3 ciekawostki o zawodzie prawnika – FILM

Czy oglądając film z procesem w tle, zastanawiałeś się kiedyś, co zrobi prawnik, gdy bohater zdradzi mu swoje najczarniejsze sekrety? Czy będzie go bronił, choć wie, że nie jest niewinny? Czy adwokat przed sądem musi mówić tylko prawdę?

keyboard_arrow_down

Jakie zagadnienia poruszam w filmie?

  • czy warto jest być szczerym z prawnikiem
  • czy prawnik może się reklamować
  • czy możesz zasięgnąć opinii drugiego prawnika w swojej sprawie

Zapraszam do oglądania!

Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.

3 ciekawostki o zawodzie prawnika

Czy oglądając film z procesem w tle, zastanawiałeś się kiedyś, co zrobi prawnik, gdy bohater zdradzi mu swoje najczarniejsze sekrety? Czy będzie go bronił, choć wie, że nie jest niewinny? Czy adwokat przed sądem musi mówić tylko prawdę?

Dziś uchylam rąbka tajemnicy o moim zawodzie. Jeśli chcesz podejrzeć, jak wygląda praca prawnika od kuchni, to wybrałam 3 smaczki, które mogą Cię zainteresować.

Prawnik nie może kłamać przed sądem

Jeśli w związku ze sprawą karną przyjdzie do mnie ktoś, kto powie mi, że ma coś na sumieniu i będzie chciał uniewinnienia przed sądem, to niestety muszę mu odmówić obrony. Nie mogę wiedząc, że dany czyn popełnił, mówić przed sądem, że tego nie zrobił.

Inaczej jest, gdy człowiek przyznaje, że działał niezgodnie z prawem, ale przychodzi do mnie po to, żebyśmy walczyli nad jak najmniejszym wymiarem kary. Wtedy nie kłamię przed sądem, bo nie muszę ukrywać, że doszło do złamania prawa.

Podobnie jest w sprawach cywilnych. Jeśli np. mój klient-rodzic powie mi, że nie chce wydawać swojego dziecka na spotkanie z drugim rodzicem, to nie mogę mówić przed sądem, że mój klient jest otwarty na kontakty i nie robi drugiemu rodzicowi żadnych nieprzyjemności.

Jeśli zwracasz się do adwokata czy radcy prawnego, miej na uwadze to, że nie może on kłamać przed sądem. Warto więc przemyśleć, co mu powiedzieć, a co przemilczeć.

Prawnik nie powinien się reklamować

Często młodzi prawnicy, którzy zaczynają karierę w tym zawodzie, chcieliby promować swoje usługi. Nie mogą jednak wykupić reklamy w wyszukiwarce czy w gazecie. Nie mogą namawiać ludzi, by skorzystali z ich usług. Nie staną też na rogu ulicy i nie będą rozdawać ulotek z opisem swojej działalności.

Ani adwokaci, ani radcowie prawni nie mogą się reklamować.

Zakaz reklamy jest dość kontrowersyjnym przepisem z Kodeksu Etyki Adwokackiej. Dzieje się tak dlatego, że w Polsce jest, powiem wprost, niska kultura prawna. Oznacza to, że ludzie nie są chętni do kontaktu z prawnikiem. Myślą, że porady są drogie i że nie stać ich na konsultacje.

Reklamować się nie można, ale można dzielić się wiedzą. Prawnicy piszą więc książki, blogi, występują w telewizji w programach informacyjnych. Wyjaśniają, co się dzieje w prawie i tłumaczą zawiłości życia codziennego.

Bez wiedzy Twojego prawnika nic się nie dzieje

Trzeci, moim zdaniem najciekawszy smaczek, spotykam dość często. Masz już adwokata czy radcę prawnego i chcesz skonsultować jego opinię z innym prawnikiem? Nie możesz tego zrobić, bez wiedzy tego pierwszego.

Jeśli zwróciłeś się już do innego adwokata czy radcy ze swoją sprawą, to ja nie mogę bez poinformowania go, udzielić Ci choćby krótkiej konsultacji. Muszę najpierw powiedzieć o niej Twojemu prawnikowi. Mało tego, muszę od niego uzyskać zgodę na odbycie rozmowy z Tobą. I to jest przepis kodeksu etyki adwokackiej, z którym
kompletnie się nie zgadzam.

Do mojej kancelarii często przychodzą ludzie na „drugą” konsultację, a ich prawnicy wydają zgody, bym omówiła ich sprawy. Jeśli mój klient ma życzenie, żeby skonsultować sprawę gdzie indziej, także nie mam nic przeciwko.

Prawnika reklamującego swoje usługi nie znajdziesz na billboardach. Nie poprosisz, by walczył o uniewinnienie, gdy wie, że popełniłeś przestępstwo. I nie skonsultujesz potajemnie swojego problemu z innym adwokatem czy radcą prawnym. Ciekawa jestem, czy któraś z tych informacji Cię zaskoczyła? Jeśli tak, to znaczy, że trafnie wybrałam ciekawostki o moim zawodzie.

Skontaktuj się

Dodaj komentarz