Niedawno przechodziłam w pobliżu budynków Ministerstwa Sprawiedliwości na Al. Ujazdowskich w Warszawie. Na mojej drodze pojawiła się grupa manifestujących mężczyzn z transparentami. Bronili praw ojców. Tak wpadłam na pomysł tego artykułu: Czy mężczyźni w polskich sądach są dyskryminowani?
Jakie zagadnienia poruszam w filmie?
- jakie są różnice między małymi i dużymi sądami jeśli chodzi o przyznawanie opieki nad dzieckiem ojcom
- jak wyglądają statystyki dotyczące przyznawania ojcom opieki nad dziećmi
- co zrobić, jeśli chcesz przejąć opiekę nad dzieckiem
Zapraszam do oglądania!
Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.
Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.
Czy sądy dyskryminują ojców?
Niedawno przechodziłam w pobliżu budynków Ministerstwa Sprawiedliwości na Al. Ujazdowskich w Warszawie. Na mojej drodze pojawiła się grupa manifestujących mężczyzn z transparentami. Bronili praw ojców. Tak wpadłam na pomysł tego artykułu: Czy mężczyźni w polskich sądach są dyskryminowani?
Małe sądy, duże sądy
Czasem w sądach w mniejszych miejscowościach podejście do rodziny jest bardziej konserwatywne niż w większych ośrodkach miejskich. W sądzie z małego miasteczka częściej spotykam się z opinią, że kobiety są lepszymi opiekunami dla dzieci niż mężczyźni. I że to z matką powinny pozostać dzieci po rozwodzie.
Myślę, że takie podejście jest bardzo krzywdzące. Sama mam klientów, którzy są wspaniałymi ojcami. Tatusiowie, którzy wiedzą wszystko o swoich dzieciach. Nie tylko znają ich datę urodzenia, ale też potrafią powiedzieć, czym się interesują, z jakim przedmiotem mają problem w szkole, co lubią, a czego nie. Wiem, że zajmą się swoją pociechą równie dobrze jak matka.
W większych miastach sędziowie rzadziej kierują się takimi stereotypami. Jednak podkreślam jeszcze raz: z przejawami jawnej dyskryminacji spotykam się rzadko, w żadnym wypadku nie jest to regułą.
Co mówią statystyki?
Żeby sprawdzić, czy sądy dyskryminują ojców, można sięgnąć do statystyk. Często organizacje broniące praw ojców powołują się właśnie na nie i twierdzą, że są bulwersujące. Ja też je znam, ale interpretuję je nieco inaczej.
Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2010 roku władzę rodzicielską powierzano matkom w 57,3% przypadków, a ojcom tylko w 4,2% spraw sądowych. Warto zauważyć, że w tym samym roku w 36,5% spraw sądowych władza rodzicielska została pozostawiona obojgu rodzicom.
Co się działo po 2010 r.? Nastąpiła znacząca zmiana w 2020 r. – matkom przyznano władzę rodzicielską w 30% spraw, a ojcom w 3,6%. Bardzo ciekawa sytuacja zaistniała z pozostawianiem władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, ten wskaźnik wzrósł z 36,5% w 2010 r. do 64% w 2020 r.
W mojej opinii statystyki nie są tak drastyczne, jak twierdzą to organizacje broniące praw ojców. Należy pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii…
Chcesz zajmować się dzieckiem – wnioskuj o to!
Statystyki z pewnością wyglądałyby inaczej, gdyby ojcowie faktycznie występowali o przyznanie im władzy rodzicielskiej tak często, jak robią to kobiety.
Z mojego doświadczenia wynika jednak, że ojcowie zazwyczaj godzą się na to, aby dzieci zostały z matką i to ona była rodzicem wiodącym. Sami wnioskują tylko o konkretne dni, w których chcą spędzać z dzieckiem czas.
Dlatego do analizy statystyk i rzetelnych z nich wniosków, sytuacją wyjściową powinno być wnioskowanie o władzę rodzicielską w równym stopniu przez kobiety i mężczyzn. Niestety tak w Polsce się nie dzieje.
W swoim życiu zawodowym spotkałam się z jawną dyskryminacją mężczyzn. Myślę jednak, że nie na taką skalę jak to wynika ze statystyk, na które powołują się czasami organizacje broniące praw ojców.
Temat ten jest bardzo trudny i trzymam kciuki za tych rodziców, którzy muszą walczyć o swoje prawa. Dobro dzieci jest najważniejsze, a utrudnianie kontaktu rodzica z dzieckiem przez drugiego rodzica i to jeszcze w majestacie prawa, jest chyba największym błędem wymiaru sprawiedliwości.