Rozstajesz się ze swoim partnerem i nie wiesz jak przeprowadzić podział majątku w związku partnerskim? Od czego zacząć i na co zwrócić uwagę? Zapraszam do oglądania!
Jakie zagadnienia poruszam w filmie?
- jak krok po kroku dokonać podziału majątku w związku partnerkim
- na co należy zwrócić uwagę podczas podziału majątku
- ile kosztuje podział majątku w sądzie
Zapraszam do oglądania!
Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.
Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.
Podział majątku w związku partnerskim
Jeżeli miałabym trzymać się odpowiedniej prawniczej terminologii powiedziałabym, że nie ma czegoś takiego jak podział majątku w związku partnerskim. W takiej sytuacji możemy mówić ewentualnie o zniesieniu współwłasności albo żądaniu zwrotu bezpodstawnego wzbogacenia. Chciałabym jednak aby ten wpis był zrozumiały dlatego będę posługiwała się terminem podziału majątku w związku partnerskim.
Podział majątku w związku małżeńskim jest bardzo skomplikowanym procesem. Zaangażowani w niego są zazwyczaj biegli, a liczba pism przy takiej sprawie jest naprawdę pokaźna. Sprawy tego typu potrafią ciągnąć się latami. Natomiast podział majątku w związku partnerskim jest jeszcze bardziej skomplikowanym procesem!
Dlaczego? Dlatego, że w Polsce nie mamy żadnego uregulowania prawnego związku partnerskiego. My musimy dopasować sobie istniejące uregulowania prawne do związku partnerskiego, których nasz ustawodawca niestety jeszcze nie uregulował. Musimy więc posiłkować się różnymi przepisami na różne okoliczności. W tym temacie panuje więc spore zamieszanie, które spróbuje usystematyzować tym wpisem.
Jak dokonać podziału majątku w związku partnerskim?
Myślę, że warto zacząć od uporządkowania spraw majątkowych w czterech krokach.
Krok 1: Spisz wszystkie składniki majątku
Weź kartkę i długopis lub otwórz dokument w komputerze i spisz wszystkie składniki wspólnego majątku. Spis warto zacząć od wypisania posiadanych nieruchomości, wypisując także numer księgi wieczystej. Następnie przechodzimy do cenniejszych ruchomości na przykład samochodów, pralki lub innego drogiego sprzętu.
Krok 2: Sprawdź kto jest formalnym właścicielem poszczególnych składników majątku
Po wypisaniu wszystkich ruchomości i nieruchomości czas na sprawdzenie do kogo formalnie należą. W przypadku nieruchomości sprawa jest prosta. Wystarczy, że otworzymy sobie księgę wieczystą i sprawdzimy kto jest w niej wpisany. Sprawdzamy także kto jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym samochodu.
Krok 3: Sprawdź kto zapłacił za poszczególne składniki majątku
W tym kroku sprawdzamy wszelkie rachunki, faktury, umowy, aby ustalić kto zapłacił za poszczególne składniki majątku. Warto zwrócić uwagę szczególnie na przedmioty, które kupowaliśmy wspólnie. Na przykład w dowód rejestracyjny samochodu wpisana jest jedna osoba, a w rzeczywistości obie osoby w związku płacił za samochód. Warto w tym celu sprawdzić także całą historię naszego rachunku bankowego.
Krok 4: Sprawdź czy czyniłeś nakłady na majątek drugiej osoby
W tym miejscu powinniśmy upewnić się czy przypadkiem jedna z osób nie poniosła nakładów na majątek drugiej osoby. Co mam na myśli? Często się zdarza, że jedna osoba kupuje mieszkanie i to właśnie ona widnieje w dokumentach, a także na umowie kredytowej, a druga osoba to mieszkanie razem z nią spłaca. Niekoniecznie chodzi jedynie o spłacanie kredytu ze swojego konta, ale także o ponoszeniu kosztów życia na co dzień.
W takim przypadku ewidentnie mamy do czynienia z nakładami na majątek osobisty partnera. Powinniśmy się zatem zastanowić ile jeszcze jest podobnych sytuacji jak w przypadku nieruchomości. To może dotyczyć także ruchomości. Musimy to skrupulatnie wszystko wypisać.
Wiemy czym dysponujemy – co dalej?
Wszystkie składniki majątku są spisane, wiemy do kogo należą, kto za nie płacił, a także jakie nakłady były ponoszone na majątek drugiej strony. W tym momencie warto się zastanowić, czego dokładnie chcemy. Jaki składnik majątkowy ma zostać przy nas, a który ma zostać przy partnerze.
Jeżeli któryś ze składników majątku ma zostać przy partnerze, to powinniśmy zastanowić się jakiej spłaty domagamy się na naszą rzecz. W tym miejscu powinniśmy oszacować wartość poszczególnych składników majątku, aby wiedzieć jakiej kwoty domagać się od partnera w sądzie podczas sprawy o zniesienie współwłasności.
Sprawa tego typu to koszt tysiąca złotych, chyba, że razem z partnerem jesteście zgodni co do tego, jak ma wyglądać podział majątku. Wówczas opłata od pozwu będzie wynosić 300 zł.
Jak zauważyliście szczegóły są tutaj bardzo ważne, a dobre przygotowanie jest na wagę złota. Zachęcam do skrupulatnego wypisania wszystkich składników majątku.
Podział majątku w związku partnerskim – uwagi na koniec
Mimo, że w związku partnerskim nie mamy wspólności majątkowej, a partnerzy w związku partnerskim nie muszą – tak jak małżonkowie – razem łożyć na utrzymanie gospodarstwa domowego, to mimo wszystko często zdarza się, że w takim związku żyjemy jak w małżeństwie. Mam na myśli sytuację, w której jedna osoba pracuje, a druga na przykład zajmuje się domem i wychowywaniem dzieci.
Mimo, że związki partnerskie nie są uregulowane w polskim prawie, to uważam, że w takiej sytuacji warto rozważyć czy osoba, która opiekowała się dziećmi i w tym czasie nie zarabiała, nie powinna wycenić swojej pracy i domagać się jej ekwiwalentu przy rozliczeniu związku partnerskiego.
Najważniejsze są dowody. Sąd nie orzeknie zniesienia współwłasności, bezpodstawnego wzbogacenia, tylko na podstawie naszego twierdzenia. Musimy posiłkować się dowodami z faktur, paragonów i wyciągów z konta. Dodatkowo pomocne mogą być również dowody z zeznań świadków, którzy mogą potwierdzić jak partnerzy wspólnie się dorabiają, zdobywają nieruchomości i ruchomości. Warto także pamiętać o wycenach biegłych – co do wartości nieruchomości i ruchomości.
Na koniec przypomnienie – będąc w związku partnerskim warto zbierać wszystkie dokumenty, faktury i rachunki i inne potwierdzenia, tak, aby móc w każdej chwili udowodnić kto jest właścicielem tych składników majątku, kto za nie zapłacił i kto widnieje w dokumentach.