Podział majątku po rozwodzie – 3 rzeczy, o których warto pamiętać – FILM

Nieważne czy dokonujesz podziału majątku w sposób umowny, np. notarialny czy też wszczynasz sprawę o podział majątku wspólnego – nie zapomnij o tych 3 rzeczach.

expand_more

 Jakie zagadnienia poruszam w filmie?

  • kiedy majątek jest dzielony pół na pół
  • czy orzeczenie o winie ma wpływ na podział majątku
  • czy wszystko co jest kupione po ślubie jest wspólne

Zapraszam do oglądania!

Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.

Podział majątku po rozwodzie – pół na pół

Kiedy masz wspólnotę majątkową małżeńską, wszystko będzie dzielone na pół. Nawet jeśli w równym stopniu małżonkowie nie zasilali wspólnoty majątkowej. Nieważne, kto zarabia więcej, kto mniej. Podział będzie fifty-fifty.

Może się zdarzyć nawet tak, że jedna ze stron w ogóle nie zarabia, bo małżonkowie umówili się w ten sposób, że żona zostanie w domu, nie będzie pracować, zajmie się dziećmi i domem. Mimo że nie wkłada na konto pieniędzy, to w inny sposób przyczynia się dla dobra materialnego rodziny. Dlatego podział majątku również będzie po połowie.

Podział majątku – to, co kupione po ślubie jest wspólne

To rzecz, o której ludzie często zapominają. Wszystko, co małżonkowie nabyli po ślubie za środki pochodzące z majątku wspólnego – należy do nich obojga.

Bez znaczenia jest to, kto dany składnik majątku zakupił.

Często zdarza się, że to mąż kupuje samochód. Facet zna się na motoryzacyjnych sprawach, wie jakie auto wybrać, ogląda, sprawdza, porównuje. W końcu nadchodzi dzień, gdy je kupuje i dostaje fakturę na siebie.

To, na kogo jest wystawiona faktura, nie ma znaczenia, jeśli ten ktoś jest w małżeństwie. Kupiona rzecz należy także do współmałżonka.

Często ludzie mają błędne przekonanie, że skoro wpisana na dowodzie zakupu jest tylko jedna osoba, to znaczy, że rzecz należy tylko do niej. To mit.

Jeżeli nabywasz coś ze środków pochodzących z majątku wspólnego, to kupujesz tę rzecz do majątku wspólnego.

Podział majątku a orzeczenie o winie podczas rozwodu

Mimo że jedna ze stron jest winna rozpadu pożycia małżeńskiego, podział majątku nadal będzie pół na pół. Orzeczenie winy nie ma tutaj znaczenia.

Są wyjątki od tej zasady.

Jeżeli małżonek marnotrawi wspólne pieniądze, to sąd może orzec podział majątku inny niż 50/50. Wina pośrednio wpływa na ten werdykt.

Marnotrawienie to niepoprawna postawa życiowa. Narażenie na problemy finansowe rodziny może być powodem rozwodu z winy i może być także powodem do tego, że sąd orzeknie nierówny udział w majątku wspólnym.

Kiedy zastanawiasz się nad podziałem majątku po rozwodzie, pamiętaj o tych 3 rzeczach:

  • podział będzie pół na pół, nawet gdy jedna ze stron nie pracuje;
  • nieważne kto kupił daną rzecz; wszystko, co kupione po ślubie jest wspólne;
  • rozwód z orzeczeniem o winie nie ma wpływu na podział majątku.

Dodaj komentarz