokładnie tym samym.

Gdzie jest różnica między byciem radcą a byciem adwokatem?

Radcowie prawni, którzy nie prowadzą spraw karnych, mogą być zatrudniani w ramach umowy o pracę. Natomiast adwokata nie można zatrudnić na podstawie takiej umowy dlatego, że tworzy ona pewien stan podporządkowania pracodawcy. 

Wiadomo, że pracownik pod nadzorem i kierownictwem pracodawcy wykonuje określone czynności. Nie ma mowy o takiej zależności w prowadzeniu spraw karnych – adwokat musi mieć wolność wyboru. Radcowie mogą więc być zatrudnieni na umowę o pracę, ale tylko wtedy, gdy nie prowadzą spraw karnych.

Co przyniosła mi zmiana zawodu z radcy prawnego na adwokata?

Kiedy zmieniłam zawód, musiałam wraz z moim zespołem wymienić pełnomocnictwa we wszystkich sprawach. Chciałam, żeby to było załatwione na tip-top. Dzwoniliśmy więc do wszystkich klientów z informacją o tym, że nastąpiła zmiana formy wykonywania zawodu i będzie potrzebne nowe pełnomocnictwo do podpisu.

Pamiętam klientkę, która pogratulowała mi awansu. Zrobiła to z przymrużeniem oka, bo ona też jest prawnikiem i wie, że to tylko zmiana zawodu. Powiedziała ze śmiechem, że ten adwokat, to tak jakoś ładniej brzmi. 

Jako radca prawny nie pracowałam na umowę o pracę, bo cały czas prowadziłam sprawy karne. Zmiana zawodu na adwokata nie spowodowała żadnej różnicy w moich obowiązkach. Dostałam za to mnóstwo gratulacji 🙂

Przy wyborze prawnika ważna jest specjalizacja

Adwokaci i radcy mogą mieć różne specjalności. Tak samo często adwokaci obsługują firmy, jak radcy prowadzą sprawy karne. Dziekanem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie jest obecnie była prokurator pani profesor Monika Całkiewicz. Jest to wysokiej klasy specjalista od prawa karnego.

Nie ma różnic między radcą a adwokatem, można się do nich zgłosić z każdą sprawą. Zanim jednak wybrałabym prawnika, dowiedziałabym się, w czym się specjalizuje. 

A jeśli chciałabym się skonsultować w sprawie podatków, to nie poszłabym ani do radcy, ani adwokata, tylko do doradcy podatkowego. Nie bez powodu tytuł doradcy podatkowego jest trudny do zdobycia, a najwybitniejsi specjaliści od podatków tym tytułem się szczycą.

Dobrze jest wybrać prawnika, a nie kolor żabotu na todze. Zapytać, w czym się specjalizuje. Sprawdzić, czy odpowiada Ci jako człowiek. Te kryteria stawiałabym raczej na pierwszym miejscu, gdybym stanęła przed wyborem do kogo zgłosić się ze swoją sprawą.

Skontaktuj się

Dodaj komentarz