Alimenty na żonę lub męża, kiedy się należą? – FILM

Czy możesz ubiegać się o alimenty, jeśli rozwód nastąpił z Twojej winy? Kiedy możesz ubiegać się o podwyżkę alimentów? Jak długo trzeba je płacić? Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o alimentach na byłą żonę lub byłego męża znajdziesz w tym artykule.

keyboard_arrow_down

Jakie zagadnienia poruszam w filmie?

  • kiedy możesz ubiegać się o alimenty od współmałżonka
  • o jakie alimenty możesz ubiegać się w przypadku rozwodu bez orzeczenia o winie
  • o jakie alimenty możesz ubiegać się w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie

Zapraszam do oglądania!

Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.

Alimenty na żonę lub męża, kiedy się należą?

Są 2 rodzaje alimentów:

  • jedne mają zapobiec niedostatkowi, nazywam je niskimi;
  • drugie są wypłacane, aby stopa życiowa po rozwodzie była taka sama jak przed. O tych będę mówić „wysokie”.

Wysokość alimentów zależy w dużej mierze od tego, z czyjej winy nastąpił rozwód.

Rozwód bez orzekania o winie, a alimenty na żonę lub męża

Nawet gdy sąd nie orzekł winy żadnego z małżonków, można ubiegać się o alimenty. Będzie to niska kwota, należna tylko wtedy, gdy osoba, która ma ją otrzymywać, znajdzie się w niedostatku.

Co oznacza niedostatek?

To, że nie będzie w stanie sama się utrzymać. Czyli zabraknie jej pieniędzy na jedzenie i opłatę rachunku za prąd, a nie na wyjazd na Majorkę.

Gdy rozwód zakończył się bez orzekania o winie, alimenty na żonę lub męża płaci się maksymalnie przez 5 lat. Istnieje odstępstwo od tej zasady – kiedy wystąpią wyjątkowe okoliczności. Jakie? Kodeks nie podaje konkretów.

Alimenty wygasną przed upływem 5 lat, jeżeli ten, kto ma je otrzymywać, umrze lub ponownie weźmie ślub.

Alimenty po rozwodzie z winy obu stron

Jeśli rozwód nastąpił z winy obu stron, każdy z byłych współmałżonków może zgłosić się do drugiego po alimenty, gdy popadnie w niedostatek. Czas płacenia tych alimentów nie jest ograniczony tak, jak w przypadku rozwodu bez orzekania o winie. Takie alimenty można płacić aż do śmierci osoby, której się należą.

Jeżeli osoba uprawniona do alimentów ponownie weźmie ślub lub umrze któryś z byłych małżonków, to obowiązek alimentacyjny wygasa.

Alimenty na żonę lub męża po rozwodzie z winy jednej ze stron

Małżonek, który został uznany za niewinnego, może domagać się alimentów. Już nie tych niskich jak w omawianych wyżej przypadkach. Może żądać alimentów w takiej wysokości, aby stopa życiowa po rozwodzie była taka sama jak w małżeństwie.

Małżonkowi niewinnemu rozwodu należą się wczasy na Majorce i piękne ubrania. Oczywiście, jeżeli przed rozwodem małżeństwo było stać na takie luksusy. Stopa życiowa osoby, która nie zawiniła w rozpadzie związku, nie może ulec pogorszeniu na skutek rozwodu.

Alimenty dla małżonka niewinnego mogą być płacone przez całe życie. Jeżeli uprawniony do alimentów umrze lub ponownie weźmie ślub, obowiązek alimentacyjny wygasa.

O co najczęściej pytają klienci, gdy chodzi o alimenty na żonę lub męża?

Czy muszę płacić alimenty, gdy była żona ma już innego partnera życiowego, ale nie są oni po ślubie?

Alimenty nie wygasają. Związek partnerski nie powoduje wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.

Możesz natomiast w tej sytuacji zwrócić się do sądu z wnioskiem o obniżenie alimentów. I argumentować to faktem, że dzięki nowemu nieformalnemu związkowi, stopa życiowa żony jest dużo lepsza niż gdyby żyła sama.

Mam nowego partnera – czy nadal muszę płacić alimenty na byłą żonę?

Tak, ale można się zwrócić do sądu o ich obniżenie. Argumentować możesz to faktem, że masz nową rodzinę i Twoje możliwości zarobkowe już nie pozwalają na płacenie alimentów w pierwotnej wysokości.

Koszty życia zwiększyły się. Czy mogę wystąpić o podwyższenie alimentów?

Tak. Jeśli w pozwie rozwodowym, w którym zawarty był wniosek o alimenty, nie ująłeś wszystkich koniecznych wydatków, możesz zwrócić się z wnioskiem o podwyższenie alimentów. Taki wniosek powinieneś stosownie udowodnić i udokumentować.

O alimentach na żonę lub męża warto poczytać przed złożeniem pozwu rozwodowego. Wyrok rozwodowy ma duży wpływ na rodzaj i kwotę alimentów, które dostaniesz lub będziesz płacić.

Skontaktuj się

Dodaj komentarz