Czy masz prawa rodzicielskie wobec pasierbów po rozwodzie z ich rodzicem? – FILM

Jeśli jesteś macochą lub ojczymem po rozwodzie, to nadal możesz spotykać się z pasierbami. Nie możesz dojść do porozumienia z matką czy ojcem dzieci w sposób polubowny? Zwróć się do sądu z wnioskiem
o ustalenie kontaktów.

keyboard_arrow_down

Jakie zagadnienia poruszam w filmie?

  • prawa wobec pasierbów
  • spotkania z pasierbami ustalone przez sąd
  • alimenty na dziecko wypłacane przez macochę bądź ojczyma

Zapraszam do oglądania!

Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.

Czy masz prawa rodzicielskie wobec pasierbów po rozwodzie z ich rodzicem?

Jeśli jesteś macochą lub ojczymem po rozwodzie, to nadal możesz spotykać się z pasierbami. Nie możesz dojść do porozumienia z matką czy ojcem dzieci w sposób polubowny? Zwróć się do sądu z wnioskiem o ustalenie kontaktów.

Pasierbami są dzieci z poprzedniego związku męża lub żony (małżeńskiego lub nieformalnego). Ty dla tych dzieci jesteś macochą lub ojczymem. Jak będą wyglądały Twoje prawa rodzicielskie wobec pasierbów, gdy rozwiedziesz się z ich rodzicem? Przyjrzyjmy się dwóm sytuacjom.

Prawa wobec pasierbów, gdy ich adoptowałeś/łaś

Jeżeli dokonana została adopcja, fachowo nazywana przysposobieniem, wobec dzieci Twojego partnera, to masz pełnię władz rodzicielskich. Także po rozwodzie. Tak, jakby to były Twoje biologiczne dzieci. Przysługują Ci kontakty, dzieci mogą nawet z Tobą zamieszkać. Masz też wobec nich obowiązki takie jak np. alimenty.

Prawa wobec pasierbów, gdy nie doszło do adopcji

Odmiennie wygląda sytuacja, gdy nie adoptowałeś/łaś pasierbów. Wtedy władza rodzicielska Ci nie przysługuje. Zarówno w trakcie związku małżeńskiego z ich matką czy ojcem, jak i po rozwodzie. Nie oznacza to jednak, że nie masz żadnych praw. Jeśli chcesz utrzymywać dalej kontakty z dziećmi, masz na to szanse. Wystarczy wystąpić do sądu rodzinnego z wnioskiem o ustalenie kontaktów. Nie masz władzy rodzicielskiej, ale możesz poprosić sąd o to, żeby spotykać się z dziećmi swojego byłego partnera. Nie masz prawa tak jak rodzic, decydować o ważnych sprawach dziecka, ale możesz się z nim spotkać.

Na koniec ciekawostka: pasierb czy pasierbica może pozwać ojczyma lub macochę o alimenty. Taki pozew może się okazać skuteczny, kiedy macocha lub ojczym pozostaje w związku małżeńskim z rodzicem tego dziecka. Alimenty są możliwe do uzyskania, jeżeli rodzic biologiczny jest niewypłacalny.

Skontaktuj się

Dodaj komentarz