Zwrot prezentów po rozstaniu – FILM

Z okazji zbliżającego się święta zakochanych opowiem o prezentach. A właściwie trochę na przekór o tym, czy da się je odzyskać po rozstaniu. Czasem warto to wiedzieć, zanim sprezentuje się komuś coś kosztownego.

keyboard_arrow_down

Jakie zagadnienia poruszam w filmie?

  • czy wszystkie prezenty otrzymane w czasie trwania związku partnerskiego trzeba zwrócić
  • czy zwrot pierścionka zaręczynowego jest konieczny
  • czy można odzyskać prezent ofiarowany po ślubie

Zapraszam do oglądania!

Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.

Zwrot prezentów po rozstaniu

Z okazji zbliżającego się święta zakochanych opowiem o prezentach. A właściwie trochę na przekór o tym, czy da się je odzyskać po rozstaniu. Czasem warto to wiedzieć, zanim sprezentuje się komuś coś kosztownego.

Ofiarowując podarek, zwłaszcza z miłości, nikt nie kalkuluje czy da się go odzyskać. Jednak sytuacje bywają różne, dlatego postanowiłam poruszyć i ten temat. To, co stanie się z prezentami po rozstaniu zależy od tego, kiedy nastąpiło rozstanie – przed czy po ślubie.

Czy odzyskasz prezent ofiarowany przed ślubem?

Jeśli dałeś kosztowny podarek ukochanej osobie przed ślubem (i przed rozstaniem), to możesz go dostać z powrotem. Dlaczego? Bo można uznać, że wyczerpała się podstawa faktyczna i, co za tym idzie, również brak jest podstawy prawnej, żeby taki prezent zatrzymać.

Jeżeli więc rozstanie nastąpiło przed ślubem, to prezenty często da radę odzyskać. Oczywiście, jeżeli to były prezenty symboliczne.

Znam taką sprawę, w której pan domagał się zwrotu bluzki od swojej dziewczyny. Sąd Najwyższy orzekł, że mężczyzna w średnim wieku, który wiąże się z młodą kobietą, musi się liczyć z tym, że będzie ją obdarowywał prezentami. I racji mu nie przyznał. Zatem takich prezentów „dnia codziennego” jak kwiaty czy drobna biżuteria raczej nie dostanie się z powrotem.

Jeżeli zaś chodzi o podarki cenniejsze, to wiedzę możliwość zwrotu prezentu. Zaznaczę, że każdą sprawę trzeba dokładnie zbadać przed wysłaniem pozwu, żeby poznać szanse na wygraną i ryzyka przegranej.

Czy odzyskasz prezent ofiarowany po ślubie?

Sprawa zmienia się diametralnie, jeżeli rozstanie nastąpiło po ślubie. Wtedy o zwrocie prezentów możesz zapomnieć.

Jest wyjątek!

Widzę szansę na powodzenie sprawy o zwrot prezentów danych po ślubie, jeżeli rozwód nastąpił z wyłącznej winy tej osoby, która te prezenty otrzymywała. Czyli wtedy, gdy to ona doprowadziła do rozstania.

Zwrot pierścionka zaręczynowego

Podobnie jest z pierścionkiem. Jeżeli zaręczyny zostały zerwane z woli kobiety, to uważam, że pierścionek powinien zostać zwrócony. A jeśli nie będzie szansy na polubowne odzyskanie pierścionka, to można się pokusić o wszczęcie sprawy sądowej, by ten pierścionek odzyskać.

Jeżeli to mężczyzna nie chciał ślubu lub zrobił coś, co doprowadziło do tego, że kobieta nie chce wyjść za niego za mąż, to nie widzę powodu, by pierścionek zwracać.

Podsumowanie

Tak wygląda sprawa prezentów pod kątem prawnym. Warto wiedzieć, że nie ma jasno określonych przepisów dotyczących prezentów i pierścionków. Dlatego trzeba posiłkować się innymi przepisami prawa – tymi dotyczącymi pożyczki, bezpodstawnego wzbogacenia czy darowizny.

Skontaktuj się

Dodaj komentarz