Kto płaci za rozwód? – FILM

Prawnik kosztuje, sprawa rozwodowa również. Do tego jeszcze opłaty sądowe… Kto za to wszystko zapłaci?

expand_more

 Jakie zagadnienia poruszam w filmie?

  • co wchodzi w skład opłaty za rozwód
  • kto opłaca wynagrodzenie prawnika przy rozwodzie
  • ile kosztuje wniesienie pozwu rozwodowego i kto ponosi ten koszt
  • ile wynosi opłata za sprawę sądową
  • jaka jest różnica w kosztach przy rozwodzie z orzekaniem o winie i bez

Zapraszam do oglądania!

Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.

Wynagrodzenie prawnika

Pierwszą opłatą, z którą musisz się liczyć, gdy wnosisz sprawę o rozwód, jest wynagrodzenie prawnika. Zależy ono od stopnia skomplikowania sprawy i stawek danego adwokata czy radcy. Oni też sami kształtują wysokość swojego honorarium tak, jak robią to pozostali przedsiębiorcy.

Nie zdziwiłabym się, gdyby dwóch prawników z tego samego miasta, mających kancelarię przy jednej ulicy, za tę samą sprawę zażądało zupełnie innego wynagrodzenia.

Opłaty za usługi adwokata nie poznasz na stronie internetowej. Prawnicy nie mogą publikować swojego cennika. Pisałam już o tym tutaj. Mają prawo podać stawkę dopiero na zapytanie konkretnego klienta.

Koszt pozwu rozwodowego

Pozew rozwodowy kosztuje 600 zł. Gdy chcesz, żeby rozwód był z podziałem majątku, trzeba jeszcze do tego doliczyć 300 zł.

Rozwód z podziałem majątku zdarza się bardzo rzadko. Nawet ten na wspólny wniosek stron (jego koszt to 300 zł). Sądy mało kiedy zezwalają na to, aby podzielić majątek jeszcze w toku sprawy rozwodowej.

Dla formalności zawsze o tym wspominam. Jeśli podział majątku nie jest zgodny, czyli gdy małżonkowie mają różne koncepcje na to jak ma przebiegać, to opłata wynosi nawet 1000 zł.

Opłaty za sprawę sądową

Jeśli chcesz przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków, to musisz wziąć pod uwagę, że mogą oni złożyć wniosek do sądu o zwrot kosztów dojazdu, a nawet utraconego w wyniku stawiennictwa wynagrodzenia. Z tym drugim żądaniem rzadko się spotykam, natomiast zwrot kosztów dojazdu jest coraz częstszy.

W tej grupie kosztów może się znaleźć także opłata za przeprowadzenie opinii psychologicznej lub w Opiniodawczych Zespołach Sądowych Specjalistów. Opinia psychologiczna dziecka kosztuje od 800 zł do 2000 zł (i więcej). OZSS jest odrobinę tańszy.

Koszty zazwyczaj ponosi ta osoba, która wnosiła o przeprowadzenie danego dowodu. Sąd często poprosi o zapłatę zaliczki na poczet przeprowadzenia dowodów.

Kto za to wszystko płaci?

Najczęściej płaci ten, kto wnosił pozew lub wnioski dowodowe, które wymagają opłacenia. Czasami sąd zobowiązuje do zapłaty zaliczki na poczet dowodów obie strony procesu rozwodowego po połowie. To zależy od sędziego.

Na koniec sprawy rozwodowej trzeba rozliczyć koszty procesu.

Rozwód bez orzekania o winie

Gdy rozwód zakończył się za tzw. porozumieniem stron, to strony powinny się rozliczyć z poniesionych kosztów. Sąd zwróci tej osobie, która składała pozew 300 zł i zobowiąże drugą stronę do zwrotu 150 zł na rzecz tej, która pozew składała.

Przy rozwodzie na zgodny wniosek stron, zazwyczaj koszty prawników znoszą się wzajemnie. Oznacza to, że nikt nikomu za prawnika nie będzie oddawał pieniędzy. W kwestii innych kosztów procesu sąd powinien się wypowiedzieć i zarządzić tak, aby każdy z małżonków partycypował w nich po połowie.

Rozwód z orzeczeniem o winie

Inaczej ma się rzecz, gdy rozwód zakończył się orzeczeniem o winie. Wtedy osoba, która została uznana za winną, powinna zwrócić niewinnej koszty opłaty sądowej – 600 zł i koszty prawnika – przyjmuję, że minimum to 720 zł oraz inne koszty procesu, jeśli były ponoszone.

Podsumowanie

Kto zatem płaci za rozwód? Płacą małżonkowie po połowie albo płaci ten, kto zostanie uznany winnym rozkładu pożycia małżeńskiego.

Dodaj komentarz