Tajemnicze zniknięcia, seryjni mordercy… To trzeba przeczytać! – FILM

To już ostatni artykuł z sierpniowego cyklu „Zabierz prawnika na wakacje”. Polecam w nim frapujące książki, filmy i seriale związane z prawnikami, ich życiem zawodowym i z zapierającymi dech w piersiach procesami sądowymi.

expand_more

Zapraszam do oglądania!

Film okazał się przydatny? Zachęcam do subskrypcji kanału, zostawienia komentarza i łapki w górę.

Jeśli wolisz czytać niż oglądać, poniżej znajdziesz zagadnienia, które poruszam w filmie, w formie artykułu.

Tajemnicze zniknięcia, seryjni mordercy… To trzeba przeczytać!

Dziś zachęcam do sięgnięcia po książkę pod tytułem Kroniki zbrodni. Znajdziesz w niej tajemnicze zaginięcia, seryjnych morderców i sprawy, których do dziś nie udało się wyjaśnić.

Książka to rozmowa dwóch autorów – prof. Moniki Całkiewicz i Roberta Ziębińskiego. Pani profesor jest specjalistką od kryminalistyki. Podczas aplikacji radcowskiej uczyła mnie prawa karnego.

Pamiętam, jak któregoś razu pani profesor opowiadała nam na wykładzie o seryjnych mordercach. Ktoś z sali zapytał, czy w Warszawie działają aktualnie takowi? – Nie mogę powiedzieć. – odparła pani profesor. Jej krótka odpowiedź była tak konsternująca, że cała sala momentalnie się ożywiła.

W książce pada podobne pytanie. Prof. Całkiewicz nie zna na nie odpowiedzi. Jeśliby ją znała to i tak nie mogłaby odpowiedzieć. Dodaje również, że oficjalnych rejestrów seryjnych morderców w Polsce się nie prowadzi. Nie wyklucza jednak, że policjanci robią sobie takie zestawienia na użytek pracy, ale są to działania wyłącznie oddolne.

Kroniki zbrodni to opis 9 spraw ujęte w 3 rozdziałach. Czytelnik przygląda się naturze przestępców i poznaje środowisko, z którego pochodzą. Czy istnieje przestępstwo doskonałe? Czy przestępcy zostawiają ślady? Takie pytania stawiają w książce jej autorzy.

Jeśli jeszcze Cię nie przekonałam do lektury, to spróbuję przytoczyć historię, którą wyczytałam w Kronikach zbrodni.

Całkiem niedawno pewna kobieta otrzymała wezwanie na przesłuchanie. Tam dowiedziała się, że kopie jej dokumentów znaleziono w mieszkaniu człowieka oskarżonego o zabójstwo, o którym było głośno w całej Polsce.

Dowiedziała się również, że w tym samym mieszkaniu znaleziono kopie dokumentów 3 innych kobiet, które studiowały na tym samym uniwersytecie, co ona.

Okazało się, że wszystkie 4 kobiety nie tylko studiowały na jednej uczelni, ale później wszystkie 4 (nie znając się!), wyprowadziły się do tego samego miasta i zamieszkały na tym samym blokowisku.

Morderca miał w mieszkaniu kopie dyplomów, indeksów studenckich wszystkich 4 kobiet, których drogi życiowe co jakiś czas się przeplatały. Prawda, że zaskakujące?

Kroniki zbrodni. Tajemnicze zaginięcia, seryjni mordercy, sprawy, których do dziś nie udało się wyjaśnić…,  prof. Monika Całkiewicz i Robert Ziębiński.

Dodaj komentarz